Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Romowie skarżą się, że są dyskryminowani przez Przewoźnika

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski skrytykował w
piątek sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walka i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika z powodu
odrzucenia wniosku Stowarzyszenia o dofinansowanie uroczystości 65. rocznicy zagłady Cyganów w
niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Stowarzyszenie zarzuca Przewoźnikowi "ksenofobiczną" i
"pełną pogardy" postawę wobec Romów.

Biała (PAP) - Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski skrytykował w piątek sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walka i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika z powodu odrzucenia wniosku Stowarzyszenia o dofinansowanie uroczystości 65. rocznicy zagłady Cyganów w niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Stowarzyszenie zarzuca Przewoźnikowi "ksenofobiczną" i "pełną pogardy" postawę wobec Romów.

Przewoźnik w rozmowie z PAP zarzut ten określił "szokujący i nieprawdziwy". Jak powiedział, rzeczywiście Stowarzyszenie Romów wystąpiło do Rady z wnioskiem o dofinansowanie uroczystości, które corocznie są organizowane na terenie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ale - wyjaśnił Przewoźnik - Rada nie ma tytułu prawnego do dofinansowywania tego rodzaju uroczystości, o czym prezes Kwiatkowski został powiadomiony formalnym pismem.

Sekretarz Rady podkreślił, że z całym szacunkiem odnosi się do tego rodzaju uroczystości i upamiętnienia, ale nie może ich dofinansowywać. "Takie jest prawo, a ja staram się przestrzegać prawa i nie ma żadnych innych okoliczności, żadnych innych powodów, które miałyby wpływ na podjętą decyzję" - oświadczył Przewoźnik.

Kwiatkowski w rozmowie z dziennikarzem PAP powiedział, że Stowarzyszenie, które organizuje obchody, chce im nadać właściwą rangę i oprawę. Dlatego wystąpiło o pieniądze na uroczystości do Narodowego Centrum Kultury, które realizuje projekty związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej.

"() Przypominam, że obchodzimy 65. rocznicę zagłady w roku 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Chodziło o około 120 tysięcy złotych na koncert filharmonii oraz na uroczystość 2 sierpnia w muzeum Auschwitz. Od dyrektora NCK Krzysztofa Dudka uzyskaliśmy zapewnienie, że obchody wpisują się w program, ale ostateczną decyzję podejmuje sekretarz Przewoźnik, który wniosek odrzucił" - powiedział.

Romowie poskarżyli się na działania sekretarza ROPWiM do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Proszą ich zarazem o interwencję.

"() Z przykrością muszę napisać, że () sekretarz ROPWiM Andrzej Przewoźnik celowo i z pełną świadomością nie dostrzega rangi i znaczenia międzynarodowego () uroczystości. () Uważamy postawę negującą znaczenie historyczne tych wydarzeń, zajętą przez Pana Andrzeja Przewoźnika, jako ksenofobiczną i pełną pogardy dla zrozumienia istoty holocaustu Romów" - napisał Roman Kwiatkowski do ministra Zdrojewskiego.

Romowie w liście zarzucili Przewoźnikowi, że łamie ustawę o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ich zdaniem odmowa przyznania pieniędzy stoi w sprzeczności z zapisem, który obliguje Radę do sprawowania opieki nad miejscami walk i męczeństwa oraz trwałego upamiętniania związanych z tymi miejscami faktów, wydarzeń i postaci.

Złamany miałby zostać także inny przepis ustawy, który nakazuje Radzie "inspirowanie oraz współdziałanie w organizowaniu obchodów, uroczystości, przedsięwzięć wydawniczych i wystawienniczych, a także popularyzowanie - za pomocą środków masowego przekazu - miejsc, wydarzeń i postaci historycznych związanych z walkami i męczeństwem".

Roman Kwiatkowski w liście do szefa resortu kultury poprosił o pilną interwencję w sekretariacie Rady, a zarazem ponowne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie uroczystości rocznicowych z funduszy Narodowego Centrum Kultury.

O interwencję Romowie poprosili także Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pierwsi Romowie trafili do Auschwitz w 1941 roku. Pod koniec lutego 1943 na terenie KL Auschwitz II - Birkenau powstał obóz familijny dla Cyganów. Niemcy deportowali do niego Romów z 14 państw. W obozie dziesiątkowały ich choroby i głód. Obóz cygański zlikwidowano w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku. Tej nocy zamordowano 2897 osób - wszystkie, które jeszcze żyły. Ogółem w KL Auschwitz więzionych było około 23 tysięcy Romów. Życie straciło tu około 21 tysięcy z nich.

Stowarzyszenie Romów w Polsce utworzono na początku 1992 roku. Podstawowym jego zadaniem jest działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczności polskiej, której - mimo własnej, specyficznej tożsamości - czują się członkami. (PAP)

szf/ skz/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)