Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
01.05.2006 19:32

Rosja: 1 maja świętowało ponad milion ludzi

(informacja o pochodach w całym kraju)

Podziel się
Dodaj komentarz

(informacja o pochodach w całym kraju)

1.5.Moskwa (PAP) - Około 1,3 mln osób uczestniczyło w poniedziałek w pierwszomajowych pochodach w całej Rosji. Pod znakiem krytyki polityki rządu Michaiła Fradkowa przebiegała manifestacja, zorganizowana w Moskwie przez oficjalną Federację Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR) i proprezydencką partię Jedna Rosja.

W rosyjskiej stolicy odbył się także pochód komunistów, podczas którego doszło do niewielkiej bójki komunistycznej młodzieżówki z neofaszystami.

Na oficjalnym moskiewskim wiecu rząd Fradkowa z trybuny zaatakował mer Moskwy i jeden z liderów Jednej Rosji Jurij Łużkow, który mianem "hańby" określił wysokość obowiązującej w kraju płacy minimalnej. Od 1 maja wzrosła ona z 800 rubli (ok. 30 dolarów) do 1100 rubli (ok. 40 USD).

"Mam jedno marzenie. Bardzo bym chciał, aby wśród nas był premier lub członkowie jego gabinetu. Zapytalibyśmy, co zrobili, aby podnieść płacę minimalną. Te 1100 rubli - to hańba, prawdziwa hańba" - powiedział Łużkow. Burmistrz zwrócił uwagę, że w Moskwie płaca minimalna jest już niemal cztery razy wyższa i wynosi 4100 rubli (ok. 150 dolarów).

Z kolei przywódca FNPR Michaił Szmakow oświadczył, że w ciągu 120 lat, jakie upłynęły od chwili, gdy amerykańska policja otworzyła ogień do robotników w Chicago domagających się wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy i godnej płacy, w Rosji niewiele się zmieniło.

"Co widzimy po 120 latach ? Widzimy, że w naszej konstytucji zapisano prawo do ośmiogodzinnego dnia pracy, jednak nie jest ono przestrzegane, w tym przez rząd" - powiedział związkowy lider. Szmakow dodał, że wysokość oficjalnej płacy minimalnej znajduje się poniżej progu egzystencji.

W oficjalnym pochodzie pierwszomajowym w Moskwie uczestniczyło ok. 40 tys. osób. Przeszedł on główną ulicą miasta - od Dworca Białoruskiego do Placu Twerskiego, gdzie znajduje się siedziba władz stolicy.

Natomiast komuniści przemaszerowali przez centrum miasta nieco później; wczesnym popołudniem przeszli oni spod pomnika Włodzimierza Lenina na Placu Kałuskim pod pomnik Karola Marksa na Placu Teatralnym. Tam nawoływali do rewolucji i przywrócenia Związku Radzieckiego.

Według danych milicji, w tym dniu pochody i manifestacje z okazji Święta Pracy odbyły się w 833 miejscowościach Rosji.

Jerzy Malczyk, Michał Zabłocki (PAP)

mal/ zab/ ap/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz