Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: MSZ: deklaracja niepodległości Krymu jest prawowita

0
Podziel się:

Jako "prawowitą" określiło we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Federacji Rosyjskiej deklarację niepodległości uchwaloną w tym dniu przez Radę Najwyższą
(parlament) Autonomicznej Republiki Krymu, będącej częścią Ukrainy.

Jako "prawowitą" określiło we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej deklarację niepodległości uchwaloną w tym dniu przez Radę Najwyższą (parlament) Autonomicznej Republiki Krymu, będącej częścią Ukrainy.

Krymski parlament zdecydował, że deklaracja zostanie ogłoszona, jeśli mieszkańcy półwyspu w zaplanowanym na niedzielę referendum opowiedzą się za przyłączeniem Autonomii do Rosji.

"Jeśli narody Krymu opowiedzą się w zaplanowanym na 16 marca 2014 roku referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów" - głosi deklaracja.

MSZ Rosji zapewniło, że "FR w pełnej mierze uszanuje rezultaty swobodnego wyrażenia woli narodów Krymu w referendum, na które zaproszono obserwatorów z OBWE i w ramach relacji dwustronnych".

MSZ FR zwróciło też uwagę, że uchwalając deklarację parlament Krymu odwołał się do decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w sprawie Kosowa z 22 lipca 2010 roku. Trybunał orzekł wówczas, że jednostronne proklamowanie niepodległości przez część państwa - Kosowo było częścią Serbii - nie stanowi naruszenia prawa międzynarodowego.

MSZ Rosji podkreśliło, że wniosek ten jasno sformułowano również w czasie przesłuchań, które poprzedziły werdykt Trybunału, w tym w dokumentach i wystąpieniach oficjalnych przedstawicieli USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Austrii, Danii i innych krajów zachodnich. Rosyjskie MSZ poinformowało, że opublikowało te materiały na swojej stronie internetowej.

W odpowiedzi na wydarzenia na Krymie parlament Ukrainy zażądał od Rady Najwyższej Autonomii anulowania niedzielnego referendum. Rada Najwyższa Ukrainy uznała, że referendum w obecnym kształcie jest sprzeczne z konstytucją Ukrainy.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ostrzegł wcześniej we wtorek, że wyniki referendum nie zostaną uznane na arenie międzynarodowej, a władze Krymu nazwał "grupą bandytów, którzy bezprawnie przejęli władzę na półwyspie i mają poparcie rosyjskich wojskowych".

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)