Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja nadal chce od USA gwarancji w sprawie tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Rosyjskie MSZ oświadczyło w poniedziałek, że Moskwa nadal chce od USA prawnie
obowiązujących gwarancji, że budowany przez nie system obrony przeciwrakietowej nie będzie
wymierzony w Rosję.

Rosyjskie MSZ oświadczyło w poniedziałek, że Moskwa nadal chce od USA prawnie obowiązujących gwarancji, że budowany przez nie system obrony przeciwrakietowej nie będzie wymierzony w Rosję.

W ten sposób ministerstwo odniosło się do ogłoszonych w piątek przez Stany Zjednoczone zmian w amerykańskim projekcie tarczy antyrakietowej, przewidującym instalację jej elementów w Europie, w tym w Polsce.

"Konstatujemy, że USA nadal trzymają się kursu, zmierzającego do umocnienia swojego systemu globalnej tarczy antyrakietowej i zwiększenia jego efektywności. Uważamy, że potwierdza to konieczność wypracowania niezawodnych, prawnie obowiązujących gwarancji, iż wysiłki amerykańskie w sferze obrony przeciwrakietowej nie są skierowane przeciwko Rosji" - oznajmiło rosyjskie MSZ.

Przypomniało, że Moskwa "niejednokrotnie wyrażała zaniepokojenie z powodu jednostronnych, niczym nie ograniczonych kroków ze strony USA i ich sojuszników, mających na celu rozwijanie globalnej tarczy antyrakietowej, a także z powodu rozmieszczania elementów strategicznej infrastruktury w bezpośredniej bliskości granic Rosji".

"Wyrażaliśmy również zaniepokojenie w związku z powielaniem takiego podejścia w innych rejonach świata, przede wszystkim w regionie Azji i Oceanu Spokojnego, gdzie obecnie planuje się umieścić 14 strategicznych rakiet przechwytujących odpalanych z silosów na lądzie" - podkreśliło MSZ Rosji.

Wcześniej rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow oświadczył, że przedstawione przez ministra obrony USA Chucka Hagla zmiany w amerykańskim projekcie budowy systemu obrony przeciwrakietowej nie wywołały w Moskwie euforii.

"Żadnej euforii z powodu tego, co ogłosił minister obrony USA, nie odczuwamy. Podstaw do korekty naszego stanowiska nie widzimy" - oznajmił Riabkow. "Będziemy kontynuować dialog, zmierzając w kierunku zawarcia prawnie obowiązującego porozumienia o niewymierzeniu jakichkolwiek elementów tarczy antyrakietowej USA w strategiczne siły jądrowe Rosji" - dodał.

Riabkow oświadczył też, że nie widzi żadnego związku między zastrzeżeniami Rosji wobec instalowania elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, a tym, co zakomunikował w piątek Hagel.

Minister Hagel ogłosił, że USA zamierzają wzmocnić swą obronę przeciwrakietową w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej, umieszczając do roku 2017 na Alasce 14 dodatkowych pocisków przechwytujących.

Szef Pentagonu oznajmił też, że w tej sytuacji Stany Zjednoczone zmieniają plany realizacji ostatniej, czwartej fazy projektu tarczy, czyli rozmieszczenia w Europie (nieistniejących jeszcze) przeciwrakiet SM-3 block IIB, przesuwając środki na inne cele. Rakiety te miały być zainstalowane m.in. w Polsce.

Hagel potwierdził zarazem, że Waszyngton zrealizuje drugi i trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej, przewidujący rozmieszczenie jego elementów w Rumunii i Polsce.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ az/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)