Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Ławrow i Bałujewski o propozycjach USA ws. tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

TASS,Int.) - Szef rosyjskiej
dyplomacji Siergiej Ławrow ocenia, że przedstawione ostatnio
Moskwie amerykańskie propozycje w sprawie budowy tarczy
antyrakietowej w Europie są "mylące" - podają środowe media
moskiewskie.

TASS,Int.) - Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ocenia, że przedstawione ostatnio Moskwie amerykańskie propozycje w sprawie budowy tarczy antyrakietowej w Europie są "mylące" - podają środowe media moskiewskie.

Szef sztabu generalnego armii rosyjskiej generał Jurij Bałujewski uznał, że są "mało konstruktywne".

Zdaniem Ławrowa, który wypowiadał się na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Annapolis w USA, gdzie uczestniczył w konferencji bliskowschodniej, przekazana na piśmie stronie rosyjskiej oferta Waszyngtonu jest myląca gdyż nie zawiera "niczego nowego i konstruktywnego".

Jak pisze na swej stronie internetowej rosyjski portal NEWSru, Ławrow zaznaczył, że jeśli ustnie przedstawiane w Moskwie w październiku przez Condollezzę Rice propozycje "stanowiły improwizację, to znaczy, że ta improwizacja nie zdała egzaminu". "Byliśmy rozczarowani tym, co otrzymaliśmy później na piśmie" - wyznał.

Rosyjski minister zastrzegł, że Rosja nie odżegnuje się od dialogu z USA w sprawie budowy elementów tarczy antyrakietowej w Europie, jednak uprzedza, że rozmieszczenie jej będzie mieć wpływ na strategiczną stabilność.

Z kolei gen. Bałujewski, także uznając amerykańskie propozycje za mało konstruktywne, podkreślał, iż Waszyngton faktycznie przekazał Moskwie sygnał: "Tak czy inaczej będziemy budować tarczę".

Generał przytoczył powiedzenie: "Psy szczekają - karawana jedzie dalej". "W kwestii tarczy Amerykanie najwyraźniej uznają nas za takie szczekające psy" - cytuje jego słowa agencja ITAR-TASS.

W ubiegły USA, dążąc do rozładowania napięcia w relacjach między Moskwą i Waszyngtonem, złożyły Rosji na piśmie formalną propozycję współpracy w sferze obrony przeciwrakietowej. Odrębnie Stany Zjednoczone przedstawiły propozycję, która - jak ma nadzieję Waszyngton - może zniechęcić Moskwę do wycofania się z układu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE).

Inicjatywy te były dyskutowane podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych oraz obrony Rosji i USA - Siergieja Ławrowa, Anatolija Sierdiukowa, Condoleezzy Rice i Roberta Gatesa - w październiku w Moskwie.

Według nieoficjalnych informacji rosyjskich mediów, USA proponowały wówczas Moskwie zintegrowanie systemów obrony przeciwrakietowej USA, NATO i Rosji. Ponadto antyrakiety w Polsce miałyby nie pełnić bojowego dyżuru dopóty, dopóki nie będzie pewności, że Iran dysponuje już rakietami mogącymi dolecieć do Europy. (PAP)

hb/ kar/

1082 1407 1344 Int.arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)