Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Media: "przerwa" z USA do czasu aż Moskwa pójdzie na ustępstwa

0
Podziel się

Zapowiedziana przez prezydenta USA Baracka Obamę "przerwa" w relacjach z
Rosją potrwa do czasu aż Moskwa pójdzie na ustępstwa w sprawie redukcji arsenałów jądrowych i
obrony przeciwrakietowej - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

bErjXudN

Zapowiedziana przez prezydenta USA Baracka Obamę "przerwa" w relacjach z Rosją potrwa do czasu aż Moskwa pójdzie na ustępstwa w sprawie redukcji arsenałów jądrowych i obrony przeciwrakietowej - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

Gazeta powołuje się na źródło zbliżone do amerykańskiego Departamentu Stanu USA.

"Oświadczenie prezydenta USA nie oznacza, że nie będziemy dalej współpracować z Moskwą w kwestiach, w których mamy wzajemne zrozumienie lub co najmniej punkty styczne. Chodzi przede wszystkim o Afganistan, walkę z terroryzmem i narkotykami, a także KRLD i Iran. Będziemy też kontynuować dialog na temat Syrii" - cytuje "Kommiersant" swojego rozmówcę.

bErjXudP

"Wszelako jest wątpliwe, aby w przewidywalnej przyszłości Biały Dom podjął nowe wysiłki, by skłonić Kreml do kompromisu w takich kluczowych sprawach, jak redukcja arsenałów jądrowych i obrona przeciwrakietowa. Wszystko, co mogliśmy zaproponować w tych dziedzinach, zostało przedstawione w kwietniowym posłaniu Obamy do Putina. Jednak żadna z tych inicjatyw nie zadowoliła Moskwy" - zauważył informator dziennika.

Źródło "Kommiersanta" podkreśliło, że "teraz piłka jest po stronie Federacji Rosyjskiej". "Jeśli nie chce ona, aby +przerwa+ w stosunkach się przeciągnęła, to powinna sama zademonstrować gotowość do produktywnej współpracy. Szczyty dla samych szczytów i relacje dla samych relacji - to nie nasza droga" - oznajmił waszyngtoński rozmówca gazety.

"Kommiersant" przekazuje również, iż źródło w MSZ FR zapewniło, że "Moskwa, nie bacząc na retorykę prezydenta USA, nie zamierza w rewanżu podejmować kroków, które odbiją się na realnym współdziałaniu".

Pytany w piątek na konferencji prasowej w Waszyngtonie o stosunki z Rosją w świetle odwołania przez stronę amerykańską wrześniowego szczytu amerykańsko-rosyjskiego w Moskwie, Obama przyznał, że od czasu powrotu Władimira Putina na Kreml w Rosji "nasiliła się antyamerykańska retoryka", przypominająca czasy zimnej wojny.

bErjXudV

Prezydent podkreślił, że decyzja Rosji, by przyznać Edwardowi Snowdenowi azyl, wbrew apelom Waszyngtonu o odesłanie go do kraju, aby stanął przed sądem, była tylko "kolejnym epizodem" w licznych spornych kwestiach, które narastały między obydwoma krajami w ostatnich miesiącach, np. w sprawie wojny domowej w Syrii, czy praw człowieka. Dlatego uznał, że stosowne jest zrobienie przez USA "przerwy", by ponownie ocenić, "dokąd zmierza Rosja, jakie są nasze interesy i jak powinniśmy kształtować to partnerstwo".

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

bErjXueq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)