Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Gubernator obwodu kaliningradzkiego zapowiedział ułatwienia na granicy

0
Podziel się:

Gubernator obwodu kaliningradzkiego
Georgij Boos zapowiedział w czwartek ułatwienia przy przekraczaniu
granicy rosyjskiej enklawy przez podróżnych z Unii Europejskiej.
Ułatwienia te mogą jednak bardziej zainteresować obywateli
zachodnich krajów UE, niż najbliższych sąsiadów, czyli Polaków i
Litwinów.

Gubernator obwodu kaliningradzkiego Georgij Boos zapowiedział w czwartek ułatwienia przy przekraczaniu granicy rosyjskiej enklawy przez podróżnych z Unii Europejskiej. Ułatwienia te mogą jednak bardziej zainteresować obywateli zachodnich krajów UE, niż najbliższych sąsiadów, czyli Polaków i Litwinów.

Taką deklarację gubernator Boos złożył podczas otwarcia obrad Rady Euroregionu Bałtyk (ERB), która zebrała się w Kaliningradzie, by podsumować miniony rok działalności i wyznaczyć cele na kolejne lata.

"Wierzę, że nasza współpraca, także dzięki ERB, poprawi warunki przemieszczania się między UE i obwodem kaliningradzkim. Wstąpienie Polski i Litwy do układu z Schengen spowoduje powstanie zupełnie nowej sytuacji na naszych granicach" - podkreślił gubernator.

Doradca wojewody warmińsko-mazurskiego Zbigniew Szmurło powiedział, że możliwe jest zachowanie wiz narodowych polskich i litewskich przy jednoczesnym wydawaniu wiz Schengen umożliwiających poruszanie się po całym obszarze Unii.

"Rosjanom zależy na wizach narodowych ponieważ, na przykład nasze polskie są bezpłatne, a wizy Schengen są dla nich względnie drogie. Strona rosyjska argumentuje, że nie wszyscy będą przecież jeździli przez Polskę na zachód Europy, bo dla wielu z nich Polska jest krajem docelowym. My (Polska) nie podejmiemy takiej decyzji sami, wszystko będzie zależało od Brukseli" - zaznaczył Szmurło.

Konsul generalny RP w Kaliningradzie Jarosław Czubiński wyjaśnił, że teoretycznie pierwsze rosyjskie ułatwienia mogłyby wejść w życie już od początku kwietnia, ale brakuje przepisów wykonawczych.

"Zmiany nie będą jednak obecnie w znaczący sposób interesujące dla polskich obywateli, bowiem istniejące dwustronne polsko- rosyjskie porozumienia wizowe są bardziej liberalne od postanowień wprowadzanych przez stronę rosyjską. Mogą nas jednak interesować w przyszłości, jeśli po przystąpieniu do Schengen przestaną obowiązywać dotychczasowe porozumienia dwustronne" - powiedział Czubiński.

Według niego, w tych ułatwieniach jest mowa o inwestorach pragnących rozwijać biznes na terenie obwodu, co jest związane z procesem przekształcania całego tego obszaru w specjalną strefę ekonomiczną. Inną sprawą z kolei - jak podkreślił Czubiński - są rozmowy prowadzone przez UE z Rosją na temat ułatwień w ruchu dla studentów i przedsiębiorców na terytorium całej Federacji Rosyjskiej.

Tomasz Sosnowski (PAP)

sos/ dg/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)