Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: NTW: Polska uznała fatalne błędy pilotów Kaczyńskiego

0
Podziel się:

Rosyjska telewizja NTW informując w piątek o raporcie polskiej komisji
na temat katastrofy smoleńskiej podała, że zawiera on wnioski analogiczne do raportu
Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), który wskazał na błędy załogi.

Rosyjska telewizja NTW informując w piątek o raporcie polskiej komisji na temat katastrofy smoleńskiej podała, że zawiera on wnioski analogiczne do raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), który wskazał na błędy załogi.

"Wg wniosków rosyjskich specjalistów z MAK samolot rozbił się z powodu błędów załogi. Analogiczne wnioski zawiera raport polskich ekspertów, którzy wyjaśnili, że piloci samolotu prezydenckiego byli źle przygotowani do lotu, a w czasie lądowania popełnili kilka fatalnych błędów" - wskazali dziennikarze wieczornego wydania wiadomości.

"Ci politycy, którzy mieli nadzieję, że polscy eksperci przedstawią wersję wydarzeń kardynalnie różniącą się od wniosków MAK, są dziś głęboko rozczarowani. Raport rozniósł w puch cały system organizacji lotów pierwszych osób w Polsce, a analiza naruszeń w 36. pułku, który przewozi VIP-ów, brzmi zupełnie zabójczo" - powiedział korespondent telewizji z Warszawy. Telewizja podała wypowiedź Macieja Laska z polskiej komisji na temat sytuacji w pułku.

"Dowódca (samolotu), który jako jedyny znał rosyjski, prowadził rozmowy z ziemią zamiast nawigatora, śledził lot i powinien był podjąć decyzję o zmianie trasy. Z powodu tego zamieszania nie usłyszał rozkazu kontrolera o rozpoczęciu schodzenia" - relacjonował korespondent. Dodał, że kiedy Polacy "spostrzegli omyłkę, zniżali się zbyt raptownie, błędnie ocenili wysokość i decyzja o odejściu na drugi krąg została podjęta za późno - gdy do ziemi pozostało 39 metrów".

Korespondent NTW przypomniał, że według raportu MAK "w kabinie w czasie tragedii znajdował się dowódca sił powietrznych gen. Andrzej Błasik, w którego krwi stwierdzono alkohol". Dodał, że w piątek "dziennikarze niejednokrotnie próbowali wyjaśnić, dlaczego nie ma o nim słowa w polskim raporcie". W materiale pokazano następnie odpowiedź ministra Jerzego Millera, który wyjaśniał na konferencji prasowej, że wszelkie decyzje załoga podjęła jeszcze przed pojawieniem się generała w kabinie.

"Polscy specjaliści uznali też, że kontroler lotniska Siewiernyj nie informował załogi o błędach, które popełniała. Prócz tego, zdaniem Polaków, 30 procent sygnalizacji świetlnej na ziemi albo nie działało, albo nie było widoczne z powodu drzew" - przekazał ponadto korespondent NTW. Kontynuował: "Jest to oczywiście próba rozłożenia odpowiedzialności za tragedię. Badanie katastrofy jest przecież najważniejszym czynnikiem w polityce krajowej. Rządząca partia próbuje uniknąć krytyki ze strony prawicy w osobie Jarosława Kaczyńskiego - brata prezydenta, który zginął w katastrofie".

NTW podała następnie komentarz Aleksieja Morozowa, przewodniczącego Komisji Technicznej MAK, podany wcześniej przez media rosyjskie. Jego zdaniem, niedostatki dotyczące sprzętu na lotnisku i pracy grupy kierowania lotami, na które wskazano w prezentacji polskiej komisji, "znalazły pełny wyraz w raporcie komisji MAK". Morozow dodał, że zdaniem Komisji Technicznej MAK i ekspertów międzynarodowych "te braki nie były przyczyną zdarzenia lotniczego".

"Dzisiejszy raport w istocie stawia +kropkę nad i+ w długich rozmowach o przyczynach katastrofy. Oczywiście, nie zgadza się z tym polska prawica. Jarosław Kaczyński uczynił krytykę badania katastrofy tematem swojej kampanii wyborczej, a wybory parlamentarne w Polsce odbędą się za kilka miesięcy" - podsumował korespondent NTW.

W materiale wspomniano, że Rosja przekazała Polsce pewne dokumenty, prace polskiej komisji trwały 15 miesięcy, a przedstawienie raportu było w Polsce oczekiwane z wielkim zainteresowaniem.

Na stronie internetowej NTW materiał opatrzono tytułem "Polska uznała fatalne błędy pilotów Kaczyńskiego". (PAP)

awl/ mmp/ mc/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)