Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: 28 osób zatrzymano podczas protestów w Mieżdurieczeńsku

0
Podziel się

28 osób, jak podała w sobotę prokuratura, zatrzymano podczas
manifestacji w mieście górniczym Mieżdurieczeńsk na Syberii, gdzie w ubiegłym tygodniu w kopalni
węgla Raspadskaja nastąpiły wybuchy, które spowodowały śmierć 66 górników. 24 osoby uznano za
zaginione.

bEgmTlNN

28 osób, jak podała w sobotę prokuratura, zatrzymano podczas manifestacji w mieście górniczym Mieżdurieczeńsk na Syberii, gdzie w ubiegłym tygodniu w kopalni węgla Raspadskaja nastąpiły wybuchy, które spowodowały śmierć 66 górników. 24 osoby uznano za zaginione.

W mieście doszło do protestów przeciwko złym warunkom pracy i płacy w kopalni. Doszło też do przepychanek z milicją.

Według szefa miejscowej milicji co najmniej sześciu funkcjonariuszy zostało rannych, gdy próbowali w piątek rozproszyć ludzi blokujących tory kolejowe i zostali obrzuceni kamieniami i butelkami. Władze, jak pisze portal internetowy newsru.com, ściągnęły posiłki.

bEgmTlNP

Rosyjskie agencje cytowały lokalnego gubernatora Amana Tulejewa, który utrzymuje, że protesty to robota młodych ludzi, w tym pozostających na bakier z prawem, których ktoś inspirował.

Agencja ITAR-TASS podała w sobotę, że gubernator spotkał się tego dnia z górnikami z kopalni Raspadskaja, obiecując im, że mimo iż zakład jest zamknięty, będą otrzymywać wynagrodzenie. Przyrzekł też pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy.

Poszukiwania 24 górników i ratowników, których uważa się za zaginionych, zostały zawieszone z powodu wysokiego stężenia metanu w kopalni. Katastrofa, do której doszło, jest najtragiczniejsza od roku 2007, gdy wybuch metanu w innej kopalni obwodu kemerowskiego spowodował śmierć 110 ludzi.

Raspadskaja w mieście Mieżdurieczeńsk to największa kopalnia węgla kamiennego w Rosji. Została otwarta w 1973 roku. Jej roczne wydobycie szacuje się na około 8 mln ton węgla.(PAP)

bEgmTlNV

mmp/ mc/

6241716 6240825 arch.

bEgmTlOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)