Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
10.06.2007 15:20

Rosja: Kazachstan proponuje budowę kanału Morze Kaspijskie-Morze Czarne

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zaproponował w niedzielę budowę kanału łączącego Morze Kaspijskie z Morzem Czarnym, który mógłby posłużyć do transportu surowców energetycznych z Azji Środkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zaproponował w niedzielę budowę kanału łączącego Morze Kaspijskie z Morzem Czarnym, który mógłby posłużyć do transportu surowców energetycznych z Azji Środkowej. *

"Regiony Azji Środkowej i Morza Kaspijskiego mają bogate złoża surowców energetycznych, a zasoby te powinny być dostarczane na rynki światowe" - powiedział Nazarbajew na międzynarodowym forum ekonomicznym w Petersburgu.

Nowy kanał "utworzyłby główną oś eksportu dla całej Azji Środkowej po prostu morzem poprzez Rosję" - ocenił Nazarbajew przed zgromadzeniem, w którym uczestniczą również rosyjski prezydent Władimir Putin oraz przywódcy byłych republik radzieckich, m.in. prezydent sąsiadującego z Kazachstanem Uzbekistanu Islam Karimow.

Kanał łączący oba morza oferowałby drogę o tysiąc kilometrów krótszą od trasy siecią połączeń Wołga-Don do Morza Czarnego.

Prezydent nie podał szczegółów. Morze Kaspijskie i Morze Czarne oddzielone są obszarami górskimi w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, południowej Rosji i północno-wschodniej Turcji. (PAP)

klm/ ro/ 1717, 1284

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz