Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: "Nowaja Polsza" podejrzana o szerzenie ekstremizmu

0
Podziel się

Prokuratura w Moskwie prowadzi dochodzenie w sprawie druku i
rozpowszechniania w Rosji miesięcznika "Nowaja Polsza". To, redagowane przez Jerzego Pomianowskiego
pismo, jest podejrzane o szerzenie ekstremizmu.

bEikBKAB

Prokuratura w Moskwie prowadzi dochodzenie w sprawie druku i rozpowszechniania w Rosji miesięcznika "Nowaja Polsza". To, redagowane przez Jerzego Pomianowskiego pismo, jest podejrzane o szerzenie ekstremizmu.

Jelena Parżkowa, dyrektor generalna wydawnictwa MIK, które zajmuje się kolportażem "Nowej Polszy" w Federacji Rosyjskiej, poinformowała PAP, że skargę na polski miesięcznik złożył Stanisław Kuniajew, redaktor naczelny nacjonalistycznego pisma kulturalno-literackiego "Nasz Sowriemiennik".

Kuniajew to jeden z największych polonofobów w Rosji. Jest autorem głośnej przed laty publikacji "Szlachta i my", w której nazwał Polaków faszystami i zdrajcami. Od kilku lat walczy o zakazanie druku i rozpowszechniania "Nowej Polszy" w Rosji. Wszelako po raz pierwszy udało mu się doprowadzić do wszczęcia śledztwa.

bEikBKAD

Parżkowa przekazała PAP, że była już przesłuchiwana w Centrum Przeciwdziałania Ekstremizmowi Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych (GUSW) w Moskwie. Teraz czeka na wezwanie do prokuratury.

"Zadzwonił przedstawiciel GUSW. Powiedział, że jestem redaktorem ekstremistycznego pisma +Nowaja Polsza+. Zażądał udostępnienia dokumentów założycielskich wydawnictwa, adresów, na jakie rozsyłamy +Nową Polszę+ w Moskwie, a także nazwy drukarni, w której drukujemy miesięcznik. Zaprzeczyłam, jakoby +Nowa Polsza+ była wydawnictwem ekstremistycznym" - relacjonowała szefowa MIK.

"Następnego dnia zostałam wezwana na przesłuchanie. Trwało ponad dwie godziny. Pytano mnie przede wszystkim o to, jak to się stało, że związałam się z redakcją ekstremistycznego pisma, gdzie się poznaliśmy, w jakich okolicznościach. Wręczyłam przesłuchującemu kilka egzemplarzy +Nowej Polszy+. Przekartkował je, powiedział, że inteligentnie robione, i odłożył" - poinformowała.

"Zapytałam go, czy wie, kim jest Jerzy Pomianowski? Czy wie, że znał Annę Achmatową, Ilję Erenburga i Izaaka Babla; że jako pierwszy przetłumaczył na język polski Aleksandra Sołżenicyna; że przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II? Jaki z niego ekstremista? Odpowiedział, że nie chce, aby na stronicach czasopisma źle pisano o jego ojczyźnie" - dodała Parżkowa.

bEikBKAJ

Dyrektor generalna MIK powiedziała również, że podkreśliła, iż "Nowaja Polsza" nie tylko nie jest nastawiona antyrosyjsko, ale nawet stawia sobie za cel doprowadzenie do poprawy stosunków między Rosją i Polską.

"Zapowiedział, że zostanę wezwana do prokuratury, oraz że będzie +polecenie+. Nie zdradził, na czym będzie polegało. Powiedział tylko, że tak po prostu tego nie zostawią" - przekazała.

Według Parżkowej, Kuniajew też już był wzywany do GUSW i - jak to ujęła - "wywarł tam dobre wrażenie".

Szefowa MIK powiedziała też, że o zarzutach wobec "Nowej Polszy" poinformowała już niektóre moskiewskie media: "Nową Gazietę", "New Times/Nowoje Wremia", "Niezawisimą Gazietę" i radio Echo Moskwy - a także Izbę Społeczną, strukturę doradczą przy prezydencie Rosji, zajmującą się problemami społeczeństwa obywatelskiego.

bEikBKAK

"Nowaja Polsza" ukazuje się od 1999 roku. Jej wydawcą jest Biblioteka Narodowa. Pismo zostało założone i jest redagowane przez Jerzego Pomianowskiego. Jego pomysłodawcą był Jerzy Giedroyc.

"Nowaja Polsza" jest adresowana przede wszystkim do rosyjskiej inteligencji. Stara się umożliwiać jej lepsze poznanie problemów Polski i stosunków polsko-rosyjskich. Miesięcznik zwalcza wzajemne uprzedzenia i stereotypy. Zajmuje się głównie literaturą, historią i myślą polityczną. Rzadziej - bieżącymi sporami politycznymi.

"Nowaja Polsza" wychodzi w języku rosyjskim w nakładzie 4 tys. egzemplarzy. Trafia przede wszystkim do bibliotek, na wyższe uczelnie i do ośrodków kultury w całej Rosji.

Jerzy Malczyk (PAP)

bEikBKAL

(planujemy kontynuację tematu)

mal/ mc/ woj/

bEikBKBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)