Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Ogromne kolejki do Darów Mędrców, ważnej relikwii prawosławia

0
Podziel się:

Dziesiątki tysięcy ludzi czekają w piątek godzinami w kilometrowych kolejkach
w Moskwie, by zmówić modlitwę przed Darami Mędrców, jedną z najważniejszych relikwii prawosławia.
Po raz pierwszy została ona wystawiona na widok publiczny poza Grecją.

bEDzgNDp

Dziesiątki tysięcy ludzi czekają w piątek godzinami w kilometrowych kolejkach w Moskwie, by zmówić modlitwę przed Darami Mędrców, jedną z najważniejszych relikwii prawosławia. Po raz pierwszy została ona wystawiona na widok publiczny poza Grecją.

Dary Mędrców to relikwiarz zawierający złoto, kadzidło i mirrę. Od upadku Konstantynopola w połowie XV wieku przechowywany jest w monastyrze św. Pawła na górze Athos, w Grecji. Nigdy dotąd nie opuszczał granic tego kraju.

Relikwiarz jest wystawiony na widok publiczny w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji. Według rosyjskich mediów dotychczas przed Darami Mędrców pokłoniło się ok. 130 tys. wiernych.

bEDzgNDr

Długa na kilka kilometrów kolejka w piątek ciągnęła się wzdłuż rzeki Moskwy. Czas oczekiwania wynosi do dziewięciu godzin. Wolontariusze i policjanci rozdają oczekującym gorącą herbatę.

Do Konstantynopola Dary Mędrców trafiły w IV wieku z Jerozolimy. Według Ewangelii św. Mateusza za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze Wschodu trzej mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: kadzidło - symbol boskości, złoto - symbol władzy królewskiej i mirrę - zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa.

Mędrców lub magów ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i to określenie przetrwało do czasów obecnych. W VIII wieku pojawiły się ich imiona - Kacper, Melchior i Baltazar. Od XII wieku są oni uznawani za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki.

Prawosławni wierzą, że Dary Mędrców mają szczególną łaskę w leczeniu chorych, w tym cierpiących na bezpłodność i raka. W monastyrze św. Pawła na górze Athos mogą je adorować tylko mężczyźni, gdyż tamtejsze autonomiczne państwo mnichów jest zamknięte dla kobiet.

bEDzgNDx

Relikwie pozostaną w Moskwie do 13 stycznia. Później będzie można się im pokłonić w Petersburgu, Mińsku i Kijowie.

W poniedziałek prawosławni obchodzili Wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. W tym terminie święta obchodzą prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.(PAP)

akl/ kar/

15459762 arch.

bEDzgNDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)