Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: MSZ potępia przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy

0
Podziel się:

Rosyjskie MSZ potępiło we wtorek przyznanie przez ustępującego prezydenta
Ukrainy Wiktora Juszczenkę tytułu Bohatera Ukrainy przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów
(OUN) Stepanowi Banderze. Posunięcie to określono w Moskwie, jako "wydarzenie o odrażającym
charakterze".

bECwXuFx

Rosyjskie MSZ potępiło we wtorek przyznanie przez ustępującego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę tytułu Bohatera Ukrainy przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepanowi Banderze. Posunięcie to określono w Moskwie, jako "wydarzenie o odrażającym charakterze".

"Dekret o przyznaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy jest wydarzeniem o tak odrażającym charakterze, że nie mogło nie wywołać jednoznacznie negatywnej reakcji, przede wszystkim na Ukrainie" - oświadczyło MSZ.

"Jeśli chodzi o reakcję rosyjską, to media i struktury społeczne wyczerpująco wypowiedziały się na ten temat. Ton ocen waha się od zjadliwej ironii po ostrą krytykę, co w pełnej mierze oddaje nastroje opinii publicznej w Rosji" - dodało.

bECwXuFz

Juszczenko ogłosił decyzję o nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy w piątek, podczas uroczystości z okazji obchodzonego w tym kraju Dnia Jedności.

W Rosji Bandera uważany jest za zbrodniarza, który w latach II wojny światowej u boku nazistowskich Niemiec walczył przeciwko ZSRR.

Dziennik "Kommiersant" uznał w poniedziałek "rehabilitację działacza, który współpracował z faszystami" za "najbardziej skandaliczny gest odchodzącego prezydenta". Według gazety, krok ten ma uczynić z Juszczenki "lidera zawiązującej się na Ukrainie nowej siły politycznej, której ideologią będzie skrajny nacjonalizm".

Jerzy Malczyk (PAP)

bECwXuFF

mal/ ap/

bECwXuGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)