Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Cała załoga statku Greenpeace aresztowana na dwa miesiące

0
Podziel się

#
dwumiesięczny areszt dla wszystkich ekologów
#

bEpXucKZ

# dwumiesięczny areszt dla wszystkich ekologów #

29.09. Moskwa (PAP/AFP,AP) - Sąd w Murmańsku, na północy Rosji, skierował w niedzielę do aresztu na dwa miesiące pozostałych ośmiu członków załogi statku organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy na Morzu Barentsa protestowali przeciwko rosyjskim wierceniom w Arktyce.

Wcześniej na dwa miesiące aresztowano już 22 zatrzymanych działaczy Greenpeace'u, w tym pracownika Uniwersytetu Gdańskiego Tomasza Dziemiańczuka.

bEpXucLb

Pochodzące z 18 krajów 30 osób ze statku "Arctic Sunrise" zatrzymano pod zarzutem piractwa, za co w Rosji grozi do 15 lat więzienia. Aktywiści Greenpeace'u odrzucają zarzut piractwa, podkreślając, że ich protest z 18 września na platformie rosyjskiego koncernu Gazprom był akcją pokojową.

Agencja AFP pisze, że z 22 osób aresztowanych wcześniej na dwa miesiące 14 znajduje się w Murmańsku, a osiem w mieście Apatyty.

Według Iriny Paikaczewej, która w rejonie Murmańska kieruje komisją ds. przestrzegania praw więźniów, brytyjski ekolog jest przetrzymywany w jednej celi z dwoma obywatelami Rosji podejrzanymi o kradzież, co jest niezgodne z prawem, gdyż podejrzani cudzoziemcy powinni być odseparowani od Rosjan.

Jednocześnie zaznaczyła, że członkowie załogi "Arctic Sunrise" mają w areszcie satysfakcjonujące warunki. "Jedzenie jest przyzwoite, a cele raczej duże" - powiedziała.

bEpXucLh

Organizacja Greenpeace zapowiedziała w piątek, że zaskarży decyzję rosyjskiego sądu o aresztowaniu aktywistów ze statku "Arctic Sunrise", którzy protestowali przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce; próbowali 18 września wdrapać się na platformę wiertniczą Gazpromu na Morzu Barentsa. (PAP)

mmp/ ap/

14684098 arch.

bEpXucLC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)