Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja i Korea Płd. zachęcają Koreę Płn. do denuklearyzacji

0
Podziel się

TASS,Media) - Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie i prezydent
Rosji Władimir Putin zachęcali w środę Koreę Północną, by wdrożyła umowy dotyczące denuklearyzacji.
Podczas jednodniowej wizyty Putina w Seulu rozmawiano też o współpracy gospodarczej i inwestycjach.

bEpNPLfp

TASS,Media) - Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie i prezydent Rosji Władimir Putin zachęcali w środę Koreę Północną, by wdrożyła umowy dotyczące denuklearyzacji. Podczas jednodniowej wizyty Putina w Seulu rozmawiano też o współpracy gospodarczej i inwestycjach.

"Podzielamy opinię, że Korea Północna nie może mieć statusu państwa nuklearnego" - powiedziała na wspólnej z Putinem konferencji prasowej południowokoreańska prezydent Park Geun Hie.

Podkreśliła, że objaśniła podczas rozmów z Putinem swój punkt widzenia na zachowanie pokoju na Półwyspie Koreańskim i że prezydent Rosji wyraził zrozumienie.

bEpNPLfr

"Mamy tu razem z Koreą Płd. wspólny cel - zapewnić stabilność i bezpieczeństwo wszystkich państw w tym regionie, doprowadzić do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Rozwiązać ten problem można jedynie drogą dyplomatyczną w trakcie rozmów sześciostronnych. Opowiadamy się za ich najszybszym wznowieniem" - powiedział Putin.

Rozmowy te, w których uczestniczą obie Koree, Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Rosja, są zawieszone od końca 2008 roku.

Na niwie gospodarczej Seul i Moskwa podpisały memorandum w sprawie inwestowania przez Koreę Płd. w prowadzony przez Rosję projekt rozwoju kolejowej i portowej infrastruktury w Korei Płn. - pisze agencja Kyodo.

Zdaniem Putina priorytetem współpracy obu państw powinno być jednak współdziałanie w rozwoju wysokich technologii.

bEpNPLfx

Przy okazji oficjalnej wizyty w Seulu prezydent Rosji - znany z zamiłowania do sportów walki, w tym dżudo i karate - otrzymał 9. dan w taekwondo, koreańskim sporcie narodowym.

Dyplom i honorowy pas wręczył Putinowi prezes Światowej Federacji Taekwondo Choue Chung Won.(PAP)

mmp/ ro/

15037367 15038086 15037485 15038070

bEpNPLfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)