Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rok Chopinowski w Szwecji - klasycznie i niestandardowo

0
Podziel się

W Filharmonii Sztokholmskiej zainaugurowano w czwartek szwedzkie obchody
200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W 2010 roku oprócz klasycznych koncertów fortepianowych
Szwedzi będą mogli posłuchać muzyki kompozytora samplowanej przez DJ-ów czy obejrzeć
interdyscyplinarne przedstawienie teatralne.

bEhsvDmJ

W Filharmonii Sztokholmskiej zainaugurowano w czwartek szwedzkie obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W 2010 roku oprócz klasycznych koncertów fortepianowych Szwedzi będą mogli posłuchać muzyki kompozytora samplowanej przez DJ-ów czy obejrzeć interdyscyplinarne przedstawienie teatralne.

O Roku Chopinowskim szwedzcy melomani mogą dowiedzieć się z dużego banneru z podobizną Chopina, który właśnie zawisł przed wejściem do Filharmonii Sztokholmskiej. W foyer można obejrzeć wystawę fotografii o kompozytorze "Cienie nieśmiertelności", autorstwa polskiej artystki Basi Sokołowskiej.

Wielki jubileusz rozpoczęło w czwartek w Sztokholmie seminarium na temat twórczości kompozytora. Szwedzki pianista, profesor Królewskiej Akademii Muzycznej Staffan Scheja oraz dziennikarka Szwedzkiego Radia i muzykolog Boel Adler w dowcipny sposób opowiedzieli o różnych okresach życia Chopina, poszczególne utwory prezentując na żywo.

bEhsvDmL

Na wieczór w filharmonii zaplanowano I Koncert Fortepianowy Chopina w wykonaniu polskiej pianistki Ewy Kupiec. Tego typu imprezy będą się odbywały w tym roku w różnych miastach Szwecji.

Rocznica urodzin Fryderyka Chopina będzie obchodzona w Skandynawii również w mniej tradycyjny sposób. Instytut Polski w Sztokholmie, który jest partnerem i koordynatorem Roku Chopinowskiego w Szwecji, przygotował szereg nietypowych działań promujących dziedzictwo Chopina.

"Planujemy także wydarzenia odbiegające od standardów, takie jak np. koncert z polskimi i szwedzkimi DJ-ami samplującymi Chopina czy interdyscyplinarny spektakl +Klinika Fryderyk+ przygotowany przez grupę Poste Restante, który swoją premierę będzie miał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i przeniesie się także do Sztokholmu" - mówi Katarzyna Tubylewicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Nie zapomniano również o najmłodszych. Do szkół i bibliotek trafi przetłumaczona na język szwedzki książka "Mały Chopin" autorstwa Michała Rusinka, sekretarza noblistki Wisławy Szymborskiej.

bEhsvDmR

W Szwecji powołano komitet honorowy obchodów Roku Chopinowskiego, w którym zasiada m.in. szwedzka minister kultury Lena Adelsohn-Liljeroth.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mc/

bEhsvDnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)