Notowania

usa
07.11.2008 21:50

Rosja: MSZ oficjalnie potwierdza: są nowe propozycje USA w sprawie tarczy

(dochodzi oficjalne potwierdzenie, wypowiedź Johna Rooda, zapowiedź spotkania dwustronnego)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi oficjalne potwierdzenie, wypowiedź Johna Rooda, zapowiedź spotkania dwustronnego)

7.11.Moskwa/Waszyngton (PAP/ITAR-TASS,wł.) - Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ potwierdził w piątek agencji ITAR- TASS, że Rosja otrzymała od Stanów Zjednoczonych nowe propozycje dotyczące obrony przeciwrakietowej.

Informując o tym Igor Lakin-Frołow powiedział, że gdy Moskwa propozycje przestudiuje, zostanie wyznaczona data spotkania rosyjsko-amerykańskiego poświęconego tej problematyce.

Wg podsekretarza stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Johna Rooda, którego wypowiedź przywołuje ITAR- TASS, zamiar Rosji, by zastosować środki odwetowe wobec amerykańskich planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Europie, wywołuje "rozczarowanie".

Waszyngton, jak pisze rosyjska agencja, nie traci nadziei na uśmierzenie niepokojów Moskwy.

"Liczymy na poważny dialog z Moskwą" - powiedział amerykański dyplomata. Kolejne spotkanie rosyjsko-amerykańskiej grupy roboczej w tej sprawie ma się odbyć za mniej więcej dwa tygodnie. Rood ma się spotkać w Moskwie ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Riabkowem.

Piątkowy "Wall Street Journal" pisze, że nowe propozycje zmierzające do uśmierzenia obaw Moskwy związanych z planami umieszczenia w Polsce i Czechach baz systemu obrony antyrakietowej przewidują m.in. "większy dostęp" rosyjskich obserwatorów do planowanych baz w Polsce i Czechach, aby mogli sprawdzać, że antyrakiety i radar nie są wymierzone w Rosję.

Administracja prezydenta George'a Busha zawsze podkreślała, że uzależnia ewentualną obecność rosyjskich obserwatorów tarczy od zgody rządów Polski i Czech.

Nowe propozycje amerykańskie przewidują też zmiany w traktacie o redukcji strategicznej broni nuklearnej, tak aby zmniejszyć liczbę wszystkich głowic atomowych w USA i Rosji, a nie tylko rakiet dalekiego zasięgu. (PAP)

tzal/ mmp/ mc/

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz