Notowania

stosunki usa-rosja
27.07.2011 19:56

Rosja: Amerykańskie ograniczenia wizowe godzą w naszą suwerenność

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że nie pozostawi bez odpowiedzi posunięć amerykańskiego Departamentu Stanu, który planuje wprowadzenie ograniczeń wizowych dla szeregu rosyjskich urzędników, łącząc ich ze śmiercią prawnika Siergieja Magnitskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że nie pozostawi bez odpowiedzi posunięć amerykańskiego Departamentu Stanu, który planuje wprowadzenie ograniczeń wizowych dla szeregu rosyjskich urzędników, łącząc ich ze śmiercią prawnika Siergieja Magnitskiego.

Oświadczenie, w którym krytykuje Departament Stanu USA, rosyjskie MSZ opublikowało w związku z informacją w amerykańskich mediach, które piszą, powołując się na oficjalne źródła, że Waszyngton chce wprowadzić ograniczenia wizowe dla osób, które miały się przyczynić do śmierci Magnitskiego.

Ten 37-letni prawnik zaangażowany w walkę z korupcją zmarł 16 listopada 2009 roku w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Wcześniej przez prawie rok przebywał w moskiewskim więzieniu Butyrki. Jego obrońcom powiedziano, że przyczyną zgonu była przepuklina przewodu pokarmowego. Tymczasem zarówno oni, jak i sam Magnitski kilkakrotnie składali skargi, że odmawia się leczenia go na zapalenie trzustki, którego się nabawił po zatrzymaniu w 2008 roku. Przed aresztowaniem prawnik nie narzekał na zdrowie.

Magnitskiego zatrzymano pod zarzutem oszustw podatkowych w ramach śledztwa przeciwko Hermitage Capital Management, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji.

W roku 2010 wręczono odznaczenia resortowe grupie funkcjonariuszy związanych ze sprawą Magnitskiego. Część wyróżnionych otrzymała odznaki _ Najlepszy śledczy _ i _ Honorowy pracownik MSW Rosji _, inni - dyplomy ze słowami wdzięczności. Odznaczeni figurują na liście rosyjskich urzędników, wobec których kilka krajów, w tym USA, rozważa wprowadzenie sankcji wizowych, a nawet finansowych. Oprócz oficerów MSW na liście znajdują się również reprezentanci Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Prokuratury Generalnej, Federalnej Służby Więziennej i Federalnej Służby Podatkowej.

_ - Nie pozostawimy bez odpowiedzi takich nieprzyjaznych kroków i podejmiemy adekwatne środki obrony suwerenności naszego kraju i praw naszych obywateli przed nieuzasadnionymi posunięciami obcych państw _ - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

MSZ pisze też, że strona amerykańska dobrze wie, iż rosyjskie władze podjęły działania w celu pełnego wyjaśnienia tragedii Magnitskiego. W ubiegłym tygodniu rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin poinformował, że w ramach badania sprawy śmierci Magnitskiego wszczęto śledztwo przeciwko lekarce aresztu na Butyrkach Łarisie Litwinowej i byłemu zastępcy naczelnika aresztu, odpowiedzialnemu za część medyczną, Dmitrijowi Kratowowi. Nie wykluczył, że krąg podejrzanych w sprawie w śmierci Magnitskiego może się poszerzyć.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t115084.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosjanie;boja;sie;sankcji;usa;wobec;iranu,193,0,860353.html) Rosjanie boją się sankcji USA wobec Iranu Według rosyjskiego MSZ sankcje nałożone przez władze USA na głównego irańskiego operatora portowego i państwowe linie lotnicze mogą wpłynąć na działalność rosyjskich firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t80512.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;zada;gwarancji;w;sprawie;tarczy;antyrakietowej,99,0,822627.html) Rosja żąda gwarancji w sprawie tarczy Moskwa oczekuje od Waszyngtonu zapewnienia, że amerykański system nie będzie wymierzony przeciwko siłom Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t83420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiceprezydent;usa;rozpoczyna;wizyte;w;rosji,27,0,790043.html) Wiceprezydent USA rozpoczyna wizytę w Rosji Joe Biden spotka się z rosyjskimi politykami i biznesmenami. Rozmowy będą dotyczyć głównie niepokojów w Afryce Północnej i przystąpienia Rosji do WTO.
Tagi: stosunki usa-rosja, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz