Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ropa naftowa z irackiego Kurdystanu popłynęła do Turcji

0
Podziel się

Z irackiego Kurdystanu popłynęła przez nowy rurociąg ropa naftowa do
tureckiego terminalu Ceyhan nad Morzem Śródziemnym, ale bez zgody centralnych władz w Bagdadzie nie
trafi ona na światowe rynki - poinformowało w czwartek tureckie ministerstwo energetyki.

bEhcqrMB

Z irackiego Kurdystanu popłynęła przez nowy rurociąg ropa naftowa do tureckiego terminalu Ceyhan nad Morzem Śródziemnym, ale bez zgody centralnych władz w Bagdadzie nie trafi ona na światowe rynki - poinformowało w czwartek tureckie ministerstwo energetyki.

W czasie konferencji prasowej w Ankarze szef tego resortu Taner Yildiz powiedział, że jeszcze w tym miesiącu może zostać podpisana umowa umożliwiająca rozpoczęcie eksportu.

Przez rurociąg może popłynąć ok. 300 tys. baryłek ropy naftowej dziennie, a ilość ta ma wzrosnąć do 400 tys. - dodał.

bEhcqrMD

W dalszej perspektywie iracki Kurdystan może eksportować na światowe rynki 2 miliony baryłek ropy dziennie i co najmniej 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie do Turcji.

Pod koniec ubiegłego roku Turcja podpisała wielomiliardowy pakiet kontraktów dotyczących eksportu ropy i gazu z irackiego Kurdystanu przez tureckie rurociągi. Umowy przewidujące eksport surowców przez autonomiczny Kurdystan niezależnie od Bagdadu napotykają sprzeciw władz centralnych, według których stanowi to naruszenie terytorialnej integralności Iraku. Tureckie władze wielokrotnie podkreślały, że szanują te obawy, a wpływy z eksportu ropy naftowej wspomogą cały kraj.

W ramach rozwijania swego przemysłu energetycznego iracki Kurdystan zawarł umowy m.in. z koncernami ExxonMobil, Chevron i Total. (PAP)

ksaj/ ro/

bEhcqrMJ

15404892

bEhcqrNe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)