Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Rosja i Japonia wznowią rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego

0
Podziel się:

Rosja i Japonia wznowią przerwane kilka lat temu rozmowy na temat zawarcia
traktatu pokojowego - poinformowali w poniedziałek po rozmowach w Moskwie przywódcy dwóch krajów:
prezydent Władimir Putin i premier Shinzo Abe.

Rosja i Japonia wznowią rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego
(Reporter Poland)

Rosja i Japonia wznowią przerwane kilka lat temu rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego - poinformowali w poniedziałek po rozmowach w Moskwie przywódcy dwóch krajów: prezydent Władimir Putin i premier Shinzo Abe.

Putin i Abe przekazali, iż polecili swoim ministerstwom spraw zagranicznych przyspieszenie negocjacji, mających na celu przygotowanie wzajemnie akceptowalnych wariantów rozwiązania tego problemu. Prezydent Rosji i premier Japonii podkreślili, że nie jest normalne, że w 67 lat po II wojnie światowej ich kraje nie podpisały traktatu pokojowego.

Abe przyznał, że w stanowiskach stron występują _ istotne rozbieżności _ i zapowiedział, że będzie osobiście nadzorować rozmowy w tej sprawie. Putin ze swej strony zaznaczył, iż wznowienie negocjacji na temat traktatu pokojowego nie oznacza, że _ wszystko zostanie rozwiązane już jutro _.

Gospodarz Kremla oznajmił też, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu traktatu pokojowego jest rozwój kontaktów gospodarczych i humanitarnych. _ Stworzy to warunki do zwiększenia zaufania i przybliży nas do osiągnięcia celu _ - powiedział.

Abe od niedzieli przebywa z wizytą w Moskwie. Jest to pierwsza od 10 lat wizyta szefa rządu Japonii w Federacji Rosyjskiej. Japońskiemu premierowi towarzyszy ponad 120 czołowych przemysłowców i przedsiębiorców, co jest bezprecedensowym wydarzeniem w stosunkach dwustronnych.

Główną przeszkodą na drodze do zawarcia traktatu pokojowego jest spór między Moskwą a Tokio o Kuryle. Dotyczy on czterech wysp zajętych przez ZSRR w ostatnich dniach II wojny światowej - Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan. Są one położone między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi.

Rosyjsko-japońskie rozmowy na temat traktatu pokojowego faktycznie zostały zerwane po tym, jak 1 listopada 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odwiedził wyspę Kunashir, co wywołało wściekłość w Tokio. Miedwiediew był pierwszym w historii szefem państwa rosyjskiego - licząc również okres carski i radziecki - który złożył wizytę na Kurylach. W lipcu 2012 roku Miedwiediew uczynił to po raz drugi - tym razem jako premier.

Putin i Abe poinformowali także, iż porozumieli się w sprawie organizowania regularnych konsultacji między resortami dyplomacji i obrony dwóch krajów w formacie _ dwa plus dwa _, jak również między Radą Bezpieczeństwa FR i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Japonii.

Poza problemem Kurylów przywódcy Japonii i Rosji rozmawiali o współpracy gospodarczej, zwłaszcza w sferze energetycznej, a także o relacjach inwestycyjnych. Wartość obrotów handlowych między Japonią i Rosją osiągnęła 35 mld dolarów. Japońskie inwestycje w Federacji Rosyjskiej przekroczyły 10 mld USD.

W obecności Putina i Abe podpisany został pakiet porozumień i listów intencyjnych, dotyczących różnych sfer współpracy, w tym energetyki, transportu, przemysłu samochodowego i rolnictwa, a także walki z praniem brudnych pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu.

Wśród problemów międzynarodowych w rozmowach Putina i Abe dominowała sytuacja na Półwyspie Koreańskim oraz zbrojenia atomowe i rakietowe Korei Płn. Moskwa i Tokio opowiadają się za denuklearyzacją tego regionu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie myśliwce wtargnęły nad Japonię Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył, że uczyni co w jego mocy, by rozwiązać spór terytorialny z Rosją o Południowe Kuryle, jak Rosja nazywa sporne wysepki.
Rosja ujawni dokumenty w sprawie jeńców W przyszłym roku Rosja ma przekazać Japonii dokumenty dotyczące japońskich jeńców wojennych zmarłych w sowieckich obozach pracy po 1945 roku.
Putin dostał psa, w podzięce obiecał kota Tak miły podarunek to prezent od szefa japońskiej prefektury Akita.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)