Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
22.09.2007 16:34

Rosja: Komuniści obiecują nacjonalizację, zakaz sprzedaży ziemi i karę śmierci

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPFR) obiecała, że jeśli wygra wybory parlamentarne i obejmie władzę, to znacjonalizuje strategiczne działy gospodarki, zakaże sprzedaży ziemi i przywróci karę śmierci.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPFR) obiecała, że jeśli wygra wybory parlamentarne i obejmie władzę, to znacjonalizuje strategiczne działy gospodarki, zakaże sprzedaży ziemi i przywróci karę śmierci.

Deklaracje te KPFR zawarła w programie wyborczym, uchwalonym na swoim kongresie, który obradował w sobotę w Moskwie.

Delegaci zdecydowali też, że listę kandydatów partii na deputowanych otwierać będą Giennadij Ziuganow, niezmienny lider KPFR od 1993 roku, Żores Alfiorow, laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2000 roku, i Nikołaj Charitonow, kandydat komunistów w wyborach prezydenckich w 2004 roku.

Wybory do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, odbędą się 2 grudnia.

Ziuganow oświadczył, że środki uzyskane z nacjonalizacji komuniści przeznaczą na modernizację przemysłu, rolnictwa i infrastruktury transportowej, a także na budowę mieszkań i dróg.

"Naszym zadaniem jest sformowanie centrolewicowego bloku i rządu zaufania narodowego" - oświadczył lider KPFR.

Ziuganow zapowiedział również, że jego partia podda pod ogólnonarodowe referendum projekt nowej konstytucji Rosji, przewidujący przekazanie władzy w kraju radom ludzi pracy.

Przywódca KPFR podkreślił, że potrzebna jest też nowa polityka zagraniczna, gwarantująca, iż - jak to ujął - rozważania o wielkiej Rosji nie będą pustą gadaniną.

"Rosja w tym świecie nie jest nikomu potrzebna. Wszelkie rozmowy o partnerstwie z Zachodem przyniosły jedynie narodowe upokorzenie. Nie jesteśmy dla nich partnerami, lecz klientami i donorami" - zauważył Ziuganow.

W obecnej Dumie komuniści mają 47 deputowanych i stanowią drugą siłę - po prokremlowskiej partii Jedna Rosja. Z badań Centrum Analitycznego Jurija Lewady wynika, że tak będzie także w następnym parlamencie - tyle, że reprezentacja KPFR może być liczniejsza. Według centrum Lewady, w grudniu na komunistów zamierza głosować 18 proc. wyborców.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz