Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
30.06.2006 12:19

Rosja: Duma postanowiła: nie będzie głosowania "przeciwko wszystkim"

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w piątek ustawę, która w wyborach w Rosji znosi możliwość głosowania "przeciwko wszystkim".

Podziel się
Dodaj komentarz

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w piątek ustawę, która w wyborach w Rosji znosi możliwość głosowania "przeciwko wszystkim".

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 347 deputowanych, 87 było przeciw.

Jej zwolennicy utrzymują, że zachęci głosujących do większego zaangażowania się w sprawy polityki.

Krytycy są zdania, że ustawa pozbawia prawa publicznego wyrażenia niezadowolenia przez tych, którym nie odpowiada żaden z kandydatów na wyborach. Zwracają uwagę, że w roku 2004, podczas wyborów prezydenckich możliwość głosowania przeciwko wszystkim wybrało 3 proc. wyborców, czyli więcej niż zebrali dwaj z kandydatów w wyborach prezydenckich.

Przedstawiciel Dumy Władimir Pligin powiedział przed przyjęciem ustawy przez parlament, że propozycja zniesienia możliwości głosowania "przeciw wszystkim" jest podyktowana "koniecznością podniesienia świadomości i aktywności politycznej elektoratu, a także zwiększenia odpowiedzialności kandydatów i partii politycznych w trakcie kampanii przedwyborczej".

Pligin odrzucił krytykę ustawy przez tych, którzy uznali ją za wybieg mający zapewnić więcej głosów prokremlowskiej Jednej Rosji w wyborach parlamentarnych w roku 2007 i wybranemu następcy Putina w wyborach prezydenckich w roku 2008. (PAP)

mmp/ ro/ 2024 int.

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz