Notowania

rosja
18.09.2009 13:22

Rogozin: Rosja rezygnuje z Iskanderów w Kaliningradzie

# dochodzi wypowiedź Rogozina #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź Rogozina #

18.09. Moskwa,Bruksela (PAP/Reuters) - Rosja nie rozmieści nowych rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim po porzuceniu przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Republice Czeskiej - powiedział w piątek rosyjski przedstawiciel przy NATO Dmitrij Rogozin.

Wcześniej o takich zamiarach Moskwy informowały w piątek rosyjskie agencje, powołując się na źródła dyplomatyczne i wojskowe.

W listopadzie 2008 roku prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że w wypadku ulokowania przez USA elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej - radaru w Czechach i 10 rakiet przechwytujących w Polsce - strona rosyjska podejmie stosowne kroki i m.in. rozmieści w enklawie kaliningradzkiej rakiety taktyczne Iskander. Groźbę tę rosyjscy politycy powtarzali kilkakrotnie.

Odnosząc się do kwestii rozmieszczenia rakiet średniego zasięgu w graniczącym z Polską i Litwą obwodzie kaliningradzkim, Rogozin powiedział na konferencji prasowej w Brukseli: "Sądzę, że rozumiecie logikę... jeśli nie mamy radarów i rakiet w Republice Czeskiej i Polsce, nie musimy uciekać się do jakiejś odpowiedzi".

Rogozin z zadowoleniem odniósł się też do propozycji sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena dotyczących ściślejszej współpracy z Rosją, w tym w dziedzinie systemów obrony przeciwrakietowej.

Rosja wyraziła zadowolenie z ogłoszonej w czwartek przez USA zmiany decyzji w sprawie tarczy antyrakietowej. (PAP)

mmp/ kar/

4773972 arch.

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz