Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Romaszewski krytykuje zmianę stanowiska Polski ws. przystąpienia Rosji e OECD

0
Podziel się:

Senator PiS Zbigniew Romaszewski
skrytykował deklarację premiera Donalda Tuska o wycofaniu się
Polski z wetowania negocjacji w sprawie przystąpienia Rosji do
Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Senator PiS Zbigniew Romaszewski skrytykował deklarację premiera Donalda Tuska o wycofaniu się Polski z wetowania negocjacji w sprawie przystąpienia Rosji do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

"Zdecydowanie źle oceniam ten gest. (...) Nie jest to na pewno dobry pomysł" - powiedział w środę Romaszewski w radiowych "Sygnałach Dnia", oceniając ogłoszoną we wtorek deklarację premiera.

"W momencie, kiedy stosuje się wobec nas embargo i to w sposób nieuzasadniony, nie ma powodu wycofywać się" - dodał senator, nawiązując do wprowadzonego przez Rosję jesienią 2005 roku embarga na polskie mięso i produkty pochodzenia roślinnego.

Odnosząc się do sytuacji wewnątrz PiS po tym jak Ludwik Dorn, Kazimierz Ujazdowski i Paweł Zalewski zrezygnowali z funkcji wiceprezesów partii (obecnie są zawieszeni), Romaszewski uznał, że cała sprawa została wywołana w celu osłabienia prestiżu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Jest to problem nie PiS, jest to problem zewnętrzny (...) inspirowany z zewnątrz, który usiłuje podkopać w PiS pozycję Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział Romaszewski.

Przyznał, że niektóre sprawy poruszane przez byłych wiceprezesów PiS, który są autorami listu w sprawie zmiany sposobu zarządzania partią, są problematyczne i trzeba je rozwiązać. "Natomiast to nie może być element rozbicia partii, bo jest to w tej chwili bardzo poważna siła polityczna. (...) Wszelkie próby podważania pozycji Jarosława Kaczyńskiego są właściwie działaniem w kierunku rozpadu (partii)" - wyjaśnił senator.

Wyraził też nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona na kongresie partii, zaplanowanym na 8 grudnia.

Romaszewski odnosząc się do sytuacji w Gruzji, gdzie został wprowadzony stan wyjątkowy i zapowiedzi wyjazdu Adama Michnika, który w imieniu UE i polskiego MSZ ma zostać rzecznikiem wolności mediów ocenił, że powodzenie takiej misji może być korzystne dla Polski.

"Nie wiem, czy ta misja skończy się sukcesem, ale niewątpliwie taki sukces jest potrzebny. To jest jeden z tych krajów, które są otwarte na to, by przerwać naszą izolację paliwową, by stworzyć możliwość obejścia Rosji i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział senator Romaszewski.

Środowa "Gazeta Wyborcza" podała, że Michnik ma "w imieniu UE i polskiego MSZ pilnować gruzińskich mediów, by przestrzegały demokratycznych zasad gry przed przedterminowymi wyborami prezydenckimi planowanymi na 5 stycznia". "Zarówno ja, jak i resort, którym kieruję, będziemy pana w tej misji wspierać z całą życzliwością" - napisał szef MSZ Radosław Sikorski w liście do Michnika, cytowanym przez "GW". Być może Michnik wyjedzie do Gruzji w czwartek.(PAP)

mskr/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)