Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 21:36

Rosja: Ługowoj twierdzi, że przekazał swe zeznania Brytyjczykom

Andriej Ługowoj, były agent KGB, obecnie deputowany do Dumy Państwowej i główny podejrzany o zatrucie b.oficera FSB Aleksandra Litwinienki w Londynie w 2006 roku, powiedział w środę, że przekazał brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości zeznania związane z tą sprawą.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Andriej Ługowoj, były agent KGB, obecnie deputowany do Dumy Państwowej i główny podejrzany o zatrucie b.oficera FSB Aleksandra Litwinienki w Londynie w 2006 roku, powiedział w środę, że przekazał brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości zeznania związane z tą sprawą. *

"W marcu przekazałem brytyjskiemu sądowi szczegółowe zeznania, który je zaakceptował" - powiedział rosyjskiej agencji Interfax, dodając, że zeznania odebrali od niego brytyjscy prawnicy w Moskwie.

"Nie chodzi bezpośrednio o sprawę Litwinienki, lecz inne aspekty, które w konsekwencji będą z nią miały bezpośredni związek" - dodał były agent KGB, którego strona rosyjska nie zgodziła się w 2007 roku wydać Wielkiej Brytanii.

Ługowoj poruszył też kwestię ewentualnego zamieszania w tę sprawę znienawidzonego przez Kreml oligarchy Borysa Bieriezowskiego, który od mieszka w Londynie. Był on szarą eminencją Kremla w czasach rządów Borysa Jelcyna.

Według Ługowoja Litwinienko groził ujawnieniem "spisku", w wyniku którego Bieriezowski uzyskał w Wielkiej Brytanii w 2003 roku status uchodźcy politycznego.

"Tutaj trzeba szukać motywów zabójstwa" - zadeklarował, według agencji ITAR-TASS. Przypomniał, że Litwinienko i Bieriezowski mieli ze sobą ścisłe powiązania.

W marcu 2010 roku Bieriezowski otrzymał 150 tysięcy funtów odszkodowania po wygranym procesie o oszczerstwo przeciwko rosyjskiej telewizji i radiu RTR, które w programie o otruciu Litwinienki wskazywały oligarchę jako organizatora tego morderstwa.

Sprawa wydania Ługowoja Londynowi na kilka lat zmroziła stosunki między Wielką Brytanią a Rosją.

Litwinienko, były funkcjonariusz KBG i FSB, naturalizowany Brytyjczyk, otruty został dodanym do herbaty izotopem promieniotwórczego polonu. (PAP)

jo/ ro/

9343730

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz