Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Deripaska był dwa razy w USA bez wizy

0
Podziel się

Rosyjski oligarcha Oleg Deripaska, któremu Departament Stanu
USA od dłuższego czasu odmawia wydania wizy, odwiedził tej kraj dwukrotnie w tym roku na mocy
tajnego porozumienia z Federalnym Biurem Śledczym (FBI) - informuje w piątek "Wall Street Journal".
Rzecznik Deripaski potwierdza, że doszło do dwóch wizyt.

bEhNmTOZ

Rosyjski oligarcha Oleg Deripaska, któremu Departament Stanu USA od dłuższego czasu odmawia wydania wizy, odwiedził tej kraj dwukrotnie w tym roku na mocy tajnego porozumienia z Federalnym Biurem Śledczym (FBI) - informuje w piątek "Wall Street Journal". Rzecznik Deripaski potwierdza, że doszło do dwóch wizyt.

"Deripaska rzeczywiście odwiedził w tym roku dwukrotnie Stany Zjednoczone w celu spotkań biznesowych" - przyznał rzecznik. Jak jednak zapewnił, "Deripaska nie jest objęty ograniczeniem wjazdu do żadnego kraju, w tym do USA".

Według "WSJ" Deripaska rozmawiał z agentami FBI w sierpniu oraz w październiku tego roku i skorzystał z tych wizyt w USA, by spotkać się m.in. z przedstawicielami kierownictwa amerykańskich banków inwestycyjnych Morgan Stanley i Goldman Sachs Group. Należący do Deripaski koncern aluminiowy UC Rusal szykuje się do wejścia na amerykańską giełdę, co ma kluczowe znaczenie dla podejmowanych przez Deripaskę prób uratowania swych zadłużonych interesów.

bEhNmTPb

Stany Zjednoczone przyznały Deripasce wizę w 2005 r., aby przyjechał, by złożyć wyjaśnienia w związku z podejrzeniami prania brudnych pieniędzy, ale uchyliły ją rok później, bo pojawiły się wątpliwości co do prawdziwości jego twierdzeń podczas tych spotkań - pisze gazeta, powołując się na osoby zorientowane. Deripasce nigdy nie postawiono zarzutów.

Przedstawiciele USA odmówili skomentowania doniesień, że FBI bada sprawy biznesowe Deripaski w ramach śledztwa w sprawie prania brudnych pieniędzy i przestępczości zorganizowanej.

Deripaska zaprzecza, by dopuścił się jakichkolwiek wykroczeń, i obwinia niewymienionych z nazwiska rywali o zorganizowanie przeciwko niemu kampanii w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańska ambasada w Moskwie odmówiła agencji Reutera komentarza.

bEhNmTPh

Deripaska, którego fortunę szacowano przed kryzysem na ponad 30 mld dol., stracił w jego wyniku większość swego majątku. (PAP)

mw/ mc/

5037625 int.

bEhNmTPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)