Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Ławrow: Rozmowy z NATO ws. tarczy prowadzą donikąd

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział
w środę na konferencji prasowej w Moskwie, że rozmowy Rosja-NATO ws. tarczy antyrakietowej utknęły
w martwym punkcie.

*Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę na konferencji prasowej w Moskwie, że rozmowy Rosja-NATO ws. tarczy antyrakietowej utknęły w martwym punkcie. *

Relacje Rosji z NATO układają się dobrze, z wyjątkiem kwestii tarczy, "w której, niestety, zmierzamy donikąd" - powiedział Ławrow.

Obcesowa wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji ma zapewne podkreślić, że Moskwy nie przekonują argumenty NATO, zgodnie z którymi budowa tarczy antyrakietowej nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji - komentuje agencja Reutera. Stanowisko Kremla jest coraz bardziej niewzruszone, a rozmowy NATO-Rosja nie dają rezultatów.

We wtorek w Moskwie rozpoczęło się czterodniowe seminarium, którego celem było przedstawienie Rosjanom "misji i planów" Paktu Północnoatlantyckiego i zbliżenie stanowisk obu stron. Jednak według Ruetera nadzieje na współpracę Moskwy i Paktu Północnoatlantyckiego w sprawach tarczy antyrakietowej są mgliste.

Analitycy polityczni uważają, że jakikolwiek kompromis w sprawie tarczy antyrakietowej jest w najbliższym czasie mało prawdopodobny, ponieważ nie sprzyja temu sytuacja polityczna przed wyborami prezydenckimi w Rosji. Twarde stanowisko Kremla w rozmowach z USA to strategia, która - jak pisze Reuters - utrzyma się co najmniej do wyborów prezydenckich, w których premier Władimir Putin ma zamiar odzyskać fotel prezydenta.

Nie tylko strona rosyjska prezentuje coraz sztywniejsze stanowisko. Również amerykańscy Republikanie znacznie ostrzej odnoszą się do Rosji - komentuje agencja. Kongresmen John Boehner wygłosił we wtorek przemówienie, w którym skrytykował i Moskwę i politykę Waszyngtonu wobec Rosji.

Boehner powiedział też, że reakcja Moskwy na próby poprawienia relacji amerykańsko-rosyjskich, które podjął prezydent USA Barack Obama, to "ni mniej nie więcej tylko dążenie do odtworzenia władzy i (strefy) wpływów w stylu sowieckim".

Pytany przez dziennikarzy o reakcję na wystąpienie Boehnera, Ławrow odpowiedział w środę, że Rosja ma swe własne niepokojące przemyślenia na temat "zachowania" USA na arenie międzynarodowej.

We wtorek, podczas seminarium w Moskwie przedstawiciel sekretarza generalnego NATO ds. Kaukazu i Azji Środkowej James Appathurai powiedział, że NATO proponuje Kremlowi współpracę i "bezprecedensowy poziom przejrzystości" systemu antyrakietowego, wyklucza jednak włączenie Rosji w swój projekt tarczy antyrakietowej.

Rosja i NATO zdecydowały się rok temu podjąć rozmowy w sprawie tarczy antyrakietowej, w ramach których przedstawić miały swe stanowiska i rozładować napięcie w relacjach amerykańsko-rosyjskich związane z projektem tarczy rakietowej przygotowanym przez administrację byłego prezydenta USA George'a W. Busha - przypomina dziennik "USA Today".

Kolejna runda tych rozmów podjęta w Moskwie na początku października przez negocjatorów rosyjskich i amerykańskich nie przyniosła porozumienia. Przedstawiciele NATO liczą jednak na osiągnięcie porozumienia z Rosją przed najbliższym szczytem Paktu, który odbędzie się w maju w Chicago.

Moskwa nie zmienia stanowiska i stale nalega na pisemne gwarancje ze strony Sojuszu, że system antyrakietowy nie będzie jej zagrażał. Rosja nie waha się też ostrzegać przed "kolejnym wyścigiem zbrojeń".(PAP)

fit/ kar/

10070382 10061851 10067776 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)