Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rogalski o pracach komisji do spraw badania więzień CIA w Europie

0
Podziel się:

20.2.Olsztyn (PAP)- Europoseł Bogusław Rogalski (bezp.), członek
komisji powołanej przez Parlament Europejski do spraw wyjaśnienia
domniemanych więzień CIA w Europie, powiedział w poniedziałek, że
polscy europarlamentarzyści powinni przede wszystkim dążyć do
tego, by komisja obiektywnie wyjaśniła tę sprawę.

20.2.Olsztyn (PAP)- Europoseł Bogusław Rogalski (bezp.), członek komisji powołanej przez Parlament Europejski do spraw wyjaśnienia domniemanych więzień CIA w Europie, powiedział w poniedziałek, że polscy europarlamentarzyści powinni przede wszystkim dążyć do tego, by komisja obiektywnie wyjaśniła tę sprawę.

Jego zdaniem, dotychczasowe prace komisji wskazują, że badanie domniemanych więzień CIA może być ukierunkowane na konkretne państwa, w tym Polskę, która jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Iraku.

"Czym innym jest komisja śledcza na terenie Polski, która wyjaśnia i pociąga do odpowiedzialności osoby winne, a czym innym jest komisja międzynarodowa, która przede wszystkim zaczęła pracę od podejmowania działań politycznych. Zadaniem polskich europarlamentarzystów powinno być skierowanie prac tej komisji na obiektywne wyjaśnienie sprawy" - powiedział Rogalski na konferencji prasowej.

"Nie mogę powiedzieć, bo komisja nie skończyła prac, że będzie ona stronnicza, czy nieobiektywna. Dziś widzimy, że w kontekście badania domniemanych więzień CIA, wymieniane są nazwy kilku państw"- podkreślił Rogalski.

Zaznaczył, że komisja na razie będzie badała przede wszystkim powiązania CIA w takich państwach jak: Szwecja, Wielka Brytania, Polska i Rumunia.

Podkreślił, że niewykluczone jest, iż członkowie komisji przyjadą do Szyman koło Szczytna (Warmińsko-mazurskie), by obejrzeć lotnisko, na którym według organizacji Human Right Watch w 2003 roku miał wylądować samolot amerykański z więźniami na pokładzie.

Komisja tymczasowa PE, a taką jest komisja ds. doniesień o lotach samolotów CIA, powołana została na okres nie dłuższy niż rok (ale z możliwością przedłużenia tego czasu). Po sześciu miesiącach można się spodziewać raportu wstępnego komisji.

O samolotach CIA przewożących więźniów i o tajnych więzieniach zrobiło się głośno, gdy 2 listopada ubiegłego roku "Washington Post" napisał, powołując się na anonimowe źródła w rządzie USA i innych krajach, że CIA przetrzymuje i przesłuchuje terrorystów z Al-Kaidy w poradzieckich więzieniach w krajach Europy Wschodniej.

Organizacja zajmująca się obroną praw człowieka, Human Rights Watch podała, że tajne więzienia CIA mogą się znajdować w Rumunii lub w Polsce, na co miały wskazywać takie dowody, jak dokumenty lotów samolotów CIA, przewożących więźniów z Afganistanu.

Komisja Parlamentu Europejskiego, do której weszło 46 przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych, w tym sześcioro eurodeputowanych z Polski, ma sprawdzić, czy rzeczywiście w Europie są lub były tajne więzienia CIA oraz czy CIA wykorzystywała europejskie lotniska do transportowania osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Komisja sprawdzi również, czy rządy państw członkowskich wiedziały o takich działaniach i czy byli w nie zaangażowani obywatele państw Unii. (PAP)

ali/ rof/ woj/ itm/

praca
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)