Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rok Meksyku we Francji sparaliżowany przez konflikt dyplomatyczny

0
Podziel się

Wiele z zaplanowanych na najbliższe tygodnie imprez z cyklu kulturalnego Rok
Meksyku we Francji odwołano - podał w czwartek tygodnik "L'Express". Powodem jest konflikt
dyplomatyczny między obu krajami w związku z tzw. aferą Florence Cassez.

bEhdqLKJ

Wiele z zaplanowanych na najbliższe tygodnie imprez z cyklu kulturalnego Rok Meksyku we Francji odwołano - podał w czwartek tygodnik "L'Express". Powodem jest konflikt dyplomatyczny między obu krajami w związku z tzw. aferą Florence Cassez.

W ramach Roku Meksyku we Francji miało się odbyć nad Sekwaną około 300 imprez kulturalnych. Niektóre z nich jednak już anulowano, a inne stoją pod znakiem zapytania. W połowie lutego Meksyk zapowiedział wycofanie się z tych obchodów w reakcji na zarzuty Paryża dotyczące skazania przez meksykański sąd na 60 lat więzienia Francuzki Florence Cassez. Z kolei francuski prezydent Nicolas Sarkozy podkreślił, że nie zrezygnuje z Roku Meksyku, dodając, że wydarzenie to zadedykuje właśnie Cassez.

Jak piszą media nad Sekwaną, straty wywołane konfliktem dyplomatycznym mogą wynieść dziesiątki milionów euro, gdyż tyle obie strony zainwestowały już w przygotowania Roku Meksyku we Francji.

bEhdqLKL

Do tej pory anulowano ważne wystawy, niektóre w ostatniej chwili przed ich otwarciem. Do skutku nie doszła wielka ekspozycja w paryskim muzeum Pinacotheque, na której miano pokazywać maski starożytnych Majów. Dyrektor tej placówki Marc Restillini ubolewa nad tą polityczną decyzją, twierdząc, że wpływy z biletów mogły przynieść muzeum 6-7 milionów euro.

Jak podaje "L'Express", anulowano także meksykańskie wystawy mające się odbyć w Lyonie, a z obchodów wycofały się też władze Tuluzy.

Los innych imprez z tego cyklu jest niepewny. Dotyczy to np. zaplanowanej na koniec roku ekspozycji malarstwa Fridy Kahlo i Diego Rivery w paryskiej Oranżerii.

Do tej pory tylko nieliczni organizatorzy, jak twórcy lyońskiego festiwalu kryminałów "Quais du polar", zdecydowali, że mimo napiętej atmosfery politycznej zachowają francusko-meksykański charakter spotkania.

bEhdqLKR

Sąd kasacyjny w Meksyku skazał 10 lutego 36-letnią Cassez na karę 60 lat więzienia za rzekome dokonanie kilku porwań, w tym uprowadzenie małej dziewczynki.

Francuzka, która przebywa już od pięciu lat w meksykańskim więzieniu, twierdzi, że jest całkowicie niewinna. Francuskie władze uważają, że w trakcie procesu pogwałcono wiele elementarnych zasad, w tym domniemanie niewinności i obowiązek dopuszczenia świadków przedstawionych przez obrońców. Szefowa francuskiej dyplomacji nazwała skazanie Francuzki "zaprzeczeniem sprawiedliwości", które "będzie ciążyć na dwustronnych stosunkach", i zapowiedziała, że nie weźmie udziału w "Roku Meksyku we Francji".

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ mc/

bEhdqLLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)