Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rogalski o pracach komisji do zbadania domniemanych więzień CIA w Europie

0
Podziel się:

27.2.Olsztyn (PAP) - Eurodeputowany Bogusław Rogalski (niezrz.),
członek komisji Parlamentu Europejskiego badającej domniemane
istnienie więzień CIA w Europie, uważa że nagłaśnianie wciąż
sprawy istnienia takich więzień w Polsce i Rumunii bez podawania
dowodów, a jedynie na podstawie poszlak, to prowokacja.

27.2.Olsztyn (PAP) - Eurodeputowany Bogusław Rogalski (niezrz.), członek komisji Parlamentu Europejskiego badającej domniemane istnienie więzień CIA w Europie, uważa że nagłaśnianie wciąż sprawy istnienia takich więzień w Polsce i Rumunii bez podawania dowodów, a jedynie na podstawie poszlak, to prowokacja.

Europoseł odniósł się w ten sposób do czwartkowego posiedzenia tej komisji i przesłuchania przedstawicielki amerykańskiej organizacji obrony praw człowieka Human Rights Watch Joanne Marines, która ponownie oskarżyła Polskę i Rumunię o przetrzymywanie na swym terytorium więźniów CIA.

"Mamy dowody poszlakowe na podstawie zapisów lotów, że osoby przetrzymywano w Rumunii i Polsce. Władze amerykańskie zrobiły wszystko, by to ukryć" - powiedziała w czwartek na posiedzeniu specjalnej komisji PE ds. domniemanych tajnych więzień CIA w Europie Joanne Marines.

Swoje oskarżenia oparła na "przekonujących" dowodach poszlakowych, iż samoloty, wykorzystywane przez CIA do przewożenia więźniów, przyleciały z Kabulu do Polski i Rumunii, gdzie wylądowały na lotniskach wojskowych.

"Mamy do czynienia z wielką prowokacją, nie wiem jeszcze czyją. Mam nadzieję, że dalsze przesłuchania pokażą, kto dokonał takiej koronkowej pracy" - powiedział w poniedziałek w Olsztynie Rogalski. Jak dodał, "jest sceptyczny i nie podatny na manipulacje podawane przez organizację praw człowieka".

Wyjaśnił, że mimo iż jest członkiem komisji do zbadania domniemanych więzień CIA, stawia siebie przede wszystkim w roli obrońcy Polski. "Jestem europosłem z Polski, jeśli ktokolwiek pomawia i oskarża mój kraj bez podania dowodów, to mam prawo bronić swego kraju" - podkreślił Rogalski.

Jego zdaniem, polski rząd powinien jak najszybciej przesłać raport do komisji PE, w którym odniósłby się do takich oskarżeń i rozwiał wszelkie wątpliwości, co do istnienia więzień CIA.

Podkreślił, że nad Europą było ponad 800 lotów samolotów CIA, a HRW, opierając się jedynie na poszlakach, a nie twardych dowodach, wskazuje jednoznacznie na Rumunię i Polskę, która jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w Iraku.

Według Rogalskiego, polscy europarlamentarzyści powinni przede wszystkim dążyć do tego, by komisja obiektywnie wyjaśniła tę sprawę. Jego zdaniem, dotychczasowe prace komisji wskazują, że badanie domniemanych więzień CIA może być ukierunkowane na konkretne państwa, w tym Polskę. (PAP)

ali/ par/ jra/

praca
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)