Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja-Polska: Uzgodniono procedurę przekazywania materiałów śledztwa

0
Podziel się:

Przewodniczący Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej Rosji
Aleksandr Bastrykin i naczelny prokurator wojskowy Polski Krzysztof Parulski uzgodnili we wtorek w
Moskwie procedurę przekazywania stronie polskiej materiałów śledztwa ws. katastrofy polskiego
TU-154M pod Smoleńskiem.

Przewodniczący Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej Rosji Aleksandr Bastrykin i naczelny prokurator wojskowy Polski Krzysztof Parulski uzgodnili we wtorek w Moskwie procedurę przekazywania stronie polskiej materiałów śledztwa ws. katastrofy polskiego TU-154M pod Smoleńskiem.

Poinformował o tym rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin.

Według niego, Bastrykin i Parulski uzgodnili także procedurę przekazywania dowodów rzeczowych, odzieży, kosztowności, dokumentów i innych przedmiotów znalezionych na miejscu tragedii.

Markin podał też, że szef Komitetu Śledczego poinformował naczelnego prokuratora wojskowego Polski o dotychczasowych rezultatach dochodzenia. Rzecznik nie rozwinął tego wątku.

Wcześniej Międzypaństwowa Komisja Lotnicza (MAK), która bada przyczyny katastrofy, podała, że jej podkomisja techniczna w sobotę zakończyła wszelkie prace na miejscu wypadku i na mocy trójstronnego aktu, razem z przedstawicielami Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej i Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, w uzgodnieniu ze stroną polską, przekazała kontrolę nad nim władzom Smoleńska. Tym ostatnim polecono przeprowadzenie "obróbki sanitarnej terenu".

MAK przekazała również, że na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem ułożono kontury rozbitej maszyny w skali rzeczywistej. Przystąpiono do oceny charakteru uszkodzeń węzłów i elementów konstrukcji samolotu, do których doszło w czasie katastrofy.

MAK poinformowała także, iż porozumiała się ze stroną polską co do trybu prac nad analizą i oceną jakości paliwa i smarów z samolotu. Strona polska prosiła wcześniej o odłożenie tych czynności do czasu przyjazdu do Moskwy polskich specjalistów, którzy chcą być obecni przy tych badaniach.

Międzypaństwowa Komisja Lotnicza podała, że w jej laboratorium trwają prace mające na celu usunięcie szumów w zapisie rozmów, zarejestrowanych przez jedną z czarnych skrzynek. Analizowane są również dane parametryczne, zarejestrowane przez drugą czarną skrzynkę.

10 kwietnia pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M z polską delegacją państwową, która leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Kaczyński i jego żona Maria.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)