Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok szkolny 2010: 2011 - Rokiem odkrywania Talentów

0
Podziel się:

Rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów, zachęcanie nauczycieli do
indywidualnego podejścia do każdego ucznia - takie będą cele roku szkolnego 2010/2011, ogłoszonego
przez minister edukacji Katarzynę Hall "Rokiem odkrywania talentów".

Rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów, zachęcanie nauczycieli do indywidualnego podejścia do każdego ucznia - takie będą cele roku szkolnego 2010/2011, ogłoszonego przez minister edukacji Katarzynę Hall "Rokiem odkrywania talentów".

"Chcemy, by w przyszłości odkrywanie talentów u każdego dziecka było obowiązkiem. Byśmy rzeczywiście starali się, przyglądali dzieciom, szukali ich mocnych stron, pomagali rozwijać ich pasje i zainteresowania" - powiedziała Hall w czwartek podczas uroczystego ogłoszenia "Roku odkrywania talentów".

Zaznaczyła, że jest to zadanie nie tylko szkoły, ale też rodziców, samorządów, organizacji i instytucji. Podkreśliła, że każdy człowiek, każde dziecko ma jakieś talenty, trzeba tylko pomóc je odkryć i rozwinąć.

Minister edukacji przypomniała, że zgodnie z nową podstawą programową nauczania, która od zeszłego roku wchodzi stopniowo do szkół, nauczyciele powinni zindywidualizować nauczanie, tak by odpowiadać na potrzeby indywidualne uczniów.

"Wyłanianie młodych talentów to sprawa fundamentalna. Świat inwestuje w to bardzo mocno, robią to wszystkie kraje" - powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Zbigniew Marciniak. Przypomniał, że w Polsce od lat istnieje bardzo silny ruch społeczny, który stara się to robić.

Wymiernym efektem "Roku odkrywania talentów" ma być stworzenie na stronie internetowej www.roktalentow.men.gov.pl ogólnopolskiej mapy pozaszkolnych miejsc odkrywania talentów, promującej instytucje i organizacje, które wspierają uzdolnienia dzieci i młodzieży. Umieszczenie na tej mapie będzie ściśle związane z przyznaniem tytułu "Miejsce Odkrywania Talentów".

Według minister Hall, strona będzie też rodzajem platformy do wymiany informacji dotyczących dobrych praktyk między wszystkimi wyróżnionymi tytułem, a przede wszystkim pomoże w˙dotarciu do nich potencjalnie zainteresowanym uczniom oraz ich nauczycielom i rodzicom.

Na stronie internetowej zamieszczane będą też praktyczne informacje dotyczące organizowanych konkursów i olimpiad przedmiotowych oraz finansowego wsparcia dla najlepszych uczniów. Znajdą się tam również materiały wzbogacające warsztat pracy nauczycieli.

Minister edukacji poinformowała, że mocnym akcentem na zakończenie "Roku odkrywania talentów" będzie Międzynarodowa Olimpiada Astronomii i Astrofizyki, która zostanie zorganizowana w 2011 r. w Gdańsku, podczas obchodów 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza. Obecny podczas czwartkowej uroczystości zwycięzca tegorocznej olimpiady Przemysław Mróz, absolwent VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, pytany przez dziennikarzy, jak osiągnąć taki sukces przyznał, że jest samoukiem, a oprócz pasji pomogło mu studiowanie podręczników w języku angielskim.

Ambasadorami "Roku odkrywania talentów" zostali: fizyk prof.˙Łukasz Turski, aktorskie małżeństwo Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Paweł Królikowski oraz artysta grafik Andrzej Pągowski, który zaprojektował plakat promujący "Rok odkrywania talentów".

Odwołując się do własnego dzieciństwa i młodości oraz doświadczeń szkolnych swoich dzieci Pągowski podkreślił konieczność zindywidualizowanego podejścia nauczycieli do uczniów. "Czasem to dziecko, które przeszkadza na lekcji, może nie być dzieckiem trudnym, tylko dzieckiem utalentowanym, potrzebującym indywidualnego podejścia. Sam taki byłem, roznosiłem szkołę. W moim dzieciństwie liczyły się dwie pasje: rysowanie i piłka nożna" - powiedział.

"Rok odkrywania talentów" wpisuje się w priorytety edukacyjne Unii Europejskiej. Wychodzi naprzeciw zaleceniu Rady Europy, w˙którym zwrócono uwagę na specjalne potrzeby edukacyjne dzieci i˙młodzieży o wyjątkowym potencjale oraz podkreślono, jak istotne jest zapewnienie im pomocy i wsparcia.

Ministerstwo Edukacji Narodowej od trzech lat nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Rok szkolny 2008/2009 był "Rokiem przedszkolaka", a rok szkolny 2009/2010 - "Rokiem historii najnowszej".

"To, że dany rok szkolny się skończył nie oznacza, iż zadanie postawione wówczas skończyło się, a informacje i materiały zgromadzone wówczas stały się niepotrzebne. Materiały edukacyjne zebrane podczas +Roku historii najnowszej+ nadal są pomocą dla nauczycieli i uczniów. Nadal tak samo ważne jest też rozwijanie edukacji przedszkolnej" - podkreśliła minister edukacji. (PAP)

dsr/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)