Notowania

rosja
06.08.2007 18:18

Rosja będzie bronić strategicznych surowców

Pezydent Władimir Putin zaapelował w piątek o bardziej przejrzyste zasady w zakresie inwestycji zagranicznych w branży wydobywczej w Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Pezydent Władimir Putin zaapelował w piątek o bardziej przejrzyste zasady w zakresie inwestycji zagranicznych w branży wydobywczej w Rosji.

"Chodzi o konsekwentne ukierunkowanie naszych wysiłków w celu ustanowienia przejrzystych zasad dla inwestorów zagranicznych" - podkreślił Putin na spotkaniu z członkami rządu.

"Powinienem podkreślić, że Rosja ma jeden z najbardziej liberalnych systemów inwestycji zagranicznych w sektorze naftowym i gazowym" - dodał.

"Nie mówimy tu tylko o otwartości, lecz o maksymalnym zrozumieniu, przejrzystym porządku, który wyklucza dwuznaczność" - kontynuował. Spotkanie z gabinetem ministrów transmitowała telewizja państwowa.

Rząd rosyjski od czterech lat pracuje nad nowym prawem, regulującym sprawy złóż surowców. Funkcjonariusze państwowi w Rosji nalegają, by zakazać inwestorom posiadania udziałów większościowych w złożach przekraczających pewną wielkość i określanych przez władze jako "strategiczne".

W minionych miesiącach zagraniczne kompanie naftowe zostały zmuszone do zrzeczenia się pakietów większościowych w wielu wielkich przedsięwzięciach, do których miały dostęp od lat 90. M.in. brytyjsko-holenderski koncern Royal Dutch Shell musiał odsprzedać rosyjskim firmom udziały w projekcie na Sachalinie, a koncern British Petroleum sprzedał udziały w złożach gazowych Kowkyta. Nabywcą obu pakietów akcji był rosyjski państwowy monopolista gazowy OAO Gazprom.

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz