Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: MSZ ubolewa z powodu pobicia w Moskwie dyplomaty z Holandii

0
Podziel się:

#
oświadczenie MSZ; informacja o wszczęciu śledztwa, wezwanie do holenderskiego MSZ ambasadora Rosji
#

bEDuHTAl

# oświadczenie MSZ; informacja o wszczęciu śledztwa, wezwanie do holenderskiego MSZ ambasadora Rosji #

16.10. Moskwa (PAP) - MSZ Rosji w środę wyraziło ubolewanie z powodu pobicia w Moskwie dyplomaty z Holandii. Zapewniło zarazem, że rosyjskie organy ścigania czynią wszystko, aby ustalić i schwytać sprawców. Komitet Śledczy poinformował o wszczęciu śledztwa ws. incydentu.

Nieznani sprawcy we wtorek wieczorem pobili w Moskwie radcę-ministra pełnomocnego holenderskiej ambasady w Rosji Onno Elderenboscha. Do napadu na 60-letniego dyplomatę doszło na klatce schodowej jego domu w centrum Moskwy. Zaatakowali go dwaj mężczyźni udający elektryków. Wepchnęli oni dyplomatę do jego mieszkania, gdzie go skrępowali i pobili. Z mieszkania niczego nie zabrali. Jedynie na lustrze napisali: LGBT. Skrótem tym określane są mniejszości seksualne.

bEDuHTAn

Minister spraw zagranicznych Holandii Frans Timmermans zażądał wyjaśnień od władz Federacji Rosyjskiej w sprawie tego zdarzenia. "Nasi ludzie powinni mieć możliwość, by pracować tam (w Moskwie) bezpiecznie. Chcę gwarancji, że władze Rosji wezmą na siebie odpowiedzialność za zapewnienie im bezpieczeństwa" - oświadczył.

Do holenderskiego MSZ został już wezwany rosyjski ambasador w Hadze Roman Kołodkin.

6 października w Hadze zatrzymany został radca ambasady FR w Holandii Dmitrij Borodin. Strona rosyjska utrzymywała wówczas, że holenderska policja wtargnęła do domu dyplomaty, pobiła go i przez wiele godzin przetrzymywała na posterunku, po czym wypuściła go bez wyjaśnień i przeprosin.

We wtorek w zeszłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin zażądał przeprosin od Holandii. "To poważne naruszenie konwencji wiedeńskiej. Oczekujemy wyjaśnień i przeprosin, a także ukarania winnych" - oznajmił. Putin ostrzegł, że dalsze postępowanie Moskwy zależne będzie od sposobu, w jaki zachowa się strona holenderska.

bEDuHTAt

Następnego dnia szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert zakomunikował, że Rosja ma zastrzeżenia do jakości produktów mlecznych i kwiatów z Holandii.

Wkrótce po tym Holandia wystosowała oficjalne przeprosiny do Rosji, przyznając, że zatrzymanie Borodina było naruszeniem konwencji wiedeńskiej, która reguluje stosunki dyplomatyczne między państwami, w tym kwestie immunitetu. Jednocześnie szef holenderskiego MSZ wyraził zrozumienie dla akcji policji, która interweniowała po skargach sąsiadów rosyjskiego dyplomaty, twierdzących, że źle traktuje on swoje dzieci.

Do incydentów tych doszło na tle kryzysu w stosunkach rosyjsko-holenderskich, spowodowanego sprawą aresztowanych w Rosji ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace. Rząd Holandii podjął działania prawne, zmierzające do uwolnienia 30 ekologów, w tym 26 obcokrajowców, zatrzymanych we wrześniu na Morzu Barentsa po proteście przeciwko wydobywaniu przez rosyjski koncern paliwowy Gazprom ropy naftowej w Arktyce.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

bEDuHTAu

mal/ kar/

bEDuHTAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)