Notowania

rosja
10.02.2010 15:07

Rosja: Ławrow przyjął "Grupę Mędrców" NATO

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że Rosja wysoko ocenia to, że NATO postanowiło wysłuchać jej opinii na temat nowej koncepcji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że Rosja wysoko ocenia to, że NATO postanowiło wysłuchać jej opinii na temat nowej koncepcji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ławrow powiedział to podejmując "Grupę Mędrców" NATO, która przygotowuje propozycje nowej strategii Sojuszu. Grupie przewodniczy była sekretarz stanu USA Madeleine Albright, a wśród jej 12 członków jest m.in. były szef dyplomacji Polski Adam D. Rotfeld.

"Mędrcy" Sojuszu od wtorku goszczą w Moskwie, gdzie spotykają się z przedstawicielami rosyjskich władz, świata nauki i społeczeństwa obywatelskiego. Ich wizyta potrwa do piątku.

Szczegóły dyskusji z Ławrowem nie są na razie znane. Przed spotkaniem reprezentanci strony rosyjskiej mówili, iż życzyliby sobie, aby w nowej koncepcji NATO potwierdzono, że Sojusz szanuje prawo międzynarodowe, nie użyje siły bez zgody ONZ oraz będzie bronić wyznawanych wartości.

Przed podróżą do Moskwy Rotfeld powiedział PAP, że misja ta będzie "nowym doświadczeniem" dla Sojuszu. "Nigdy do tej pory NATO, przygotowując swoją koncepcję strategiczną, nie konsultowało tego z żadnym z partnerów, w tym z Rosją" - podkreślił.

W przededniu przyjazdu "Grupy Mędrców" Sojuszu prezydent Dmitrij Miedwiediew zatwierdził nową doktrynę wojenną, w której za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji uznano "dążenie do powierzenia siłowemu potencjałowi NATO funkcji globalnych, realizowanych z naruszeniem norm prawa międzynarodowego, do zbliżenia infrastruktury wojskowej państw członkowskich NATO ku granicy Federacji Rosyjskiej, w tym również drogą rozszerzenia bloku".

Jako potencjalne zarzewie wojny wymieniono też m.in. "tworzenie i rozwijanie systemów strategicznej obrony przeciwrakietowej, zakłócające globalną stabilność i naruszające istniejący stosunek sił w sferze rakietowo-jądrowej".

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił, że nowa rosyjska doktryna wojenna przeczy rzeczywistości, w tym dążeniu Sojuszu do poprawy relacji z Rosją. "NATO nie jest wrogiem Rosji" - podkreślił.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz