Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Opozycja demokratyczna uczciła pamięć Sacharowa

0
Podziel się:

Około 300 osób uczestniczyło w Majówce Sacharowa, zorganizowanej w niedzielę
w Moskwie przez rosyjską opozycję demokratyczną dla uczczenia 90. rocznicy urodzin Andrieja
Sacharowa, wielkiego uczonego, myśliciela, obrońcy praw człowieka i noblisty.

Około 300 osób uczestniczyło w Majówce Sacharowa, zorganizowanej w niedzielę w Moskwie przez rosyjską opozycję demokratyczną dla uczczenia 90. rocznicy urodzin Andrieja Sacharowa, wielkiego uczonego, myśliciela, obrońcy praw człowieka i noblisty.

Rocznica urodzin Sacharowa przypadała w sobotę.

Majówki takie odbywają się w stolicy Rosji od 2006 roku w trzecią niedzielę mają. Ich miejscem jest tradycyjnie park przed Muzeum i Centrum Społecznym "Pokój, Postęp i Prawa Człowieka" im. Andrieja Sacharowa.

Na scenie przed tą placówką przemawiali jego byli współpracownicy, obrońcy praw człowieka i opozycyjni politycy. Występowali też poeci i bardowie. W przemówieniach i wystąpieniach podkreślali, że Rosji brakuje dzisiaj takich liderów, jakim był Sacharow. Mówili też, że jeśli żyłby on dzisiaj, to jemu również nie podobałaby się obecna rosyjska rzeczywistość.

Znany publicysta Wiktor Szenderowicz powiedział dziennikarzom, że Majówka Sacharowa to rzadka okazja spotkania w jednym miejscu tak wielu przyzwoitych ludzi. Szenderowicz dodał, że jest smutne, iż ci ludzie nie stanowią większości w Rosji.

Podczas majówki można było kupić książki Sacharowa i innych niezależnych autorów.

Koncerty, panele dyskusyjne i konferencje poświęcone Sacharowowi odbyły się też w innych miastach Rosji.

Andriej Sacharow, fizyk nazywany ojcem radzieckiej bomby wodorowej, pod koniec lat 50. zaczął protestować przeciwko próbom jądrowym, wchodząc w konflikt z władzami ZSRR. Zaangażował się w obronę praw człowieka, występując m.in. w obronie więźniów politycznych. W 1975 roku przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla.

W 1979 roku, gdy skrytykował wejście wojsk radzieckich do Afganistanu, został przymusowo zesłany do miasta Gorki (dziś - Niżni Nowogród). Na powrót do Moskwy zezwolono mu dopiero w 1986 roku, w okresie pierestrojki Michaiła Gorbaczowa.

W 1989 roku Sacharow został wybrany na deputowanego ludowego ZSRR. Zmarł 14 grudnia tego samego roku.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)