Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Roman Polański nominowany do Cezara za "Rzeź"

0
Podziel się:

Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej wręcza swoje nagrody po raz 37.

Roman Polański nominowany do Cezara za "Rzeź"
(Film Servis Festival Karlovy Vary)
bFebVqnF

Polski reżyser został nominowany przez Francuską Akademię Filmową do nagrody Cezara za film _ Rzeź _. Polański wraz z Yasminą Rezą otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany.

Akademia Sztuki i Techniki Filmowej wręcza swoje nagrody po raz 37. Tegorocznymi faworytami Francuzów są filmy _ Poliss _ francuskiej reżyserki Maiwenn, laureat jury ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Cannes (13 nominacji), _ L'Exercice de l'tat _ reżyserowany przez Erica Toledano i Oliviera Nakache (11 nominacji) i _ The Artist _ Michela Hazanaviciusa (10 nominacji).

Honorowego Cezara za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Kate Winslet, która zagrała jedną z głównych postaci w _ Rzezi _. Angielska aktorka odbierze nagrodę z rąk Romana Polańskiego. Ceremonia wręczenia 37. Cezarów odbędzie się 24 lutego w Paryżu. Uroczystość poprowadzi aktor i reżyser Guillaume Canet.

bFebVqnH

_ Rzeź _ Polańskiego to adaptacja sztuki _ Bóg mordu _ francuskiej autorki Yasminy Rezy. Akcja rozgrywa się w mieszkaniu w Nowym Jorku. W apartamencie spotykają się dwa małżeństwa reprezentujące amerykańską klasę średnią. Pretekstem do spotkania jest bójka między dwoma 10-latkami. Mały Ethan, syn Penelopy i Michaela Longstreetów, stracił dwa zęby, za co odpowiada agresywny Zachary, dziecko Alana i Nancy Cowenów.

Po incydencie z udziałem dzieci Cowenowie składają wizytę Longstreetom, czyli _ rodzicom ofiary _. Początkowo obie pary, uważające się za ludzi dojrzałych i kulturalnych, zamierzają rozmawiać spokojnie i rzeczowo uzgodnić wspólne stanowisko. Rozmowa zbacza jednak na inne tory i tematy (np. sytuacji w Darfurze). Coraz bardziej przypomina walkę. Wyzwalają się emocje, gorycz, ujawniają agresja, frustracja, pozostawiające wiele do życzenia maniery oraz emocjonalne problemy gospodarzy i gości.

Autorem zdjęć do _ Rzezi _ (_ Carnage _) jest polski operator Paweł Edelman. Muzykę do filmu skomponował Francuz Alexandre Desplat. _ Rzeź _ jest wspólną produkcją Francji, Niemiec i Polski. Film można oglądać w polskich kinach od 20 stycznia.

Również na temat tegorocznych Oscarów - czytaj w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bFebVqoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)