Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.02.2012 15:38

Rosja: Liga Wyborców zarzuca państwowym mediom faworyzowanie Putina

Liga Wyborców (LW), rosyjska niezależna organizacja pozarządowa, zażądała od państwowych stacji telewizyjnych natychmiastowego zaprzestania faworyzowania premiera Władimira Putina w trwającej w Rosji kampanii przed marcowymi wyborami prezydenckimi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Liga Wyborców (LW), rosyjska niezależna organizacja pozarządowa, zażądała od państwowych stacji telewizyjnych natychmiastowego zaprzestania faworyzowania premiera Władimira Putina w trwającej w Rosji kampanii przed marcowymi wyborami prezydenckimi.

LW stawia sobie za cel obronę praw obywatelskich Rosjan. Powołali ją do życia uczestnicy wielotysięcznych manifestacji w obronie prawa do uczciwych wyborów. Protesty te odbyły się w Moskwie i innych miastach po grudniowych wyborach do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, uznanych przez opozycję za sfałszowane na korzyść kierowanej przez Putina partii Jedna Rosja.

Wśród założycieli LW są, m.in., literaci Ludmiła Ulicka, Borys Akunin i Dmitrij Bykow, piosenkarz rockowy Jurij Szewczuk, politolog Dmitrij Orieszkin, dziennikarze Tatiana Łazariewa, Olga Romanowa, Siergiej Parchomienko i Leonid Parfionow, a także blogerzy Ilja Warłamow i Rustem Adagamow.

Liga Wyborców oceniła, że programy informacyjne w stacjach państwowych stanowią otwartą propagandę na korzyść jednego kandydata - Putina. Według LW, relacjonowany jest każdy jego krok i każde słowo, a wszystko to prezentowane jest jako prawda absolutna, bez jakichkolwiek komentarzy ze strony oponentów szefa rządu.

Zdaniem LW, państwowe stacje telewizyjne faktycznie pełnią rolę oddziałów sztabu wyborczego Putina. "Wszystkie te naruszenia stawiają pod jeszcze większym znakiem zapytania uczciwość obecnej kampanii wyborczej, co grozi społeczeństwu i państwu poważnymi wstrząsami" - ostrzegła LW.

Na wykorzystywanie przez Putina potencjału administracji państwowej w swojej kampanii i wyraźnie faworyzowanie go przez państwowe media skarżą się także jego rywale w wyborach prezydenckich: lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow, przywódca nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski, szef socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergiej Mironow i miliarder Michaił Prochorow.

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 4 marca.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz