Notowania

putin
16.04.2011 17:05

Rosja: Opozycja domaga się dymisji Putina

Demonstranci na ulicach Moskwy domagali się dzisiaj dymisji premiera i uczciwych wyborów parlamentarnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Około cztery tysiące sympatyków opozycji demokratycznej przyszło dziś na Plac Bołotny, naprzeciwko Kremla, aby zażądać dymisji premiera Władimira Putina, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Uczestnicy manifestacji domagali się także podjęcia rzeczywistej walki z korupcją, amnestii dla więźniów politycznych, zniesienia cenzury w mediach i zmniejszenia obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców. - _ Ta władza musi odejść! _ - skandowali.

Była to największa od miesięcy akcja opozycji w Moskwie. Zorganizowała ją Partia Wolności Narodowej _ O Rosję bez przemocy i korupcji _, powołana do życia w grudniu 2010 roku przez ruch Solidarność Borysa Niemcowa, Rosyjski Sojusz Ludowo-Demokratyczny (RNDS) Michaiła Kasjanowa, Demokratyczny Wybór (DW) Władimira Miłowa i zdelegalizowaną Republikańską Partię Rosji (RPR) Władimira Ryżkowa.

Kasjanow, to były premier, Niemcow - były wicepremier, Miłow - były wiceminister energetyki, a Ryżkow - były wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu. Ci czterej demokratyczni politycy chcą, by ich nowa formacja wzięła udział w wyborach parlamentarnych w grudniu 2011 roku i wystawiła wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku.

Partia Wolności Narodowej nie została jeszcze oficjalnie wpisana przez Ministerstwo Sprawiedliwości do rejestru partii politycznych. Nowe ugrupowanie zaproponowało już przyjęcie narodowego programu walki z korupcją, którego elementami byłyby radykalne reformy w sferze politycznej, gospodarczej, legislacyjnej i sądowniczej.

Miłow oświadczył w sobotę, że głównym żądaniem zjednoczonych demokratów jest dopuszczenie wszystkich sił opozycyjnych do udziału w wyborach. Z kolei Kasjanow ostrzegł, że jeśli Putin i prezydent Dmitrij Miedwiediew nie pozwolą na przeprowadzenie wolnych wyborów, to skończą, tak samo, jak prezydent Egiptu Hosni Mubarak, który w lutym ustąpił z urzędu pod naciskiem masowych demonstracji.

Ryżkow oznajmił, że _ obecny reżim polityczny w Rosji można opisać trzema słowami: kłamstwo, złodziejstwo i przemoc _.

W czasie, gdy opozycja demokratyczna na Placu Bołotnym domagała się dymisji Putina i żądała podjęcia rzeczywistej walki z korupcją, w innej części Moskwy - na Prospekcie (Andrieja) Sacharowa - około 50 tysięcy aktywistów prokremlowskiego ruchu Nasi demonstrowało poparcie dla antykorupcyjnej polityki rządu.

Uczestników tej akcji autokarami zwieziono do stolicy z innych rejonów europejskiej części Rosji. Aby nic nie mogło zakłócić ich manifestacji, Prospekt Sacharowa na dwa dni wyłączono z ruchu.

Nie obeszło się jednak bez incydentów. Policja zatrzymała troje stronników liberalnego ruchu Solidarność: Anastasję Rybaczenko, Nikołaja Głuchina i Nikołaja Liaskina, którzy w rejonie Prospekcie Sacharowa rozdawali wydany w ubiegłym miesiącu przez Partię Wolności Narodowej raport _ Putin. Korupcja _.

_ - Ponieważ zorganizowali antykorupcyjną akcję, to postanowiliśmy przynieść ten raport i pokazać im, kto jest głównym korupcjonistą _ - powiedziała dziennikarzom Rybaczenko.

W swoim raporcie Partia Wolności Narodowej zarzuciła Putinowi, że pod jego rządami korupcja w Rosji _ przestała być problemem, a stała się systemem _. Oceniła w nim też, że takiego złodziejstwa i łapówkarstwa, jak przy Putinie, Rosja nie znała w całej swojej historii.

Według autorów raportu, obrót korupcyjny w Rosji osiągnął 300 mld dolarów rocznie, co stanowi 25 proc. jej produktu krajowego brutto (PKB). Podkreślili oni również, że pod względem korupcji Rosja zajmuje 154. miejsce wśród 178 krajów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t125271.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;zadala;w;moskwie;dymisji;putina,31,0,733727.html) Opozycja żądała w Moskwie dymisji Putina Demonstranci domagali się także rozwiązania Dumy i przeprowadzenia wolnych wyborów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;nie;mowi;o;wyborach;zrezygnuje,11,0,813323.html) Putin nie mówi o wyborach. Zrezygnuje? Wcześniej Jedna Rosja, wyznaczyła sobie za priorytet jego kandydaturę na fotel prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t36869.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bedzie;starcie;miedwiediewa;z;putinem,55,0,812343.html) Będzie starcie Miedwiediewa z Putinem? Z sondażu wynika, że po raz pierwszy w historii Rosji może dojść do drugiej tury wyborów prezydenckich.
Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz