Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rok 2009 w polityce: wielkie rocznice, kryzys i afera hazardowa

0
Podziel się

#
informacje z ostatnich dni grudnia
#

bEgNZxgB

# informacje z ostatnich dni grudnia #

29.12. Warszawa (PAP) - Rok 2009 w polityce zdominowały m.in. uroczyste obchody wielkich rocznic: 20-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r., które odbywały się w Krakowie i Gdańsku oraz 70-lecia wybuchu II wojny św. na Westerplatte z udziałem światowych przywódców, m.in. premiera Rosji Władimira Putina oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Był to również rok batalii o ratyfikację Traktatu Lizbońskiego.

Jesienią wybuchła tzw. afera hazardowa, której efektem były zmiany w rządzie, a także powołanie sejmowej komisji śledczej. Jerzy Buzek - został szefem Parlamentu Europejskiego.

bEgNZxgD

STYCZEŃ 2009

1.1. - Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę, wskazując na długi Kijowa i otwartą kwestię cen tego surowca na 2009 r. Ukraina ograniczyła dostawy rosyjskiego gazu do państw Europy Zachodniej.

6.1. - Rząd przyjął rozporządzenie ws. możliwości wprowadzania ograniczeń poboru gazu dla przemysłu.

8.1. - Premier Donald Tusk w Bratysławie wziął udział w uroczystościach z okazji wejścia Słowacji do strefy euro. Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej ws. kryzysu gazowego.

bEgNZxgJ

13.1. - Rosja wznowiła dostawy gazu ziemnego do UE przez Ukrainę. Radość ze wznowienia dostaw trwała krótko. Ukraina odmówiła tranzytu paliwa tłumacząc, że warunki przesyłu są nie do zaakceptowania. Premier Donald Tusk zapowiedział rozbudowę magazynów gazu.

- Prezydent zawetował ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych.

- Budżet UE, Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne UE i przegląd Strategii Morza Bałtyckiego - to priorytety w przyjętym przez rząd programie przygotowań przewodnictwa Polski w Radzie UE. Polska obejmie przewodnictwo w Unii w II połowie 2011 r.

14.1. - Premier Litwy Andrius Kubilius zapewnił w Warszawie po spotkaniu z Donaldem Tuskiem, że sprawy polskiej mniejszości na Litwie będą jednym z priorytetów jego rządu.

bEgNZxgK

15.1. - Michał Boni został ministrem bez teki w rządzie Donalda Tuska. Boni zastąpił Zbigniewa Derdziuka, odpowiedzialnego za koordynację prac legislacyjnych w rządzie. Boni jest szefem Komitetu Rady Ministrów, a także Zespołu Doradców Strategicznych premiera.

- Dotychczasowy szef BBN Władysław Stasiak został powołany przez Lecha Kaczyńskiego na wiceszefa prezydenckiej kancelarii. Miejsce Stasiaka na stanowisku szefa BBN zajął poseł PiS Aleksander Szczygło. Tego dnia Szczygło złożył mandat poselski.

19.1. - Prezesi Gazpromu i Naftohazu, Aleksiej Miller i Ołeh Dubyna, podpisali w Moskwie porozumienia regulujące dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzyt przez ukraińskie terytorium do Europy w latach 2009-2019.

20.1. - Premier odwołał ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Stało się to po samobójstwie Roberta Pazika, odsiadującego karę dożywocia za zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Powieszonego Pazika znaleziono w jego pojedynczej celi aresztu w Płocku. Była to trzecia w ciągu kilkunastu miesięcy taka śmierć kolejnego sprawcy zabójstwa Olewnika.

bEgNZxgL

- Rosja wznowiła dostawy gazu ziemnego na Ukrainę oraz jego przesył do innych państw europejskich przez terytorium Ukrainy.

21.1. - Prezydent odwołał Zbigniewa Ćwiąkalskiego z funkcji ministra sprawiedliwości.

23.1. - Prezydent powołał Andrzeja Czumę na stanowisko ministra sprawiedliwości.

- Sejm przyjął rezolucję w sprawie jak najszybszego podpisania przez prezydenta Traktatu z Lizbony.

bEgNZxgM

- Sejm odrzucił weto prezydenta do ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, która zastąpi działające dotychczas Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Ma doskonalić zawodowo kadry sądownictwa i prokuratury oraz wprowadzić aplikacje ogólną, sędziowską i prokuratorską.

- Sejm przyjął ustawę obniżającą emerytury funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL oraz członków WRON wraz z zaproponowaną przez Senat preambułą.

- Janusz Palikot (PO) przeprosił prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za wpis na blogu, w którym pytał m.in.: "czy Jarosław jest Jarosławą?". "To był błąd" - przyznał Palikot.

28-29.1. - Premier Tusk wziął udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, spotkał się m.in. z premierem Rosji Władimirem Putinem, którego zaprosił do złożenia wizyty w Polsce. Problem z dostawami gazu do Polski prawdopodobnie zostanie rozwiązany - powiedział Tusk po spotkaniu.

30-31.1. - Konsultacje premiera z ministrami ws. oszczędności w resortach. Po nich Tusk ogłosił, że wieloletnie reformy, które miały rozpocząć się w roku 2009, będą w związku ze złą sytuacją gospodarczą przesunięte min. o rok. Premier zapewnił, że szuka oszczędności, które nie dotkną bezpośrednio ludzi, czyli m.in. wynagrodzeń i emerytur.

30-31.1. - Dwudniowy kongres PiS w Krakowie; delegaci przyjęli program "Nowoczesna, solidarna i bezpieczna Polska" wraz z programem działań antykryzysowych i program "Nowoczesna polska wieś". Dokument m.in. koncentruje się na tematyce rozwoju, finansach i gospodarce, zawiera też propozycje zmiany konstytucji: reformy parlamentu, uregulowanie kompetencji premiera i prezydenta.

LUTY 2009

3.2. - Rząd przyjął projekt oszczędności na kwotę 19,7 mld zł. 10 mld zł rząd zaoszczędził w resortach i województwach, przyjął też nową formę finansowania wydatków infrastrukturalnych na sumę 9,7 mld zł.

- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wprowadzający całkowity zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci.

5.2. - W 20. rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu w Sejmie odbyła się konferencja "Dialog-Kompromis-Porozumienie", z udziałem m.in. b. premiera Tadeusza Mazowieckiego i b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Lecha Wałęsy nie było.

7.2. - Premier w Monachium na Międzynarodowej Konferencji o Bezpieczeństwie spotkał się z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Było to pierwsze polsko-amerykańskie spotkanie na tak wysokim szczeblu po wyborach prezydenckich w USA. Tusk potwierdził w Monachium zgodę Polski na instalację na jej terytorium elementów systemu amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

- Ogłoszono, że geolog Piotr Stańczak, polski inżynier porwany w Pakistanie przez terrorystów, został zabity. Polaka uprowadzono 28 września 2008 r. między Islamabadem i Peszawarem. Porywacze żądali zwolnienia czterech swoich towarzyszy z pakistańskich więzień.

9.2. - Premier spotkał się w Warszawie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Rozmawiano m.in. o współpracy polsko-palestyńskiej oraz sytuacji w Autonomii Palestyńskiej i na Bliskim Wschodzie.

- Związki zawodowe ze stoczni w Gdyni i Szczecinie zaapelowały do premiera, by rząd renegocjował z Komisją Europejską ustalenia ws. przyszłości tych zakładów. W końcu 2008 r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jakiej polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca 2009 r. na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady miały też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni - ok. 5200, w Szczecinie - blisko 4000).

10.2. - Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma oświadczył, że w czasie swojego pobytu w USA miał długi, ale je spłacił. Wcześniej tygodnik "Polityka" napisał, jakoby Czuma był w USA skazany za długi.

- B. poseł Jan Rokita został wyprowadzony w kajdankach z samolotu na lotnisku w Monachium - wg doniesień mediów, stało się to po awanturze z załogą. Nelly i Jan Rokitowie noc spędzili na lotniskowym komisariacie policji. Złożyli skargę na linie lotnicze. Rzecznik monachijskiej policji Hans Peter Kammerer powiedział, że przeciw "obywatelowi polskiemu" zostało złożone doniesienie z związku z próbą uszkodzenia ciała i naruszeniem ustawy o bezpieczeństwie ruchu lotniczego.

12.2. - Sejm powołał komisję śledczą do zbadania okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

13.2. - Silna pozycja Polski w Europie, promowanie polityki wschodniej i bycie mocnym ogniwem w NATO - to priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2009 r., które przedstawił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

17.2. - Rząd przyjął program "Ratujemy polskie szpitale". Jego główne założenia to wsparcie finansowe dla samorządów, które zdecydują się przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego. Program ma obowiązywać w latach 2009-2011.

19.2. - Premier powiedział w Sejmie, że wierzy, iż Polska wyjdzie z kryzysu. Jednym ze sposobów na to ma być m.in. szybkie wejście Polski do strefy euro oraz bezpieczne finanse publiczne. W Sejmie blisko 10 godzin trwała debata nad informacją rządu ws. działań zabezpieczających gospodarkę i obywateli przed kryzysem.

20.2. - Sejm uchwalił ustawę o obywatelstwie polskim, która umożliwia przywrócenie obywatelstwa polskiego osobom, które je utraciły lub się go zrzekły.

21.2. - Paweł Piskorski, europoseł i b. członek PO, został wybrany na przewodniczącego Stronnictwa Demokratycznego.

24.2. - Poseł PO Paweł Graś został nowym rzecznikiem rządu. Rząd nie miał rzecznika od lipca 2008 r., kiedy z funkcji tej odeszła Agnieszka Liszka.

25.2. - Rząd poinformował, że przygotowuje projekt pomocy w spłacie kredytów hipotecznych osobom, które straciły pracę. Minister Michał Boni powiedział, że rządowa dopłata dla bezrobotnych na spłatę kredytu hipotecznego powinna wynieść miesięcznie od 500-1200 zł.

- "Porozumienie dla Przyszłości" (SdPl, Partia Demokratyczna, Zieloni 2004) zdecydowało o wystawieniu w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego własnej, centrolewicowej listy.

- SLD i Unia Pracy podpisały porozumienie ws. wspólnego startu w eurowyborach.

26.2. - Klub Lewicy oraz koła SdPl-NL i DKP złożyły do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy, która odbiera przywileje emerytalne funkcjonariuszom b. służb PRL, w tym UB i SB oraz członkom WRON.

27.2. - Premier spotkał się w Hamburgu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowa dotyczyła kwestii związanych z polityką finansową UE, polityką gospodarczą, w tym przygotowań do szczytu UE w Brukseli poświęconego walce z kryzysem.

MARZEC 2009

1.3. - Premier na nieformalnym szczycie UE w Brukseli, poświęconym kryzysowi gospodarczemu. Większość unijnych państw, w tym Polska, odrzuciła propozycję Węgier przyjęcia planu pomocy dla dotkniętej kryzysem finansowym i gospodarczym Europy Wschodniej i Środkowej w wysokości 160-190 mld euro. Przywódcy UE zgodzili się, że protekcjonizm nie jest lekarstwem na kryzys.

- Piotr Grzymowicz (PSL) został prezydentem Olsztyna; przedterminowe wybory prezydenta odbyły się po tym, jak mieszkańcy odwołali w referendum oskarżonego o gwałt i molestowanie urzędniczek Czesława Małkowskiego.

5.3. - Prezydent Lech Kaczyński zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ordynacji wyborczej do PE, która wprowadzała m.in. dwudniowe głosowanie w eurowyborach, miała umożliwić osobom starszym lub niepełnosprawnym oddanie głosu przez pełnomocnika. Prezydent uznał m.in., że zmiany są wprowadzane za późno, skoro wybory do PE są w czerwcu.

- Rząd zgłosił kandydaturę Włodzimierza Cimoszewicza - b. premiera i szefa MSZ w rządach SLD - na stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy.

- Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że zaproponował Annie Fotydze stanowisko ambasadora Polski przy ONZ.

6.3. - Sejm upoważnił prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ratyfikacji umowy między Polską a Ukrainą o małym ruchu granicznym. Dzięki niej mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej przekraczać granicę polsko-ukraińską na podstawie zezwoleń, a nie wiz.

7.3. - I Zjazd Prawicy Rzeczypospolitej - partii utworzonej w kwietniu 2007 r. po tym, jak ówczesny marszałek Sejmu Marek Jurek opuścił PiS na tle sporu o zmiany w konstytucji, dotyczące ochrony życia od momentu poczęcia.

9.3. - Prezydent Lech Kaczyński zarządził wybory do PE na 7 czerwca.

10.3. - Rząd przyjął projekt ustawy, która firmom mającym problemy z powodu opcji walutowych umożliwi wspólne występowanie do sądu z roszczeniami. Chodzi o możliwość rozstrzygnięcia podobnych spraw wielu osób lub podmiotów w jednym postępowaniu sądowym. Sprawy mają rozpatrywać sądy okręgowe.

- Lech Kaczyński zawetował ustawę o systemie oświaty przewidującą m.in. obniżenie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Wśród powodów weta minister Piotr Kownacki wymienił: nieprzygotowanie reformy w oświacie, brak środków finansowych na jej wprowadzenie oraz ograniczenie uprawnień kuratorów.

12.3. - PO, PSL i SLD przedstawiły uzgodniony projekt ustawy medialnej. Projekt zakładał m.in. likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego. Media publiczne mają być finansowane z Funduszu Zadań Publicznych, którego środki będą pochodziły z budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 2010 r. finansowanie to ma być wynieść ok. 800 mln zł.

17.3. - Władze PO przyjęły rezygnację sen. Tomasza Misiaka z członkostwa w klubie parlamentarnym PO oraz w partii. Misiak, który przewodniczył senackiej komisji gospodarki narodowej, pracował nad tzw. specustawą stoczniową, zgłaszał do niej poprawki; następnie jego firma Work Service uzyskała - w ramach tej ustawy - zlecenie na pośrednictwo pracy i szkolenia osób zwalnianych ze Stoczni Szczecińskiej.

19-20.3. - Premier i prezydent na dwudniowym szczycie UE, traktującym o wspólnym planie wyjścia z kryzysu, pobudzaniu zatrudnienia oraz reformie nadzoru rynków finansowych.

20.3. - Powstała nowa partia polityczna Libertas Polska. Jej wiceprezesami zostali Daniel Pawłowiec oraz Artur Zawisza. Nie powołano polskiego prezesa, liderem ogólnoeuropejskiego ruchu Libertas - irlandzki multimilioner Declan Ganley.

24.3. - Rząd wystąpił do prezydenta o zwiększenie polskiego kontyngentu w Afganistanie z 1600 do 2000 żołnierzy. Dodatkowo w ramach strategicznego odwodu kolejnych 200 żołnierzy ma być przygotowanych w kraju do przerzucenia do Afganistanu.

31.3. - Rząd zaakceptował porozumienia wypracowane przez związki zawodowe i pracodawców dot. działań antykryzysowych - oświadczył premier. Porozumienie zakłada m.in. ruchomy czas pracy i ograniczenie umów na czas określony oraz zniesienie opodatkowania zapomóg i bonów towarowych dla pracowników.

KWIECIEŃ 2009

1.4. - Klub Lewicy złożył u marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wniosek o odwołanie prezesa IPN Janusza Kurtyki. To reakcja na zarzuty Kurtyki, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski współpracował z organami bezpieczeństwa PRL, a także na krytyczne publikacje pracowników IPN wobec b. prezydenta Lecha Wałęsy.

2.4. - Sejm odrzucił projekt PO ws. zawieszenia subwencji dla partii politycznych na dwa lata od kwietnia 2009 do końca grudnia 2010 r. Przeciw projektowi byli posłowie opozycji i koalicyjnego PSL.

- Sejm uchwalił ustawę o zadośćuczynieniu ofiarom wystąpień wolnościowych z lat 1956-1983. Ustawa obejmie rodziny, których członkowie ponieśli śmierć w czerwcu 1956 r. w Poznaniu, w październiku 1957 r. w Warszawie, w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu, w czerwcu 1976 r. w Radomiu oraz w stanie wojennym, szczególnie w wyniku wydarzeń w kopalni "Wujek" w 1981 r.

3.4. - W Sejmie drugie podejście do ograniczenia finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Sejm uchwalił przygotowaną tym razem przez klub Lewicy ustawę o czasowym ograniczeniu budżetowego finansowania partii politycznych. Zgodnie z nią od połowy 2009 r. do końca 2010 r. partie mają otrzymywać mniejszą subwencję budżetową: PO - o 44 proc., PiS - o 41 proc., SLD - o 11 proc., PSL - o 7 proc.

4.4. - Na jubileuszowym szczycie NATO przedstawiciele krajów członkowskich, mimo początkowych zastrzeżeń Turcji, wybrali następnego sekretarza generalnego - Andersa Fogha Rasmussena. Przyjęli też nową strategię dla Afganistanu i wyrazili chęć wznowienia współpracy z Rosją.

Po tym jak prezydent Lech Kaczyński poparł kandydaturę premiera Danii na stanowisko szefa NATO Donald Tusk zarzucił mu, że zachował się wbrew stanowisku rządu. Prezydent mówił zaś, że ws. wyboru nowego sekretarza generalnego NATO nie było instrukcji rządu. Według prezydenta instruowanie go przez rząd byłoby "co najmniej niestosowne". Sikorski oświadczył, że instrukcję ws. wyboru sekretarza generalnego NATO przekazał L.Kaczyńskiemu w samolocie, w drodze na szczyt Paktu Północnoatlantyckiego. Jak dodał, poinformował wtedy prezydenta, że "rząd życzy sobie, aby pan prezydent nie uzgadniał w dniu dzisiejszym kandydata i sekretarza generalnego NATO".

- Premier na posiedzeniu Rady Krajowej PO zapowiedział odpolitycznienie IPN i bronił Lecha Wałęsy. "Nie może być tak, żeby w Polsce były plugawione żywe pomniki historii" - mówił Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do budzącej kontrowersje książki Pawła Zyzaka pt. "Lech Wałęsa. Idea i historia", opartej na obronionej przez niego w czerwcu 2008 r. na UJ pracy magisterskiej. Autor napisał m.in., że b. przywódca Solidarności był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko, "sikał do kropielnicy" i "był nożownikiem z kompleksem Edypa".

Prezes IPN Janusz Kurtyka podkreślał, że książka nie powstała w Instytucie, jej publikacja nie była finansowana przez IPN.

5.4. - Lech Kaczyński i Donald Tusk spotkali się z prezydentem USA Barackiem Obamą przy okazji nieformalnego szczytu UE-USA w Pradze. Rozmowa dotyczyła m.in. amerykańskiej tarczy antyrakietowej i zainstalowania na terytorium Polski rakiet Patriot.

9.4. - Lech Kaczyński zaakceptował wniosek o zwiększenie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

- Posłowie PiS Jacek Tomczak i Jan Filip Libicki zrezygnowali z członkostwa w PiS po tym, jak Marcin Libicki, ojciec Jana Filipa, został skreślony z listy kandydatów partii w czerwcowych eurowyborach.

13.4. - Rząd pomoże odbudować spalony w pożarze hotel socjalny w Kamieniu Pomorskim - zapowiedział premier. W pożarze, do którego doszło tego dnia, zginęło 21 osób, w tym sześcioro dzieci. 21 osób, wśród nich jeden strażak, zostało rannych. W związku z pożarem prezydent ogłosił trzydniową żałobę narodową.

17.4. - Prezydent Lech Kaczyński przyjął rezygnację z funkcji sekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta: Michała Kamińskiego i Ryszarda Legutko. Obaj politycy wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

21.4. - Poseł Wojciech Mojzesowicz wystąpił z PiS oraz z klubu PiS. Jego decyzja jest reakcją na zmianę przez władze partii, wbrew wcześniejszym ustaleniom, lidera listy kandydatów do PE w okręgu kujawsko-pomorskim. Zgłoszony przez Mojzesowicza Kosma Złotowski został skreślony z listy, a jego miejsce zajął Ryszard Czarnecki.

23.4. - Szef MSZ Radosław Sikorski zwrócił się do b. minister spraw zagranicznych Anny Fotygi o wyjaśnienia w związku z jej wypowiedziami podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Fotyga skrytykowała sposób prowadzenia polskiej polityki zagranicznej przez obecną ekipę rządową. "Człowiek o moim życiorysie jest naprawdę głęboko poraniony przyglądaniem się temu, co się dzieje z polską polityką zagraniczną" - mówiła. Premier powiedział, że bez "przekonującego wyjaśnienia" słów Fotygi nie widzi możliwości podpisania nominacji b. minister na ambasadora Polski przy ONZ.

- Posłowie odrzucili weto prezydenta do ustawy dotyczącej Konwencji ws. kontaktów z dziećmi. Konwencja ma zapewnić rodzicom prawo do kontaktów z dzieckiem, w szczególności dotyczy to kontaktów tzw. transgranicznych, gdy po rozstaniu rodzice mieszkają w innych krajach i jedno z nich domaga się kontaktów z dzieckiem, a drugie je uniemożliwia.

26.4. - Premier oświadczył, że Fotyga raczej nie obejmie stanowiska ambasadora Polski przy ONZ. Tusk dodał, że sama Fotyga powiedziała, iż nie jest tym zainteresowana.

- Premier podpisał oświadczenie woli, w którym wyraził zgodę na wykorzystanie jego narządów do przeszczepu. Tusk zagrał też w charytatywnym meczu na rzecz transplantologii.

28.4. - Donald Tusk spotkał się w Warszawie z premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem; rozmawiano m.in. o grudniowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze oraz o współpracy w Afganistanie.

- W Warszawie polsko-włoskie konsultacje międzyrządowe. Premier Berlusconi zadeklarował, że Włochy będą popierać kandydaturę Włodzimierza Cimoszewicza na przewodniczącego Rady Europy. Podpisane zostały dwustronne ustalenia dotyczące m.in. energetyki.

29-30.4. - Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie z udziałem m.in. szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premierów: Włoch Silvio Berlusconiego, Francji - Francois Fillona, szefa PE Hansa-Gerta Poetteringa. W sumie zaproszono ok. 2 tys. gości.

Początkowi obrad towarzyszył protest kilkuset związkowców ze Stoczni Gdańsk w obronie zakładu i miejsc pracy. Podczas demonstracji stoczniowców doszło do starć z policją. Funkcjonariusze użyli pałek i gazu łzawiącego.

30.4. - W Warszawie międzynarodowa konferencja pt. "Polska i UE. Pięć lat po rozszerzeniu" - główny punkt obchodów 5. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska, przewodniczącego PE, szefa KE oraz b. premierów: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Leszka Millera.

- Prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o obywatelstwie polskim. Prezydent zaskarżył przepisy, które rozszerzają kompetencje wojewody, dot. uznawania cudzoziemców za obywateli polskich.

MAJ 2009

1.5. - Prezydent Lech Kaczyński w przesłaniu w 5. rocznicę przystąpienia Polski do UE ocenił, że decyzja o członkostwie w europejskiej wspólnocie była słuszna, a nasz bilans jest zdecydowanie korzystny. Podkreślił, że obecność w Unii wzmacnia pozycję i autorytet Polski na świecie. Zaznaczył też, że w UE trzeba "jasno formułować własne cele i twardo bronić swoich interesów".

4.5. - Kilkudziesięciu związkowców z Sierpnia'80 okupowało biura poselskie PO w sześciu miastach, m.in. gdańskie biuro poselskie Donalda Tuska.

- Planowana na 4 czerwca w Gdańsku uroczystość związana z 20. rocznicą odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej prawdopodobnie się nie odbędzie - poinformował premier. Przyczyną - informacja, że ma ona zostać zakłócona. Ostatecznie polityczna część obchodów została przeniesiona do Krakowa.

5.5 - Lech Wałęsa złożył pozew przeciwko prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, w którym żądał przeprosin oraz 100 tys. zł zadośćuczynienia za wypowiedź, że były przywódca Solidarności był agentem SB o pseudonimie "Bolek".

- Szef MSZ Radosław Sikorski z dwudniową wizytą w Moskwie, gdzie rozmawiał z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem. Ministrowie przewodniczyli spotkaniu polsko-rosyjskiego Komitetu Strategii z udziałem wiceszefów kilkunastu resortów. Sikorski po powrocie powiedział, że premier Władimir Putin jest skłonny przyjąć polskie zaproszenie na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

7.5. - Na szczycie UE w Pradze zainaugurowano program Partnerstwa Wschodniego - polsko-szwedzką inicjatywę, zacieśniającą współpracę Unii z jej wschodnimi sąsiadami.

- Sejm wprowadził do konstytucji zapis zakazujący kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

8.5. - Prezydent Lech Kaczyński odznaczył wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości Guentera Verheugena Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP m.in. za wybitne zasługi na rzecz rozszerzenia UE. Przed wejściem Polski do UE Verheugen był odpowiedzialny w KE za rozszerzenie Unii.

- Prezydent zapowiedział, że pomimo przeniesienia przez premiera politycznej części obchodów 4 czerwca do Krakowa, on będzie świętował ten dzień w Gdańsku. Podkreślił, że Gdańsk to "stolica Solidarności", a on chce "oddać cześć" temu "największemu ruchowi narodowemu w historii Polski".

12.5 - Prezydent Lech Kaczyński zwrócił się w listach do prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i premier tego kraju Julii Tymoszenko z prośbą o pomoc i interwencję na rzecz obrony Stoczni Gdańsk. Właścicielem Stoczni Gdańsk od końca 2007 r. jest należąca do ukraińskiego Donbasu spółka ISD Polska. B. prezydent Lech Wałęsa pochwalił L. Kaczyńskiego za wysłanie listów.

17.5 - Prezydent Lech Kaczyński z dwudniową wizytą we Włoszech i w Watykanie, podczas której został przyjęty na audiencji u papieża Benedykta XVI oraz wziął udział w uroczystościach 65. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Odwiedził też grób Jana Pawła II.

- W Sopocie odbyło się referendum ws. odwołania prezydenta miasta Jacka Karnowskiego. Większość - 62 proc. głosujących - opowiedziała się przeciw odwołaniu Karnowskiego, któremu prokuratura postawiła osiem zarzutów, w tym siedem korupcyjnych.

18.5. - Debata premiera ze związkowcami ze stoczni na Politechnice Gdańskiej. Związkowcy z Solidarności i OPZZ oczekiwali go przed stoczniową bramą, a szef rządu debatował jedynie z przedstawicielami dwóch z czterech związków zawodowych ze Stoczni Gdańskiej.

- Prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę ograniczającą finansowanie partii z budżetu państwa, ze względu na tryb jej uchwalenia. PO, PSL, Lewica skrytykowały za to prezydenta.

19.5. - SLD podsumował 10 lat istnienia. Politycy lewicy przekonywali, że mogą być z dumni ze swoich dokonań. Wskazali na potrzebę jasnej wizji na przyszłość, w którą byliby w stanie uwierzyć. Jubileuszowa konferencja zgromadziła b. przewodniczących i sekretarzy generalnych Sojuszu, także b. i obecnych parlamentarzystów. Gościem spotkania był Aleksander Kwaśniewski.

20.5. - Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. sporu kompetencyjnego między premierem a prezydentem o ustalanie składu delegacji na szczyty unijne. TK uznał, że prezydent jako najwyższy przedstawiciel RP może podjąć decyzję o swoim udziale w konkretnym posiedzeniu Rady Europejskiej, o ile uzna to za celowe. TK wskazał także, że to Rada Ministrów ustala stanowisko Polski, które na unijnym szczycie przedstawia premier.

21.5. - Sejm przyjął nową ustawę medialną, która przewidywała m.in. likwidację abonamentu rtv od 2010 r., a w zamian finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa oraz przekształcenie regionalnych oddziałów TVP w samodzielne spółki.

- Szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i Szwecji spotkali się w Warszawie. Głównymi tematami spotkania były: współpraca konsularna oraz bezpieczeństwo energetyczne.

22.5. - Prezydent Lech Kaczyński wygłosił w Sejmie orędzie ws. kryzysu gospodarczego. Ocenił, że osoby i instytucje odpowiedzialne za rozwój gospodarczy w Polsce zdają się nie doceniać powagi sytuacji związanej z kryzysem światowym. Zadeklarował gotowość współpracy z rządem.

Tego samego dnia premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie informację rządu w sprawie sytuacji Polski na tle światowego kryzysu gospodarczego. Wyraził nadzieję, że Polska wyjdzie wzmocniona z kryzysu. Szef rządu dodał, że orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i deklarację o współdziałaniu w walce z kryzysem przyjmuje za dobrą monetę.

30.5. - Premier zapowiedział, że jeśli minister infrastruktury Cezary Grabarczyk nie rozstrzygnie kwestii finansowania i rozpoczęcia robót na dwóch kluczowych odcinkach autostrady A2, będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem.

CZERWIEC 2009

2.6. - Rząd przyjął projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu finansowego dla pracowników i pracodawców, będący elementem tzw. pakietu antykryzysowego. Głównym założeniem tej ustawy jest utrzymanie miejsc pracy.

Pakiet antykryzysowy to propozycje zmian przede wszystkim w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w połowie marca. Obejmuje m.in. rozwiązania dot. elastycznego czasu pracy, umów na czas określony, pomocy finansowej dla firm, które popadły w kłopoty finansowe, dofinansowania funduszu szkoleniowego w przedsiębiorstwach. Pakiet ma obowiązywać przez dwa lata.

3.6. - W Sejmie uroczyste posiedzenie posłów i senatorów poświęcone 20. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności i demokracji, z udziałem m.in. marszałków Sejmu Bronisława Komorowskiego i Senatu Bogdana Borusewicza, premiera Donalda Tuska, b.prezydentów Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, b. premiera Tadeusza Mazowieckiego oraz przedstawicieli 24 europejskich parlamentów i szefa Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa.

W uroczystym posiedzeniu udziału nie wziął prezydent Lech Kaczyński, który przybył do gmachu Sejmu jedynie obejrzeć wystawę "Polska droga do wolności 1980-1989".

- Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy, Węgry) w Wieliczce. Premierzy uzgodnili m.in. reaktywowanie tzw. grupy energetycznej.

- Jako "haniebny atak wyborczy na rząd" określił rzecznik rządu Paweł Graś raport BBN obciążający gabinet Donalda Tuska odpowiedzialnością za śmierć Polaka uprowadzonego w Pakistanie. W przygotowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego analizie napisano, że Piotr Stańczak, porwany i zabity w Pakistanie, był ofiarą "nieskutecznych działań rządu RP".

4.6. - W Krakowie i w Gdańsku świętowano uroczyście 20. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. i upadku komunizmu. W rocznicowych obchodach na Wawelu uczestniczył premier Donald Tusk, b. prezydent Lecha Wałęsa, b. prezydent Czech Vaclav Havel, także kanclerz Niemiec Angela Merkel, szefowie rządów Czech, Rumunii, Węgier, Litwy i Ukrainy. W tym samym czasie w Gdańsku trwały uroczystości rocznicowe zorganizowane przez NSZZ "Solidarność" z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Donald Tusk na Wawelu dziękował żyjącym i nieżyjącym już, znanym i anonimowym, bohaterom walki o wolność Polski. Lech Kaczyński w Gdańsku mówił: 20 lat temu zaświeciło w Polsce słońce; wyraził też żal, że 20. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku "to nie jest święto wspólne i wszystkich".

5.6. - Prezydent Lech Kaczyński w specjalnym orędziu telewizyjnym wezwał wszystkich Polaków do udziału w wyborach do PE. Jak podkreślił, "głos Polski musi być słyszalny w Europie". Zaapelował, aby wybrać "ludzi, którzy będą pamiętać w Strasburgu i Brukseli, że są z Polski, że w rodzinie Europejczyków można i trzeba cenić własną tożsamość".

- Prezydent wręczył odznaczenia państwowe opozycjonistom zaangażowanym w wybory 4 czerwca 1989 roku.

- O mapie drogowej przyjęcia przez Polskę euro oraz reformie nadzoru finansowego w Unii Europejskiej rozmawiali w Warszawie prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet i premier Donald Tusk.

7.6. - Wybory do Parlamentu Europejskiego. W wyborach PO otrzymała 44,43 proc. głosów (25 mandatów); PiS - 27,40 proc. (15 mandatów); SLD-UP - 12,34 proc. (7 mandatów); PSL - 7,01 proc. (3 mandaty).

15.6. - Były premier, eurodeputowany PO Jerzy Buzek wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

17.6. - Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert odsłonili w Berlinie pomnik upamiętniający polską Solidarność. W uroczystości wzięła udział kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Przewodniczącym klubu Lewicy został szef SLD Grzegorz Napieralski. Pokonał kontrkandydata, sekretarza klubu Wacława Martyniuka, stosunkiem głosów 24 do 14. Napieralski zastąpił na stanowisku szefa klubu Wojciecha Olejniczaka, który został wybrany do PE.

18.6. - Ewa Kierzkowska (PSL) została nowym wicemarszałkiem Sejmu. Zastąpiła Jarosława Kalinowskiego, który został wybrany do Parlamentu Europejskiego.

18-19.6. - Szczyt UE w Brukseli. Donald Tusk rozmawiał z premierem Włoch Silvio Berlusconim o kandydatach na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - Jerzym Buzku i Włochu Mario Mauro.

23.6. - Sytuacja w Iranie po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich, w których zdecydowanie zwyciężył obecny prezydent Mahmud Ahmadineżad, zdominowała spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego i Wielkiej Brytanii Davida Milibanda w Warszawie. Wygrana Ahmedineżada wywołała w Iranie bezprecedensową falę protestów i zamieszek.

24.6. - Sejm zdecydował o przyjęciu senackich poprawek do nowej ustawy medialnej, krytykowanych przez SLD - o wartościach chrześcijańskich w mediach publicznych i o tym, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, planując co roku wysokość wydatków na media publiczne, może wpisać w projekcie budżetu państwa dowolną kwotę (a nie stałą - ok. 900 mln zł). SLD przestało popierać ustawę - gdy prezydent zawetował ją, posłowie klubu Lewicy nie pomogli koalicji odrzucić je (weto zostało przyjęte).

25.6. - Sejm odrzucił wniosek PiS o odwołanie Jacka Rostowskiego z funkcji ministra finansów. PiS składając wniosek argumentowało, że Rostowski powinien zmusić rząd do działań w sprawie kryzysu i zwrócić uwagę opinii publicznej na sytuację gospodarczą w Polsce. Rostowskiego bronił premier. Przekonywał, że to dzięki jego wysiłkom sytuacja Polski na tle innych krajów jest pozytywna.

LIPIEC 2009

1.7. - Weszła w życie umowa o małym ruchu granicznym z Ukrainą, dzięki której mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej - na podstawie zezwoleń (kart), a nie wiz - przekraczać granicę polsko-ukraińską. Ułatwieniami zostali objęci obywatele obu państw zamieszkujący w gminach położonych w odległości do 30 km od granicy. Osoby posiadające kartę będą zobowiązane do przebywania w wyznaczonej strefie i nie będą mogły podróżować w głąb kraju. W polskiej strefie znajduje się ponad 1500 miejscowości, a w ukraińskiej - ponad 1100.

- Zacieśnienie wzajemnej współpracy zadeklarowali prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy podczas obchodów 440. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Prezydent Republiki Litewskiej Valdas Adamakus, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz prezydent RP Lech Kaczyński we wspólnej deklaracji przypomnieli, że akt Unii Lubelskiej podpisanej w 1569 r. był dla ówczesnej Europy symbolem współistnienia różnych tradycji religijnych, społecznych i kulturowych w jednym organizmie państwowym, a jednoczące się narody "udowodniły, że z różnorodności można stworzyć jedność oraz podmiotową siłę polityczną".

- Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zachował swoje stanowisko - udało mu się rozstrzygnąć kwestię finansowania autostrady A2. "Panie premierze, postawione zadanie zostało wykonane" - oświadczył Grabarczyk.

- Sejm odrzucił oba projekty ustaw, które miały przywrócić dzień wolny od pracy w przypadające 6 stycznia święto Trzech Króli. Przepadły zarówno projekt obywatelski, jak i autorstwa PiS.

- Senat przyjął nowelizację konstytucji zakazującą kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Ostatecznie prezydent nowelę konstytucji podpisał. Zmiany będą obowiązywały od następnej kadencji Sejmu.

2.7. - Andrzej Olechowski odszedł z PO. W liście do D.Tuska Olechowski napisał m.in., że "PO zatraciła swój programowy charakter oraz spójność, stała się partią władzy i nie uda się jej już zmienić". Olechowski - obok Tuska i Macieja Płażyńskiego - był jednym z założycieli Platformy.

3.7. - W 20. rocznicę pierwszego posiedzenia odrodzonej izby wyższej wybranej 4 czerwca 1989 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu, w którym uczestniczyli m.in. senatorowie wszystkich kadencji, reprezentanci Polonii, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

6.7 - Prezydent Lech Kaczyński wziął udział w jubileuszowych obchodach Tysiąclecia Litwy.

8.7. - Prezydent Lech Kaczyński spotkał się z prezydentem Korei Południowej Li Miung Bakiem, z którym rozmawiał o światowym kryzysie gospodarczym, sytuacji na Półwyspie Koreańskim oraz o rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej.

9.7. - Premier spotkał z Lechem Kaczyńskim. Tematem rozmów były podatki na 2010 r. Tusk po spotkaniu powiedział, że rząd ma pakiet pomysłów, których realizacja pozwoli uniknąć podwyższania podatków. Wśród nich wymienił przekazanie zysku NBP do budżetu i ograniczenie wydatków na zbrojenia. NBP podał w komunikacie, że w 2009 r. jego wynik finansowy wyniesie zero, więc w 2010 r. nie będzie mógł zasilić budżetu swoim zyskiem. Tymczasem resort finansów wyliczył, że zysk NBP wyniesie "kilkanaście miliardów złotych".

Szef prezydenckiej kancelarii Piotr Kownacki ocenił, że jest "skrajną nieodpowiedzialnością" ze strony rządu, samego premiera i ministra finansów domaganie się, żeby NBP wystawił "na ryzyko walutowe" rezerwy Polski, stabilność złotówki.

10.7. - D.Tusk z wizytą na Ukrainie. Premierzy Polski i Ukrainy pozytywnie ocenili przygotowania obu krajów do Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Jednocześnie opowiedzieli się za tym, by rozgrywki odbyły się w czterech miastach w Polsce i w czterech na Ukrainie.

- Andrzej Olechowski został szefem Rady Programowej Stronnictwa Demokratycznego i ma kierować pracami nad nowym programem SD - poinformował szef tej partii Paweł Piskorski. Dodał, że Olechowski nie będzie członkiem Stronnictwa. Olechowski podkreślił, że decyzję o ewentualnym starcie w wyborach prezydenckich ogłosi jesienią.

12.7. - Polityczny spór na linii Pałac Prezydencki-MSZ wywołany słowami Radosława Sikorskiego, że brakuje stu podpisów prezydenta pod dokumentami niezbędnymi dla funkcjonowania polskich ambasad. Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki zarzucił ministrowi kłamstwo. Premier zaapelował do Lecha Kaczyńskiego o pomoc, a nie "blokowanie" w polityce międzynarodowej.

13.7. - O kryzysie gospodarczym i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego rozmawiali w Warszawie prezydenci Polski - Lech Kaczyński i Niemiec - Horst Koehler. Koehler odwiedził Polskę w ramach swojej pierwszej zagranicznej wizyty po niedawnej reelekcji na urząd prezydenta Niemiec.

14.7. - B.premier Jerzy Buzek został szefem Parlamentu Europejskiego. Buzek jest pierwszym szefem europarlamentu z krajów nowej Unii. Będzie kierował PE przez dwa i pół roku.

16.7. - Przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej wystosowali list do prezydenta USA Baracka Obamy, w który wyrazili rozczarowanie, że jego administracja zdaje się zaniedbywać ten region. W liście wybitni politycy naszego regionu (m.in. byli prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, Czech Vaclav Havel, Litwy Valdas Adamkus) podkreślili, że Ameryka nie może zapomnieć o Europie Środkowej, musi prowadzić zdecydowaną i opartą na wartościach politykę wobec Rosji, a sprawa tarczy antyrakietowej to test wiarygodności Waszyngtonu. Apel ten wsparł prezydent Lech Kaczyński.

17.7. - Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę medialną - uznał, że nie rozwiązałaby najważniejszych problemów, przed jakimi stoją media publiczne, ale stworzyłaby nowe poważniejsze zagrożenia.

- Premier powiedział, że rząd chce, aby Polska była przygotowana do przystąpienia do systemu ERM2 jak najszybciej - jeśli byłoby to możliwe, to jeszcze w 2009 roku. Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2 - gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do euro tylko o plus/minus 15 proc. Zgodę na wejście do tego mechanizmu muszą wyrazić EBC oraz Komisja Europejska.

- Sejm nie zgodził się na odwołanie Cezarego Grabarczyka z funkcji ministra infrastruktury. Jego odwołania chciało PiS. Zarzuty polityków tej partii wobec Grabarczyka dotyczyły m.in. ciągłych zmian w planie budowy dróg ekspresowych i autostrad.

20.7. - Lech Kaczyński urlopował szefa swojej kancelarii Piotra Kownackiego. Powodem urlopu a w konsekwencji dymisji Kownackiego był wywiad, jakiego udzielił "Dziennikowi". Kownacki mówił m.in., że prezydent jest "zbyt szczery i zbyt prostolinijny" i ma "o to do niego pretensje". "Fundamentalnie nie zgadzam się z jego praktyką działania bez żadnego planu. Sądzę, że powinny być wytyczone konkretne cele i sposoby ich realizacji. Uważam też, że prezydent powinien mieć ustalony kalendarz zajęć i jego się trzymać" - mówił Kownacki w wywiadzie.

22.7. - Minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że główny inwestor stoczni Gdynia i Szczecin przekaże pieniądze za ich majątek do 17 sierpnia - zgodnie z planem termin był wyznaczony na 21 lipca. Wątpliwości inwestora wzbudził list od Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., że stocznia w Szczecinie mogła być "pralnią brudnych pieniędzy".

24.7 - Główny inwestor stoczni Gdynia i Szczecin - Stichting Particulier Fonds Greenrights - nie zamierza wycofać się z transakcji zakupu ich majątku - poinformowała spółka Polskie Stocznie, zarządzająca majątkiem zakładów.

24.7. - Tusk zapowiedział, że jeśli do końca sierpnia nie uda się dokończyć z sukcesem sprzedaży stoczni arabskiemu inwestorowi, minister skarbu Aleksander Grad pożegna się ze swoim stanowiskiem.

- Premier rozwiał wszelkie wątpliwości co do wysokości podatków w 2010 r. "Ze stuprocentową pewnością podwyżki podatków w 2010 roku nie będzie" - zapowiedział.

27.7. - Władysław Stasiak zastąpił Piotra Kownackiego na stanowisku szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Stasiak był do tej pory jej wiceszefem.

SIERPIEŃ 2009 r.

3.8. - Były szef MSZ prof. Adam Rotfeld został członkiem "grupy mędrców", która ma zająć się przygotowaniem koncepcji strategicznej reformy NATO.

15.8 - Premier z okazji święta Wojska Polskiego odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie. Polska jest dumna ze swoich żołnierzy, którzy służąc w Afganistanie dobrze służą też swojej ojczyźnie - mówił Tusk.

18.8 - Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights nie wpłacił pieniędzy za stocznie w Gdyni i Szczecinie - poinformował resort skarbu.

- Rządowy fundusz katarski Qatar Investment Authority (QIA) rozpoczął postępowanie, które może się zakończyć przejęciem praw do zakupu aktywów stoczni Gdynia i Szczecin po dotychczasowym inwestorze funduszu Stichting Particulier Fonds Greenrights - poinformował minister skarbu Aleksander Grad. QIA na podjęcie decyzji dostała czas do końca sierpnia.

31.8 - Rządowa agencja Qatar Investment Authority nie wpłaciła pieniędzy za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie.

WRZESIEŃ 2009 r.

1.9. - Międzynarodowe obchody 70 rocznicy wybuchu II wojny św. na Westerplatte. Najważniejszą część uroczystości stanowiły wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Rosji Władimira Putina. Głos zabrali też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz szefowie rządów: Ukrainy - Julia Tymoszenko, Francji - Francois Fillon i Fredrik Reinfeldt - premier Szwecji, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej. Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odczytany został Apel Pamięci i oddana salwa honorowa.

- Premier Rosji Władimir Putin z wizytą w Polsce jako jeden z gości na obchodach 70 wybuchu II wojny św. na Westerplatte. Po rozmowie w Sopocie Tusk i Putin zadeklarowali gotowość udostępnienia historykom - na zasadzie wzajemności - polskich i rosyjskich archiwów. Tusk zapowiedział, że jesienią dojdzie do podpisania umowy gazowej z Rosją.

- Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji - Andrzej Kremer i Władimir Titow - w obecności premierów obu krajów podpisali umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym, która pozwala na ruch polskich statków przez znajdującą się w Rosji Cieśninę Pilawską.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się szefem Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, gen. Jamsem Jonesem, który przewodniczył delegacji USA podczas uroczystości na Westerplatte. Generał przekazał Sikorskiemu list prezydenta USA Baracka Obamy w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Politycy rozmawiali m.in. o stosunkach bilateralnych, misji w Afganistanie i partnerstwie w walce z terroryzmem.

7.9. - Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko złożył wizytę w Polsce; spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. L. Kaczyński i Juszczenko podpisali "mapę drogową" relacji polsko-ukraińskich dotyczącą m.in. polityki, gospodarki, pamięci historycznej i bezpieczeństwa. W "mapie drogowej" wymieniono 10 priorytetów polsko-ukraińskiej współpracy na lata 2009-10.

8.9. - D. Tusk oświadczył, że Aleksander Grad pozostanie ministrem skarbu. Wcześniej premier mówił, że jeśli do końca sierpnia nie uda się z sukcesem sfinalizować spraw sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie, Grad pożegna się z funkcją w rządzie.

- Prezentacja przygotowanego przez Konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość" pod patronatem trzech b. prezesów Trybunału Konstytucyjnego: Jerzego Stępnia, Andrzeja Zolla i Marka Safjana, projektu zmian w konstytucji. Przewiduje on ograniczenie władzy prezydenta m.in. poprzez zmniejszenie progu głosów koniecznych do odrzucania weta, a także wzmocnienie systemu parlamentarno-gabinetowego. Byli prezesi TK chcieli dodania do konstytucji przepisu, który mówiłby, że prezydent przedstawia stanowisko dotyczące polityki zagranicznej "na wniosek lub za zgodą prezesa Rady Ministrów".

11.9. - Sejm uczcił 20. rocznicę powołania w Polsce pierwszego niekomunistycznego rządu RP, na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki. Tusk do Mazowieckiego: "zawsze pozostaniesz naszym premierem".

- Sejm głosami PiS i Lewicy podtrzymał weto prezydenta do nowej ustawy medialnej. Premier zarzucił SLD i PiS, że porozumiały się ws. zachowania w stosunku do ustawy medialnej po to, by rozdzielić pomiędzy siebie stanowiska w mediach publicznych.

- W Sopocie spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji rozmawiali o współpracy w ramach Unii Europejskiej i współpracy energetycznej, a także o kryzysie gospodarczym i dalszym rozszerzaniu UE i NATO.

17.9. - Prezydent USA Barack Obama i minister obrony Robert Gates ogłosili decyzję o rezygnacji z planu umieszczenia w Polsce i Czechach baz amerykańskiej obrony antyrakietowej. Donald Tusk uznał, że zmiana strategii amerykańskiej nie powinna wpłynąć na bezpieczeństwo Polski ani Europy. Pojawiły się informacje o nowej propozycji USA dla Polski.

18.9. - Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o Komitecie do Spraw Europejskich, która m.in. przewiduje powołanie - w miejsce Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej - Komitetu do Spraw Europejskich, co ma służyć skoordynowaniu działań rządu w zakresie spraw unijnych. Ustawa utworzyła nowe stanowisko - ministra do spraw członkostwa Polski w UE, który przejmie zadania dotychczasowego szefa UKIE.

19.9 - Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o prokuraturze, rozdzielającą funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

21.9. - Rozpoczęła się ogłoszona przez Lecha Kaczyńskiego dwudniowa żałoba narodowa w związku z katastrofą w kopalni "Wujek-Śląsk", w której zginęło 13 górników.

22.9. - Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Podkreślono w niej, że w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow "dokonano IV rozbioru Polski".

24.9. - Prezydent Lech Kaczyński na 64. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku mówił m.in. o potrzebie reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ, konieczności wypracowywania przez Międzynarodową Organizację Pracy alternatywnych programów gospodarczych i utraconej wierze w liberalne mechanizmy ekonomiczne; skrytykował m.in. istnienie "rajów podatkowych".

- Radosław Sikorski z czterodniową wizytą oficjalną w Afryce. Szef MSZ odwiedził Rwandę, Kenię i Egipt. Spotkał się z władzami tych krajów oraz odwiedził szkoły i ośrodki dla dzieci budowane w tym regionie w ramach polskiej pomocy rozwojowej.

26.9. - PiS podczas kongresu przyjęło nowy partyjny statut, który wprowadził m.in. instytucję "członka wspierającego" i zmienił strukturę władz regionalnych i centralnych partii.

28.9. - Premier podczas telefonicznej rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel pogratulował jej zwycięstwa wyborach parlamentarnych. Tusk i Merkel zgodzili się, że wynik niemieckich wyborów oznacza kontynuację przyjacielskich relacji między Polską a Niemcami.

29.9. - Przegrana polskiego kandydata Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach na sekretarza generalnego Rady Europy. Donald Tusk ocenił, że Cimoszewicz nie przyniósł Polsce wstydu swoją porażką.

- Nagrodę Lecha Wałęsy odebrały irańskie działaczki na rzecz praw człowieka, wolności słowa i demokracji: Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand.

30.9. - Początek tzw. afery hazardowej. Szef CBA Mariusz Kamiński wysłał informację do premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu dotyczącą zagrożenia interesu ekonomicznego państwa w związku z przygotowywaniem projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. W kolejnych dniach media ujawniają stenogramy z rozmów szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego z lobbystami. Pojawiają się tam imiona: Miro i Grzechu.

PAŹDZIERNIK 2009 r.

1.10. - "Rzeczpospolita" podała, że w piśmie dotyczącym prac nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej CBA ostrzegło prezydenta, premiera, władze Sejmu i Senatu, iż na tych zmianach budżet państwa może stracić 469 mln zł. "Rz" podała, że w sprawę zamieszani są czołowi politycy PO: Zbigniew Chlebowski i minister sportu Mirosław Drzewiecki; mieli oni lobbować w interesie firm hazardowych. W dzienniku opublikowane zostały fragmenty zapisów z podsłuchów rozmów telefonicznych dwóch biznesmenów zainteresowanymi pracami nad ustawą. "Okazało się, że biznesmeni byli w stałym kontakcie z Chlebowskim i Drzewieckim" - napisała gazeta.

Według "Rz" o skreślenie z projektu noweli tzw. ustawy hazardowej zapisu o dopłatach mieli zabiegać u polityków PO biznesmeni z Dolnego Śląska: Ryszard Sobiesiak (właściciel kilku firm) i Jan Kosek (wiceprezes Związku Pracodawców Prowadzących Gry Losowe i Zakłady Wzajemne).

- Minister sportu Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski są absolutnie niewinni, ja nie widzę żadnych dowodów - oświadczył minister sprawiedliwości Andrzej Czuma, odnosząc się zarzutów CBA ws. nieprawidłowości przy pracach nad projektem nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

- Chlebowski zapewnił, że nigdy nie lobbował i nie wymuszał decyzji ws. projektu zmian w ustawie hazardowej. Jak mówił, miał wobec projektu wiele zastrzeżeń. Zadeklarował, że - choć nie czuje się odpowiedzialny za "aferę hazardową" - jest gotów ustąpić ze stanowiska szefa klubu PO. Wieczorem na posiedzeniu zarządu krajowego PO Chlebowski zadeklarował rezygnację z funkcji przewodniczącego komisji finansów oraz zawieszenie funkcji szefa klubu parlamentarnego Platformy.

2.10 - Ministerstwo Skarbu Państwa zawarło z Eureko ugodę, na mocy której Skarb Państwa odzyska kontrolę nad PZU, a Eureko w dwóch transzach otrzyma łącznie 4,77 mld zł.

- Premier Donald Tusk powołał Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany kadrowe w ZUS miały związek z zatrzymaniem przez ABW w pierwszej połowie września ówczesnego prezesa ZUS Sylwestra R., dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS i trzech innych osób pod zarzutem łapownictwa.

- W Belwederze spotkanie poświęcone informacji CBA o nieprawidłowościach w pracach nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej. Na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyński do Belwederu przybyli: premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

Szef rządu ocenił, że zwołane przez Lecha Kaczyńskiego spotkanie, poświęcone informacji CBA o ewentualnych nieprawidłowościach w pracach nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej, jest próbą upolitycznienia tej sprawy. Szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak tłumaczył, że prezydentowi zależy, żeby jak najdokładniej wyjaśnić "aferę hazardową".

3.10. - Irlandczycy opowiedzieli się w powtórzonym referendum za unijnym Traktatem z Lizbony. Donald Tusk oświadczył, iż liczy, że w związku z tym prezydent L.Kaczyński, zgodnie z zapowiedzią, szybko Traktat podpisze.

5.10. - Minister sportu Mirosław Drzewiecki podał się do dymisji. Zapewnił, że zrobi wszystko, aby sprawa jego udziału w pracach nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej została rzetelnie wyjaśniona.

Klika dni wcześniej Drzewiecki mówił, że nie było jego intencją, by z projektu ustawy o grach i zakładach wzajemnych usunięty został przepis o dopłatach do gier.

- Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma oświadczył , że wypowiadając się w mediach nie przesądzał o winie lub jej braku w przypadku Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego, a stwierdził jedynie, że w materiałach dostarczonych mu przez CBA 21 września "nie zauważył żadnych dowodów winy".

6.10. - Jestem do dyspozycji premiera, ale nie mam związku z pracami nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych i chcę to udowodnić - oświadczył wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem sprawę oraz udział w niej poszczególnych polityków powinna wyjaśnić sejmowa komisja śledcza.

7.10. - Zmiany w rządzie po ujawnieniu afery hazardowej. Grzegorz Schetyna, dotychczasowy wicepremier i minister SWiA, nowym szefem klubu PO. Z rządu odejdą minister sprawiedliwości Andrzej Czuma i wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Do pracy w Sejmie mają powrócić z Kancelarii Premiera Paweł Graś (decyzja ta została potem odsunięta w czasie), Sławomir Nowak i Rafał Grupiński. Zapowiedź odwołania szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

- Prezydenci Polski Lech Kaczyński i Rumunii Traian Basescu podpisali w Bukareszcie deklarację o polsko-rumuńskim partnerstwie strategicznym.

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie po doniesieniu szefa CBA Mariusza Kamińskiego wszczęła śledztwo w sprawie tzw. afery hazardowej. Śledztwo obejmuje trzy wątki: niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w pracach nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych, podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu korzystnych rozwiązań w tej ustawie dla branży hazardowej oraz udzielenie lub obietnica udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej za takie pośrednictwo.

8.10. - Premier powiedział w Sejmie, że jest zdeterminowany wyjaśnić tzw. aferę hazardową "do samego końca"; ubolewał też, że do jego najbliższego otoczenia trafili "ludzie, którzy nie umieją dotrzymać standardów i mają niepożądane znajomości towarzyskie". Minister w kancelarii premiera Michał Boni przedstawił w Sejmie informację nt. prac legislacyjnych nad projektem zmian w ustawie o grach i zakładach wzajemnych.

9.10. - Do Kancelarii Premiera, do prezydenta, Sejmu i Senatu wpłynęły kolejne dokumenty z CBA, tym razem dotyczące prywatyzacji stoczni w Gdyni i w Szczecinie.

- Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski poinformował Prokuratora Generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa CBA polegającego na tym, że posiadając materiały pozwalające na wszczęcie postępowania karnego ws. sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i w Szczecinie, nie przekazał ich Prokuratorowi Generalnemu.

- Posiedzenia Rady Krajowej PO, dyskusja o tzw. aferze hazardowej. "Gdyby miało się okazać, że są sposoby na rozmycie tej sprawy i dzięki temu wygralibyśmy wybory, wolałbym wyjaśnić te sprawę do końca, nawet gdybyśmy mieli przegrać" - mówił Tusk do zgromadzonych na Radzie działaczy PO.

- Sejm odrzucił weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustawy rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

10.10. - W materiałach CBA dotyczących stoczni w Gdyni i Szczecinie pojawiają się nazwiska ministra skarbu Aleksandra Grada i zdymisjonowanego wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda - informuje "Rzeczpospolita".

- Minister skarbu wymienił zespół nadzorujący sprzedaż majątku stoczni: w Gdyni i Szczecinie. Według informacji CBA przy sprzedaży stoczniowego majątku mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych. Na wniosek premiera zarzuty zbada warszawska Prokuratura Okręgowa, która jednocześnie ma sprawdzić czy przestępstwa nie popełnił sam szef CBA Mariusz Kamiński, który o nieprawidłowościach powiadomił władze państwowe, nie skierował zaś w tej sprawie wniosku do prokuratury.

O nieprawidłowościach w procesie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie szef CBA zawiadomił premiera, prezydenta, a także władze parlamentu. Według Kancelarii Premiera szef CBA jako funkcjonariusz publiczny nie zawiadamiając o sprawie prokuratury nie dopełnił obowiązku, przez co doszło do działania na szkodę interesu publicznego.

- W obecności m.in. szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, przewodniczącego PE Jerzego Buzka i Donalda Tuska, Lech Kaczyński podpisał akt ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Podpis głowy państwa kończy procedurę ratyfikacji traktatu w Polsce.

11.10. - Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w Watykanie z papieżem Benedyktem XVI po mszy kanonizacyjnej błogosławionego abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

12.10. - Wszczęto śledztwo z doniesienia szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego ws. domniemanego przekroczenia uprawnień urzędników Agencji Rozwoju Przemysłu i Ministerstwa Skarbu Państwa przez "utrudnianie przetargu" na sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie.

- Szef CBA Mariusz Kamiński skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez wysokich urzędników ministerstwa skarbu i ARP przy sprzedaży stoczni.

13.10. - Premier odwołał Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa CBA; uczynił to, choć prezydent nie przedstawił jeszcze swej pisemnej opinii w tej sprawie. Pełniącym obowiązki szefa CBA został Paweł Wojtunik - dotychczasowy dyrektor Centralnego Biura Śledczego.

- CIR podało, że nowymi ministrami w rządzie zostaną: Krzysztof Kwiatkowski (sprawiedliwości), Jerzy Miller (spraw wewnętrznych i administracji) i Adam Giersz (sportu i turystyki).

14.10. - Prezydent powołał trzech nowych członków rządu.

19.10. - Polska popiera prawo Palestyńczyków do posiadania własnego państwa - powiedział w Ramallah, tymczasowej stolicy Autonomii Palestyńskiej, szef MSZ Radosław sikorski, który dzień wcześniej rozpoczął wizytę na Bliskim Wschodzie.

Sikorski poinformował też, że premier Izraela Benjamin Netanjahu przyjął zaproszenie premiera Donalda Tuska i przyjedzie w styczniu do Polski na rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

20.10. - Klub PO złożył w Sejmie projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej, która zajmie się przebiegiem prac nad tzw. ustawą hazardową. Wcześniej swoje projekty złożyły kluby Lewicy i PiS.

21.10. - Robocza wizyta w Polsce wiceprezydenta USA Joe Bidena. Po wycofaniu się z pierwotnych planów budowy tarczy antyrakietowej, rząd USA zaoferował Polsce lokalizację na naszym terytorium lądowej wersji antyrakiet SM-3, mających być kluczowym elementem nowego systemu obrony przeciw rakietom krótkiego i średniego zasięgu z Iranu. Polska jest gotowa uczestniczyć w nowym amerykańskim systemie obrony antyrakietowej - zadeklarował Tusk po spotkaniu z Bidenem.

22.10. - Dokumenty, które resort skarbu przestawił w ostatnich dniach opinii publicznej w sprawie sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie pokazują, że nie było afery stoczniowej - powiedział w Sejmie minister skarbu Aleksander Grad. Szef resortu skarbu przedstawił na wniosek klubu PiS informację w sprawie sprzedaży majątku obu zakładów.

24.10. - Zamieszanie we władzach Stronnictwa Demokratycznego. Szef partii Paweł Piskorski wraz z grupą sprzyjających mu działaczy wyszedł z posiedzenia Rady Naczelnej. Zwołał zebranie Zarządu Głównego SD, który zawiesił ośmiu członków Rady w prawach. Członek ZG SD Marcin Kalek wydał oświadczenie, którym stwierdził, że Rada Naczelna "utraciła możliwość podejmowania prawomocnych decyzji". Piskorski ocenił, że zamieszanie w SD wynika z dążenia "starych działaczy" do utrzymania władzy w partii "za każdą cenę". Zawieszony przewodniczący RN SD Krzysztof Góralczyk mówił z kolei, że Piskorski dokonał zamachu na wewnątrzpartyjną demokrację.

28.10. - Nowelizacja ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego wprowadzająca m.in. dwudniowe głosowanie jest zgodna z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując skargę Lecha Kaczyńskiego. Wejście w życie noweli oznacza ponadto, że w następnych eurowyborach będzie możliwość oddawania głosu przez pełnomocnika.

29-30.10. - Prezydent i premier na szczycie Unii Europejskiej. Polska zgodziła się na porozumienie w sprawie finansowania walki ze zmianami klimatycznymi. Premier uznał to za kompromis dobry dla państw, które wraz z Polską zabiegały o ustalenie wewnętrznego podziału obciążeń w UE.

- Premier zadeklarował, że jeśli sejmowa komisja śledcza, która zajmie się wyjaśnianiem tzw. afery hazardowej zdecyduje, że jest potrzebna konfrontacja jego i b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, to "będzie do dyspozycji".

31.10. - Nowy niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle złożył w Warszawie swoją pierwszą wizytę zagraniczną. Po rozmowie z Sikorskim powiedział, że jest przekonany, iż przyjaźń między naszymi krajami służy nie tylko nam, ale też Europie. Zarówno prezydent Lech Kaczyński, jak i Sikorski oceniali po spotkaniu z Westerwellem, że stosunki polsko-niemieckie są najlepsze w historii.

LISTOPAD 2009

1.11. - Premier zwrócił się do szefów Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej o podjęcie kroków zmierzających do udzielenia pomocy medycznej Ukrainie, w związku z epidemią grypy w tym kraju.

3.11. - Szef MSZ Radosław Sikorski, przebywający z wizytą w USA, nazwał "nieprzyjaznym aktem" ze strony Rosji niedawne manewry wojsk rosyjskich na Białorusi. "Były to największe ćwiczenia wojskowe na wschodniej granicy NATO od zakończenia zimnej wojny. Po co Rosja wysyła taki sygnał? Czyżbyśmy nie wiedzieli jaką ma silną armię?" - mówił minister podczas konferencji nt. Partnerstwa Wschodniego UE w waszyngtońskim Brookings Institution.

4.11. - Sejm powołał komisję śledczą ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej.

5.11. - Polsko-francuski szczyt międzyrządowy w Paryżu z udziałem D.Tuska i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Polska i Francja przyjęły deklaracje o europejskiej obronie, mającą przyczynić się do umocnienia europejskiej polityki bezpieczeństwa oraz deklarację o francuskiej pomocy dla Polski w dziedzinie energetyki jądrowej. Szef rządu powtórzył, że Polska chce zbudować pierwszą elektrownię jądrową do 2020 roku.

- W Sejmie informacja o działaniach rządu w sprawie przygotowań do walki z grypą AH1N1 oraz z grypą sezonową. Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że leków na grypę nie zabraknie i podkreśliło, że rząd nie zdecyduje się na zakup szczepionek na grypę A/H1N1, jeśli nie będzie mieć pewności, że są w pełni bezpieczne.

6.11. - Premier zapewnił, że rząd ma zapasy preparatu Tamiflu - którym leczy się grypę - dla dwóch milionów osób. Jak dodał, poza zapasami rządowymi szczepionki na zwykłą grypę są dostępne w aptekach. Premier podkreślił, że wspiera racjonalne i spokojne podejście ministerstwa zdrowia w tej kwestii. Niektóre media podawały, że polskie zapasy leków antywirusowych stosowanych w najcięższych przypadkach grypy wystarczą do leczenia trzech procent Polaków.

- Premier ocenił, że Gazociąg Północny - którym rosyjski gaz ma płynąć przez Morze Bałtyckie bezpośrednio do Niemiec z ominięciem Polski, Białorusi i Ukrainy - musi budzić opór części krajów Unii Europejskiej.

- Premier spotkał się w Sejmie z szefami klubów parlamentarnych - PO, PiS, Lewicy oraz PSL - w sprawie projektu ustawy ograniczającej hazard. Tusk chciał, aby przeprowadzenie prac nad projektem odbyło się "bez poprawek w trybie natychmiastowym". Szefowie klubów zapewnili po spotkaniu, że ich ugrupowania są gotowe do współpracy nad zmianami w przepisach regulujących hazard.

- Polskie MSZ zdementowało doniesienia agencji Interfax, która napisała, że szef dyplomacji Radosław Sikorski apelował podczas wizyty w Waszyngtonie do USA o rozmieszczenie oddziałów amerykańskich sił zbrojnych na terenie Polski w obronie przed rosyjską agresją. "To intencyjna manipulacja" - podkreślił polski resort spraw zagranicznych, żądając od agencji szybkiego sprostowania.

9.11. - Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe w Sopocie z udziałem Tuska i premiera Hiszpanii Jose Zapatero. Polska i Hiszpania podpisały pierwszą umowę o sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla - Hiszpanie zapłacą za nie 25 mln euro. Podczas szczytu podpisano też umowę o charakterze gospodarczym, dotyczącą wyjazdu do Hiszpanii polskich inżynierów i logistyków, gdzie będą uczyć się budowy i organizacji szybkich kolei. Tusk zadeklarował, że oba kraje nie mają sprzecznych interesów, zarówno w UE, jak i w relacjach dwustronnych.

- Premier wziął udział w Berlinie w obchodach 20. rocznicy zburzenia muru berlińskiego. W obchodach uczestniczyli też m.in. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, sekretarz stanu USA Hillary Clinton, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, b. prezydent Lech Wałęsa i ostatni prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow.

10.11. - Rząd przyjął projekt ustawy o grach hazardowych, który zakłada podwyższenie podatków w branży hazardowej, delegalizuje "twardy" hazard, a także nie dopuszcza wideoloterii na polski rynek.

Projekt ustawy hazardowej przewiduje, że hazard będzie można uprawiać jedynie w ośrodkach gier (kasynach, salonach gry bingo) i punktach przyjmowania zakładów wzajemnych. Z listy znikną punkty gier, w których dziś można grać na automatach o niskich wygranych - tzw. jednorękich bandytach. Będą one mogły działać do czasu wygaśnięcia zezwoleń na prowadzenie automatów. Kolejne koncesje nie będą jednak wydawane, a stare przedłużane. W projekcie nie ma także mowy o wideoloteriach, co oznacza, że nie będzie ich można organizować.

11.11. - Prezydent, premier i członkowie rządu na uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Niepodległości.

- Prezydent Lech Kaczyński wręczył nominacje generalskie i odznaczył żołnierzy za udział w misjach afgańskiej i irackiej, działaczy opozycji, sędziów odwołanych ze stanowisk w stanie wojennym, obrońców w procesach politycznych lat 80.

16.11 - Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona w referendum został odwołany ze stanowiska. Przeciwnicy Wrony doprowadzili do referendum zarzucając prezydentowi m.in. prowadzenie polityki nadmiernie uwzględniającej interesy Jasnej Góry, nietrafione inwestycje i nadmierne zadłużanie miasta.

20.11. - Premier Donald Tusk otworzył dwudniową konferencję "Od transformacji do modernizacji", podsumowującą dwa lata rządu PO-PSL. Premier mówił, że po wyborach 2007 r. oczekiwania wobec koalicji rządowej były "na dużą skalę" i rząd oceniany jest "wnikliwe", a "taryfa ulgowa już dawno się skończyła". W ramach konferencji odbyło się kilkanaście paneli dyskusyjnych z udziałem ministrów z gabinetu Tuska.

- Ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin zaatakował ministra SZ Radosława Sikorskiego za jego krytykę manewrów rosyjsko-białoruskich. Rogozin zarzucił mu, że "nie potrafi znaleźć sobie miejsca" po tym, jak na czele Sojuszu stanął Anders Fogh Rasmussen, co poprawiło atmosferę w relacjach NATO z Moskwą.

21.11. - Premier Donald Tusk zaproponował zmiany w konstytucji, które przekazują rządowi pełną odpowiedzialność za władzę wykonawczą. Premier zaproponował m.in. zniesienie weta prezydenckiego i wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe. Tusk opowiedział się też za ograniczeniem liczebności posłów i senatorów.

22.11. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował Zespół Pracy Państwowej. W zespole znaleźli się m.in.: Aleksandra Natalli-Świat, która będzie odpowiadać za finanse, Grażyna Gęsicka (za gospodarkę), Joanna Kluzik-Rostkowska (sprawy społeczne i służba zdrowia), Krzysztof Jurgiel (rolnictwo i ochrona środowiska), Ryszard Terlecki (oświata, kultura i nauka), Zbigniew Ziobro (sprawy podlegające resortowi sprawiedliwości i służby), Przemysław Gosiewski (zmiany prawa, sprawy ustroju państwa), Ryszard Legutko (polityka zagraniczna).

23.11. - Premier Donald Tusk spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Andersem Fogh Rasmussenem. Tematem rozmwoy były działania NATO w Afganistanie oraz współpraca sojuszników w ramach misji ISAF.

24.11. - Przed warszawskim sądem ruszył proces Lech Wałęsa kontra Lech Kaczyński. Lech Wałęsa żąda od Lecha Kaczyńskiego odwołania jego słów, że historyczny lider Solidarności był agentem SB o kryptonimie Bolek oraz 100 tys. zł zadośćuczynienia.

26.11. - Łotewski prezydent Valdis Zatlers z trzydniową, roboczą wizytą do Polski. Spotkał się z Lechem Kaczyńskim i odebrał tytuł doktora honoris causa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

27.11. - Lech Kaczyński podpisał ustawę hazardową. Jednocześnie zapowiedział, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości prezydenta dotyczyły m.in. szybkiego trybu prac nad ustawą.

30.11. - Szefowie MSZ Polski i Finlandii Radosław Sikorski i Alexander Stubb opowiedzieli się podczas spotkania w Warszawie za liberalizacją polityki wizowej Unii Europejskiej dla obywateli państw Partnerstwa Wschodniego, w tym dla Ukraińców i Białorusinów, a także dla Rosji.

1.12. - Traktat Lizboński wszedł w życie.

- Premier Donald Tusk poinformował, że w czasie telefonicznej rozmowy prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama poprosił, aby Polska, wspólnie z innymi państwami europejskimi, "uzupełniła dodatkowy kontyngent" żołnierzy, którzy zostaną wysłani do Afganistanu.

- Były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski po dwóch miesiącach nieobecności pojawił się w Sejmie.

- Tomasz Nałęcz będzie kandydatem Partii Demokratycznej oraz Socjaldemokracji Polskiej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich - poinformowali szefowie obu ugrupowań Brygida Kuźniak oraz Wojciech Filemonowicz.

- Piotr Gontarczyk z IPN w artykule nt. domniemanych związków b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z SB napisał, że Kwaśniewski był w latach 1983-1989 zarejestrowany jako TW "Alek". Brak teczki personalnej i teczki pracy "Alka" uniemożliwia jednak odtworzenie pełnego zakresu jego kontaktów z SB - napisał Gontarczyk. Kwaśniewski zaprzecza.

2.12. - Strategia polskiego zaangażowania w Afganistanie zakłada zwiększenie polskiego kontyngentu w tym kraju - od kolejnej, siódmej zmiany - do poziomu 2600 żołnierzy w rejonie operacji i dodatkowych 400 w strategicznym odwodzie - poinformował szef MON Bogdan Klich. Polski kontyngent w Afganistanie może się więc zwiększyć o 800 żołnierzy - 600 na miejscu i kolejnych 200 w odwodzie.

3.12. - Klub PO złożył projekt zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Propozycje przewidują m.in. powołanie 9-osobowej Rady, która ma zastąpić kolegium IPN. Kandydatów na członków Rady wybierze tzw. Kolegium Elektorów, które zostanie wyłonione przez polskie uczelnie mające prawo do nadawania stopni naukowych oraz Polską Akademię Nauk. To Kolegium wskaże kandydatów, spośród których członków Rady wybiorą Sejm i Senat. Spośród 10 kandydatów wskazanych przez Kolegium Sejm wybierze pięciu, a spośród kolejnych czterech Senat wskaże dwóch. Dwóch członków Rady wskaże prezydent, który będzie miał wybór spośród czterech osób (prawników) rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa.

4.12. - Komisja śledcza ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej przesłuchała pierwszych świadków. Byli nimi b. wiceminister finansów - z czasów rządów SLD - Jacek Uczkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Służby Celnej w resorcie finansów Anna Cendrowska i sekretarz Komitetu Stałego Rady Ministrów Małgorzata Hirszel.

Na tym samym posiedzeniu - na wniosek posłów PO Sławomira Neumanna i Jarosława Urbaniaka - ze składu komisji śledczej zostali wyłączeni posłowie PiS Zbigniew Wassermann i Beata Kempa. Wszystkie zaplanowane wcześniej posiedzenia komisji zostały w związku z tym odwołane. Posłowie Platformy uzasadniali swój wniosek tym, że posłowie PiS muszą zostać przesłuchani przed komisją jako świadkowie, bo w 2007 r. jako przedstawiciele rządu składali uwagi do projektu zmian w ustawie hazardowej.

5.12. - Rada Naczelna PSL przedstawiła odmienne od zaprezentowanych wcześniej przez premiera propozycje zmiany konstytucji. Ludowcy zaproponowali m.in., by: Senat był izbą wybieraną nie w wyborach bezpośrednich, a spośród samorządowców, przedstawicieli organizacji pracowniczych, środowisk naukowych i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Chcą też utrzymanie obecnej roli prezydenta, przy jednoczesnym złagodzeniu mocy jego weta oraz by tak jak do tej pory prezydent był wybierany w wyborach powszechnych.

8.12 - Prof. Maciej Nowicki poinformował, że premier Donald Tusk przyjął jego rezygnację ze stanowiska ministra środowiska.

- Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o wyborze prezydenta, która m.in. zakazuje prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych. Nowela ma ograniczyć nadużycia przy finansowaniu kampanii wyborczych.

9.12. - Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ordynacji wyborczych, która umożliwi osobom niepełnosprawnym i starszym, powyżej 75. roku życia, głosowanie przez pełnomocnika w przyszłorocznych wyborach prezydenckich oraz samorządowych.

8.12. - Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wyborze prezydenta, która m.in. zakazuje prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych.

9.12. - Prezydent podpisał nowelizację ordynacji wyborczych, która umożliwi osobom niepełnosprawnym i starszym, powyżej 75. roku życia, głosowanie przez pełnomocnika w przyszłorocznych wyborach prezydenckich oraz samorządowych.

10.12. - Zmarł poseł Piotr Krzywicki; miał 45 lat. W Sejmie należał do koła poselskiego Polska Plus; zasiadał w Sejmie od 2001 r., startował z listy Prawa i Sprawiedliwości.

13.12. - Tomasz Nałęcz został wspólnym kandydatem na prezydenta Socjaldemokracji Polskiej oraz Partii Demokratycznej. Główne postulaty, z którymi będzie szedł do wyborów prezydenckich w 2010 r. to m.in.: działanie na rzecz równego statusu kobiet, ochrony praw mniejszości i rozwoju gospodarki, wspieranie edukacji i kultury, promowanie młodych, zdolnych polityków i naukowców oraz zachęcanie do dbania o środowisko.

14.12. - Ze względu na stan zdrowia - przeziębienie - prezydent odwołał udział w spotkaniu prezydentów trzech państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii w Wilnie.

15.12. - Senator Krzysztof Piesiewicz zawiesił członkostwo w klubie parlamentarnym Platformy Obywatelskiej. Prokuratura chce postawić senatorowi zarzut posiadania, a także nakłaniania do używania narkotyków. Prokuratura wystąpiła do Senatu o uchylenie immunitetu Piesiewiczowi, senator sam się go zrzekł. Senacka komisja regulaminowa postanowiła jednak nie uchylać Piesiewiczowi immunitetu do momentu stawienia się senatora przed komisją.

16.12. - Lech Kaczyński chce pełnej informacji ze strony MSWiA dotyczącej uchodźców przebywających w Polsce - powiedział prezydencki minister Paweł Wypych. Pismo w tej sprawie wysłał do szefa resortu SWiA Jerzego Millera szef BBN Aleksander Szczygło. Wypych podkreślił, że prezydent był "bardzo poruszony" relacjami mediów dotyczącymi próby wyjechania grupy Czeczenów i Gruzinów do Strasburga - uchodźcy chcieli tam poskarżyć na opieszałość polskich władz wobec cudzoziemców.

- Premier Donald Tusk powiedział, że ma już kandydata na ministra środowiska i nie jest nim polityk, lecz fachowiec od ochrony klimatu. Premier zapewnił też, że dotychczasowy minister Maciej Nowicki zrezygnował ze stanowiska wyłącznie z przyczyn osobistych.

17.12. - Pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska odbyło się spotkanie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w sprawie sejmowej debaty dotyczącej informacji rządu na temat polskiej misji wojskowej w Afganistanie.

- W Sejmie odbyło się uroczyste spotkanie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z osobami pracującymi w 1989 roku nad przygotowaniem systemowych reform gospodarczych w Polsce, w tym z prof. Leszkiem Balcerowiczem.

18.12. - Prezydent ułaskawił braci Winków, skazanych za lincz we Włodowie. Trzej bracia Winkowie poprosili Lecha Kaczyńskiego o ułaskawienie. Mirosław, Krzysztof i Tomasz Winkowie zostali prawomocnie skazani na 4 lata więzienia za zabójstwo w 2005 roku agresywnie zachowującego się sąsiada Józefa C.

- Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2010 r. Na początku stycznia zajmie się nią Senat. Przyszłoroczny deficyt wyniesie nie więcej niż 52 mld 214 mln 216 tys. zł. Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego jest to budżet odpowiedzialny, ostrożny i bezpieczny.

- Urząd skarbowy zablokował konto bankowe Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ma to związek z uprawomocnieniem wyroku sądu dotyczącego nieprawidłowości przy finansowaniu kampanii wyborczej z 2001 r. Chodzi o kwotę 18 mln zł z odsetkami. Stronnictwo chciało, by zaległości zostały rozłożone na raty.

- Dyrektor generalny służby zagranicznej Rafał Wiśniewski oraz ambasador Szwecji Dag Hartelius podpisali umowę zakładającą współpracę konsularną między Polską a Szwecją, która zakłada m.in., że od przyszłego roku, kiedy zacznie obowiązywać kodeks wizowy, w siedzibie polskiego Konsulatu Generalnego w Kaliningradzie będzie pracował szwedzki konsul.

19.12. - Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński będzie kandydatem SLD w przyszłorocznych wyborach prezydenckich - zdecydowano podczas konwencji krajowej SLD. Podczas konwencji swój ponowny akces do Sojuszu zgłosił b. premier Leszek Miller. Wszyscy członkowie zarządu SLD, w tym szef partii Grzegorz Napieralski, otrzymali od delegatów konwencji wotum zaufania.

21.12. - Andrzej Olechowski zadeklarował, że będzie kandydował na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. Jak zaznaczył, będzie kandydatem niezależnym. "Jest potrzebny projekt prezydentury niezależnej. Widziałem taką potrzebę wśród Polaków, stworzenia alternatywy dla tandemu Tusk - Kaczyński. Tej alternatywy nie stworzą kolejni kandydaci partyjni" - powiedział Olechowski na konferencji prasowej.

22.12. - Kandydat PD i SdPl w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Tomasz Nałęcz zaapelował do Jerzego Szmajdzińskiego (SLD) i Andrzeja Olechowskiego, którzy będą także ubiegać się o prezydencki fotel, o wspólne debaty publiczne i przedstawienie programów politycznych.

23.12 - Dyrektor generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Grzegorz Michniewicz nie żyje, zmarł z "przyczyn nagłych" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Samobójstwo to najbardziej prawdopodobna przyczyna śmierci Michniewicza - podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która wszczęła śledztwo w tej sprawie.

28.12. - Poseł PiS, b. koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann zeznawał przed komisją śledczą ds. afery hazardowej. Po siedmiu godzinach jawnego przesłuchania komisja zdecydowała, że w pierwszy wtorek stycznia spotka się z posłem PiS także w trybie niejawnym. Przed komisją miała tego dnia zeznawać także posłanka PiS Beata Kempa, ale jej przesłuchanie zostało też przesunięte o tydzień.

- Władysław Frasyniuk wystąpił z Partii Demokratycznej. Zapowiedział, że zaangażuje się w kampanię wyborczą Andrzeja Olechowskiego.(PAP)

mzk/ joko/ agy/ par/

bEgNZxhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)