Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Gazprom znów ostrzega Ukrainę

0
Podziel się:

Rosjanie upominają się o zaległe opłaty w wysokości 2 mld dolarów.

Rosja: Gazprom znów ostrzega Ukrainę
(PAP/ EPA)
bEEsrwyJ

Rosyjski koncern Gazprom ponownie zagroził odcięciem dostaw gazu Ukrainie, jeśli Kijów nie zwróci do 1 stycznia ok. 2 mld USD, które jest winien Rosjanom za tegoroczne dostawy tego surowca.

Przy okazji rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow ostrzegł, że istnieje niebezpieczeństwo przechwytywania przez Ukrainę gazu przeznaczonego dla klientów w UE.

Gdyby tak się stało, "nie jesteśmy pewni, czy moglibyśmy zrealizować nasze zobowiązania tranzytowe" - powiedział Kuprijanow agencji Associated Press, nawiązując do gazu przesyłanego tranzytem przez terytorium ukraińskie.

bEEsrwyL

AP pisze, że to ostrzeżenie najprawdopodobniej zaniepokoi państwa unijne, obawiające się powtórki sytuacji z 2006 roku, kiedy "wojna cenowa" między Moskwą a Kijowem spowodowała ograniczenia dostaw gazu do Europy. Gazprom wstrzymał wtedy dostawy dla Ukrainy, a strona ukraińska zaczęła pobierać gaz z rurociągu tranzytowego, biegnącego przez jej terytorium.

Gazprom nie wyklucza, że Ukraina nie spłaci swego zadłużenia do 1 stycznia. Rosyjski koncern ma jednak nadzieję, że znajdzie się jakieś rozwiązanie. Kuprijanow powiedział, że rozważane jest zaliczenie ukraińskiego długu na poczet przyszłych opłat tranzytowych, jakie ponosi Rosja, przesyłając gaz przez terytorium Ukrainy. Według agencji Reutera jest to 1,70 USD za tranzyt 1000 metrów sześciennych gazu na odcinku 100 km.

Kijów nie przystawał dotychczas na takie rozwiązanie.

bEEsrwzm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)