Notowania

rosja
30.11.2009 14:19

Rosja chce uruchomić nowy reaktor w Iranie

Reaktor w Buszerze ma ruszyć w marcu, jak twierdzą Rosjanie ma cywilny charakter.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rosja zamierza uruchomić reaktor w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze w marcu 2010 roku, na irański Nowy Rok - podała agencja Reutera, powołując się na źródła związane z projektem.

Według pragnących zachować anonimowość źródeł, Rosja twierdzi, że siłownia będzie gotowa do działania w drugiej połowie marca przyszłego roku na irański Nowy Rok, czyli Nouruz.

Rosja planowała jeszcze w tym roku uruchomić reaktor w Buszerze, lecz w listopadzie ogłosiła, że z powodów technicznych nie wywiąże się z tego terminu.

Dyplomaci uważają, że Moskwa wykorzystuje elektrownię do wpływania na relacje z Teheranem, oskarżanym przez kraje zachodnie o próbę budowy broni atomowej.

Rosja rozpoczęła dostawy paliwa nuklearnego do elektrowni w Buszerze pod koniec 2007 roku. Zdaniem Waszyngtonu i Moskwy dzięki temu odpadła potrzeba prowadzenia przez Iran własnego programu nuklearnego. W ubiegłym roku Rosja ukończyła dostarczanie paliwa nuklearnego do tej siłowni. Kontrakt ten był oceniany na miliard dolarów.

Rosja twierdzi, że elektrownia ma charakter czysto cywilny i nie może być wykorzystana do budowy broni atomowej, ponieważ Iran zwróci wszystkie zużyte w reaktorze rdzenie paliwowe do Rosji.
* Rosja zbuduje atomówkę na Słowacji
* Będzie energetyczny most do Kaliningradu?
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz