Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Aresztowano protestujących przeciw gejowskiej pikiecie

0
Podziel się

Moskiewska milicja aresztowała w piątek cztery osoby utrudniające pierwszą
legalną pikietę homoseksualistów, która odbyła się w piątek po południu w Moskwie. Przez całe lata
mer miasta Jurij Łużkow odmawiał zgody na paradę gejów.

bEhcqHLp

Moskiewska milicja aresztowała w piątek cztery osoby utrudniające pierwszą legalną pikietę homoseksualistów, która odbyła się w piątek po południu w Moskwie. Przez całe lata mer miasta Jurij Łużkow odmawiał zgody na paradę gejów.

Łużkowa odwołał przed kilkoma dniami prezydent Dmitrij Miedwiediew, gdyż "stracił do niego zaufanie".

Trwająca godzinę pikieta kilkunastu homoseksualistów odbyła się pod biurem szwajcarskich linii lotniczych Swiss Airlines. Ochraniała ją milicja i siły specjalne OMON.

bEhcqHLr

"Milicja działała profesjonalnie; dziękujemy im, ochraniali nas" - powiedział lider rosyjskich homoseksualistów Nikołaj Aleksiejew.

Miejsce pikiety nie było przypadkowe. Aleksiejew twierdzi, że niedawno linie lotnicze udaremniły mu lot do Szwajcarii z uwagi na źle wystawiony bilet. Gdy samolot odleciał, Aleksiejewa - jak sam twierdzi - zatrzymano i doprowadzono na milicję. Tam przekonywano go, aby zaprzestał skarg na władze Moskwy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rosyjskie władze twierdzą, że Aleksiejew nie chciał podczas kontroli na lotnisku zdjąć butów.

Dotychczasowy mer Moskwy podkreślał, że nigdy nie wyda zgody na paradę homoseksualistów. W styczniu tego roku Łużkow po raz kolejny odkreślił ją jako "dzieło szatana".

Mimo braku zezwolenia rosyjskie organizacje gejowskie i tak co roku próbowały organizować parady. Moskiewska milicja wielokrotnie rozpraszała w brutalny sposób te zgromadzenia; ostatnie zorganizowano w maju podczas odbywającego się w stolicy Rosji konkursu piosenki Eurowizji.

bEhcqHLx

Aleksiejew uważa, że władze pozwoliły im na pikietę z powodu odejścia Łużkowa. Wyraził nadzieję, że kolejne władze Moskwy zgodzą się o paradę gejów.(PAP)

jo/ kar/

7309638 int. arch.

bEhcqHLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)