Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Mironow: Katyń powinien stać się symbolem pojednania

0
Podziel się

Przewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej
Mironow oświadczył, że Katyń może i powinien stać się symbolem rosyjsko-polskiego pojednania
historycznego. "Katyń - to nasz wspólny ból i nasza wspólna tragedia" - podkreślił.

bEhyPBIR

Przewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Mironow oświadczył, że Katyń może i powinien stać się symbolem rosyjsko-polskiego pojednania historycznego. "Katyń - to nasz wspólny ból i nasza wspólna tragedia" - podkreślił.

Mironow, który w niedzielę rozpoczął trzydniową wizytę w Polsce, wyraził taki pogląd w artykule opublikowanym w poniedziałek na łamach rządowej "Rossijskiej Gaziety".

Zdaniem szefa Rady Federacji, "doświadczenia historyczne dowodzą, że narody Rosji i Polski odnosiły sukcesy, gdy działały razem". "Gdy je rozdzielano, cierpiały oba narody" - zaznaczył.

bEhyPBIT

W ocenie Mironowa, "w nowych warunkach historycznych współpraca rosyjsko-polska ma dobre perspektywy". "Optymizm ten opiera się na głębokich związkach kulturowych i ogólnoludzkich między Rosją i Polską, które niezależnie od koniunktury politycznej nigdy nie zostały przerwane" - wskazał.

Szef Rady Federacji oznajmił, że rosnące znaczenie w relacjach między Rosją i Polską będzie miała współpraca międzyregionalna. "Rosja - to kraj regionów, spośród których wiele swoimi parametrami geograficznymi i gospodarczymi przewyższa całe europejskie państwa" - zauważył. "Polskie województwa także mają znaczny potencjał jako samodzielne podmioty gospodarcze" - dodał.

"Dlatego bezpośrednie kontakty między nimi mogą dać poważny efekt gospodarczy" - podkreślił Mironow.

Przypomniał też napisany w lutym tego roku wspólnie z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem artykuł, w który skonstatowali oni, że narody mogą mieć własną pamięć historyczną, co jednak nie zwalnia ich z obowiązku, by wspólnie myśleć o przyszłości.

bEhyPBIZ

"Tragiczne doświadczenia XX wieku powinny stać się +czyśćcem+ na drodze ku wspólnej przyszłości Rosji i Polski" - oświadczył.

Głównym celem wizyty Mironowa w Polsce jest udział w II Forum Regionów Polski i Rosji. Inicjatywa ta, której patronują Rada Federacji i Senat RP, zmierza do zacieśnienia stosunków dwustronnych na szczeblu regionalnym.

Szef izby wyższej parlamentu Rosji zostanie też przyjęty przez p.o. prezydenta Polski, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego oraz premiera Donalda Tuska.

Jerzy Malczyk(PAP)

bEhyPBJa

mal/ jo/ kar/ jra/

bEhyPBJu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)