Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ropa naftowa na NYMEX poniżej 70 USD: b

0
Podziel się

Ropa naftowa znów tanieje na giełdzie paliw w Nowym Jorku i jest
wyceniana poniżej 70 USD za baryłkę - podają maklerzy.

bEgMTRDp

Ropa naftowa znów tanieje na giełdzie paliw w Nowym Jorku i jest wyceniana poniżej 70 USD za baryłkę - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec, zniżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,32 USD, czyli 1,9 proc., do 68,89 USD.

"Spekulanci przenoszą środki z bardziej ryzykownych aktywów na mniej ryzykowne" - mówi Ken Hasegawa, ekonomista Newedge w Tokio.

bEgMTRDr

"Z fundamentalnego punktu widzenia zapasy ropy są wysokie, co powinno wpływać na dalszy spadek cen, ale notowania ropy związane są z sytuacją w strefie euro i kursem wspólnej waluty" - dodaje.

"W tym miesiącu cena baryłki ropy spadła o 20 proc., czyli najwięcej w trwającym już pond rok trendzie wzrostowym" - komentuje sytuację na rynkach paliw Łukasz Bugaj, analityk Xelion. "Na domiar złego przebita została powolna linia trendu wzrostowego, który trwał na tym rynku od lata zeszłego roku" - dodaje.

"Jeżeli na te wydarzenia nałożymy negatywne tendencje w światowej gospodarce w postaci kryzysu zadłużenia w strefie euro czy oczekiwanego wolniejszego wzrostu PKB w Chinach, to może się okazać, że baryłka +czarnego złota+ nadal będzie taniała" - ocenia analityk Xelion w przesłanej PAP nocie.

"Ruch spadkowy jest pogłębiany przez fundusze hedgingowe pospiesznie zamykające swoje pozycje w tempie nieobserwowanym od prawie ośmiu miesięcy" - zwraca uwagę Bugaj.

bEgMTRDx

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała do 64,34 USD/b i była to najniższa cena surowca od lipca 2009 r.

Cena ropy spadła o ponad 20 proc. z notowanego 3 maja poziomu 87,15 USD/b, najwyższego od 19 miesięcy. (PAP)

aj/ gor/ pad/

bEgMTRDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)