Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: "Niezawisimaja Gazieta" o Polsko-Rosyjskim Kongresie Mediów

0
Podziel się:

Stosunki rosyjsko-polskie psują politycy i dziennikarze - to, zdaniem
"Niezawisimej Gaziety", myśl przewodnia I Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów, który w zeszłym
tygodniu obradował we Wrocławiu.

Stosunki rosyjsko-polskie psują politycy i dziennikarze - to, zdaniem "Niezawisimej Gaziety", myśl przewodnia I Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów, który w zeszłym tygodniu obradował we Wrocławiu.

Środowy tekst w "Niezawisimej Gaziecie" jest jedyną - jak dotąd - publikacją w rosyjskiej prasie centralnej poświęconą wrocławskiemu forum, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli kultury, mediów, Kościołów i świata polityki z obu krajów.

Kongres zorganizowało Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Według pełnomocnika ministra kultury ds. organizacji tej placówki, dr. Sławomira Dębskiego, wrocławski kongres miał przede wszystkim stworzyć płaszczyznę komunikacji pomiędzy polskimi i rosyjskimi przedstawicielami mediów.

"Wchodzą w życie uzgodnienia prezydentów dotyczące utworzenia centrów dialogu i porozumienia, które powinny położyć kres wzajemnej nieprzyjaźni. Uczestnicy dyskusji doszli do wniosku, że poprawie stosunków między sąsiadami przeszkadzają stereotypy przeszłości. Na ich pokonywanie będzie się przeznaczać 2 mln euro rocznie" - pisze rosyjski dziennik.

"Pozostaje mieć nadzieję, że utworzenie dwóch centrów dialogu i porozumienia pomoże oczyścić atmosferę" - dodaje "Niezawisimaja Gazieta".

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia mają inicjować, podejmować i wspierać działania na rzecz dialogu i porozumienia między Polską i Rosją. Ich zadaniem będzie prowadzenie badań naukowych i działalności wydawniczej, upowszechnianie wiedzy o stosunkach dwustronnych, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Placówki z siedzibami w Warszawie i Moskwie mają dysponować budżetami po około 1 mln euro rocznie.

Z inicjatywą powołania centrów wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia 2010 roku, podczas wizyty prezydenta Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania placówek.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)