Notowania

wiadomości
01.06.2011 08:19

Rosja: Borusewicz rozpoczął oficjalną cześć wizyty w Moskwie

Od spotkania z rektorem Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Wiktorem Sadowniczym rozpoczął w środę marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oficjalną część trzydniowej wizyty w Moskwie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od spotkania z rektorem Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego Wiktorem Sadowniczym rozpoczął w środę marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oficjalną część trzydniowej wizyty w Moskwie.

Marszałek przybył do stolicy Rosji, by wziąć udział w obradach III Forum Regionów Polska-Rosja w dniach 1-2 czerwca. Głównym tematem obrad będzie współpraca polsko-rosyjska w sferze zaawansowanych technologii i innowacji.

Borusewiczowi towarzyszą m.in. marszałkowie kilku województw, wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, a także senatorowie.

W środę przed południem marszałek Senatu zwiedzi Muzeum Historii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Michaiła Łomonosowa. Następnie odwiedzi Naukowo-Badawcze Centrum Obliczeniowe tej uczelni, gdzie obejrzy m.in. znajdujący się tam superkomputer.

Po południu Borusewicz spotka się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, a także pierwszym zastępcą przewodniczącego Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Aleksandrem Torszynem oraz z przewodniczącym Dumy Państwowej Borysem Gryzłowem.

Posiedzenie plenarne III Forum Regionów odbędzie się w czwartek w Skołkowie koło Moskwy, gdzie z inicjatywy rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa powstaje nowoczesny ośrodek naukowo-technologiczny, który w zamyśle gospodarza Kremla ma być odpowiednikiem amerykańskiej Doliny Krzemowej.

W czasie Forum po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda marszałka Senatu i przewodniczącego Rady Federacji "Ku spotkaniu" za działalność na rzecz zbliżenia narodów Polski i Rosji. Nagrodę stanowi rzeźba "Trzy anioły" wykonana przez włoskiego artystę pracującego w Krakowie Enrico Muscetra. Tegorocznymi laureatami są kompozytorzy i muzycy: Krzysztof Penderecki i Andriej Eszpaj.

Odbywające się od 2009 roku Forum jest wspólną inicjatywą Borusewicza i byłego przewodniczącego Rady Federacji Siergieja Mironowa. Celem Forum jest stworzenie przestrzeni do spotkań przedstawicieli samorządów obu krajów. Marszałek Senatu przybył do Moskwy we wtorek wieczorem. Po przyjeździe wziął udział w kolacji wydanej na jego cześć przez wiceprzewodniczącego Torszyna.

Z Moskwy Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ ap/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz