Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja i Ukraina podpiszą umowę gazową po południu

0
Podziel się:

Rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz mają
podpisać umowę gazową w poniedziałek o godzinie 15.30 (godz. 13.30
czasu polskiego) - poinformował rzecznik rosyjskiego rządu.

bESticTF

Rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz mają podpisać umowę gazową w poniedziałek o godzinie 15.30 (godz. 13.30 czasu polskiego) - poinformował rzecznik rosyjskiego rządu.

"Przewiduje się, że podpisanie nastąpi o 15.30 (czasu moskiewskiego)" - powiedział rzecznik premiera Rosji Władimira Putina, Aleksandr Smirnow. Potwierdził, że dokumenty zostaną podpisane w Moskwie w obecności szefów rządów Rosji i Ukrainy.

Porozumienie dotyczące dostaw gazu z Rosji dla Ukrainy i tranzytu tego paliwa do Europy zastało zawarte w nocy z soboty na niedzielę. Premierzy Rosji i Ukrainy Władimir Putin i Julia Tymoszenko porozumieli się w nocy z soboty na niedzielę w sprawie ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy, a także opłaty za jego tranzytu przez ukraińskie terytorium.

bESticTH

Szczegółów uzgodnień nie podano. Wiadomo jedynie, że Ukraińcy mają płacić w tym roku za gaz cenę rynkową pomniejszoną o 20 procent. Cena za tranzyt ma pozostać na poziomie 2008 roku - 1,6 USD za przesłanie 1000 metrów sześciennych gazu na odległość 100 km.

Strony zapowiedziały, że przesył rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę zostanie wznowiony po podpisaniu dokumentów.

W wyniku sporu między Rosją a Ukrainą Unia Europejska od 7 stycznia nie otrzymuje rosyjskiego surowca transportowanego przez ukraińskie terytorium. (PAP)

mmp/ ap/

bESticTN

1420 arch.

bESticUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)