Notowania

rosja
11.02.2010 18:46

Rosja: Kreml: szefowie ponad 40 państw przyjadą 9 maja do Moskwy

# dochodzi wypowiedź premiera D. Tuska i prezydenckiego ministra M.Handzlika #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź premiera D. Tuska i prezydenckiego ministra M.Handzlika #

11.02. Moskwa (PAP) - Ponad 40 szefów państw przyjedzie 9 maja do Moskwy na obchody 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami - poinformował w czwartek szef wydziału gospodarczego w Administracji Prezydenta Rosji Władimir Kożin.

Tym razem rosyjskie władze zrezygnowały z oficjalnego zapraszania zagranicznych przywódców na obchody rocznicy zwycięstwa. Ogłosiły jednak, że przyjmą tych, którzy sami zgłoszą chęć przyjazdu z tej okazji do Moskwy.

Według Kożina, prezydent Dmitrij Miedwiediew wysłał jedynie "osobiste zaproszenia" do przywódców pozostałych państw poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Prezydencki minister Mariusz Handzlik powiedział w czwartek PAP, że do Kancelarii Prezydenta nie dotarły jak dotąd żadne informacje w sprawie obchodów 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, które odbędą się 9 maja w Moskwie. "Nie otrzymaliśmy zaproszenia, jeśli zostanie ono skierowane to prezydent rozważy swój udział w tej uroczystości" - powiedział Handzlik.

Premier Donald Tusk nie wyklucza swojego wyjazdu do Moskwy 9 maja, jednak - jak zastrzegł - nie zapadły w tej sprawie żadne decyzje. "Nie było to przedmiotem żadnych moich ustaleń, ale nie wyklucza to takiej wizyty. Nie rozmawialiśmy o tym ze stroną rosyjską" - powiedział premier w czwartek dziennikarzom w Brukseli.

Przedstawiciel Kremla podkreślał w czwartek, że zaproszenia nie otrzymał i nie otrzyma prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. "Nikt go nie oczekuje i zapraszać nie zamierza" - oświadczył na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie.

Kożin przekazał zarazem, że na to "wspólne święto zaproszony został naród gruziński". "Weterani mieszkający w Gruzji będą obecni na defiladzie wojskowej w Moskwie" - oznajmił.

Przedstawiciel kremlowskiej administracji podał, że przyjazd do stolicy Rosji potwierdzili już prezydent Francji Nicolas Sarkozy, a także pierwsze osobistości z Chin i kilku państw Europy Wschodniej. Ostateczna lista gości - poinformował - znana będzie w marcu.

Kożin przekazał również, że USA, Wielka Brytania i Francja potwierdziły udział swoich żołnierzy w paradzie wojskowej na Placu Czerwonym.

Szef wydziału gospodarczego w Administracji Prezydenta oświadczył, że Rosja nie zamierza nikogo szokować defiladą. Przez Plac Czerwony przemaszerują tradycyjnie reprezentanci wszystkich rodzajów wojsk. Zaprezentowana zostanie też broń rosyjskiej armii, w tym systemy, które dopiero wchodzą na uzbrojenie.

Władze Rosji zapowiedziały już wcześniej, że 9 maja nad Placem Czerwonym przeleci łącznie 165 wojskowych samolotów i śmigłowców. Będzie to największy taki pokaz od czasu upadku ZSRR.

Kożin poinformował, że program obchodów przewiduje też wielkie przyjęcie dla weteranów, które na Kremlu wyda prezydent Miedwiediew.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ hgt/ kot/ mag/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz