Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Romaszewski: ustawa lustracyjna ciągle obowiązuje

0
Podziel się:

Zdaniem senatora PiS Zbigniewa
Romaszewskiego, ustawa lustracyjna nadal obowiązuje, w związku z
tym należy składać oświadczenia lustracyjne.

Zdaniem senatora PiS Zbigniewa Romaszewskiego, ustawa lustracyjna nadal obowiązuje, w związku z tym należy składać oświadczenia lustracyjne.

Jak mówił senator w poniedziałek w radiowej "Trójce", "Dziennik Ustaw" z orzeczeniem TK dotyczącym ustawy lustracyjnej ukaże się prawdopodobnie 16-17 maja. Tymczasem 15 maja to termin, kiedy do IPN powinny wpłynąć oświadczenia lustracyjne.

W ocenie Romaszewskiego, w związku z orzeczeniem TK, ustawa lustracyjna "jest zablokowana na trzy, cztery miesiące", w ciągu których trzeba uzupełnić braki.

Romaszewski pytany, czy "możliwa jest taka niespodzianka, że IPN korzystając z tego krótkiego okresu, właśnie publikuje listy tzw. agentów, czyli różnych form współpracy", odparł, że "w zasadzie nie ma nic, co by mogło temu przeszkodzić".

Według niego, orzeczenie TK jest "bełkotem", ponieważ nie jest jasna jego koncepcja, a ponadto powstają tam sprzeczności między poszczególnymi uregulowaniami oraz z poprzednim orzecznictwem. Niektóre z elementów orzeczenia TK senator uznał za niekonstytucyjne.

Romaszewski stwierdził, że jednym ze sposobów, aby opublikować listy agentów, jest proponowane przez premiera Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenie "ustawy organicznej", przyjmowanej kwalifikowaną większością głosów. Ponadto według senatora, także ustawa o Trybunale Konstytucyjnym powinna być "ustawą organiczną". Jego zdaniem, w ustawie o TK powinno być m.in. zapisane, że wyroki przyjmowane są przez sędziów "kwalifikowaną większością głosów np. 2/3 lub 3/4".

Romaszewski wskazał, że potrzebne jest także polepszenie kontaktów między TK a Sejmem, tak aby posłowie mogli m.in. składać prośby o dokonanie wykładni podczas tworzenia przepisów.

Z kolei według posła Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, nie ma innej możliwości, by zakończyć proces "dzikiej lustracji", jak otworzyć archiwa. Sekretarz generalny Platformy powiedział w poniedziałek w RMF FM, że światło dzienne powinny ujrzeć również informacje z życia prywatnego.

"Dziś, po kilkunastu latach i po fiasku ustawy i polityki PiS-u, musimy powiedzieć wprost: otworzyć wszystkie archiwa" - mówił Schetyna. "Chcielibyśmy napisać ustawę - z całym parlamentem - która nie będzie zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny, a otworzy archiwa, zamknie +dziką lustrację+" - stwierdził.

"Nie wchodzi w grę zmiana konstytucji czy tworzenie jakiegoś nowego prawa. Potrzebujemy debaty z udziałem prawników, także przedstawicieli Trybunału - musimy napisać dobrą ustawę, taką, która wymogi prawne spełni" - mówił.

Trybunał Konstytucyjny uchylił w piątek znaczną część ustawy lustracyjnej. Niekonstytucyjna jest lustracja m.in. dziennikarzy i naukowców ze szkół prywatnych. Nową definicję współpracy ze służbami PRL uznał za zgodną z konstytucją tylko, jeśli doszło do czyjejś rzeczywistej współpracy. Za niekonstytucyjne TK uznał spisy agentów, które miał przygotować IPN. (PAP)

bpi/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)